Nasz blog wprowadzi Cię w temat bezpieczeństwa i higieny pracy. Znajdziesz na nim między innymi przewodniki po różnego rodzaju znakach, apteczkach oraz gaśnicach. Dowiesz się czym jest system HACCP, GHP-GMP i ocena ryzyka zawodowego, a także dlaczego są to obowiązkowe dokumentacje, które muszą znaleźć się w Twojej firmie. Doradzimy Ci jakie są wymogi sanitarne dla różnych branż sektora spożywczego tak, aby odbiór lokalu przebiegł bez problemu. Przeprowadzimy Cię przez wszystkie metody opracowywania Oceny Ryzyka Zawodowego żebyś mógł wybrać tę z nich, która Ci najbardziej odpowiada. Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem czy pracodawcą, w tym miejscu znajdziesz przydatne artykuły napisane przez doświadczonych specjalistów. Zachęcamy do czytania!
Blog bezpieczeństwa i higieny pracy
Ochrona przeciwpożarowa - podstawowe informacje
Zagrożenie pożarem może wystapić niemal w każdym miejscu pracy. W tym artykule dowiesz się m.in. jak zapobiegać takim sytuacjom.
System HACCP i GHP-GMP - fundament każdej firmy z sektora spożywczego
Boisz się, że sanepid zaskoczy Cię mandatem podczas kontroli? Za chwilę dowiesz się jak tego skutecznie uniknąć.
Temperatury przechowywania środków spożywczych
Środki nietrwałe mikrobiologiczne są dostępne niemal w każdym obiekcie z tzw. sektora spożywczego, a co za tym idzie niemal każdy obiekt typu sklep czy restauracja musi przechowywać je w odpowiednich warunkach. Jakich? Tego dowiesz się z tego artykułu.
Co to jest system HACCP?
W sanepidzie powiedzieli Ci, że musisz mieć drożony system HACCP, ale nie wiesz co to jest? Ten artykuł Ci wszystko wyjaśni.
Słownik pojęć HACCP
Nadszedł w Twoim życiu moment, że zaczynasz interesować się tematyką HACCP i GHP/GMP, ale podczas rozmowy z nami lub innymi firmami słyszysz jakiś dziwny bełkot i niecodzienne nazewnictwo? Jesteś w idealnym miejscu aby to zmienić.
Jak oznakować biuro?
Odpowiednie oznakowanie w zakładzie pracy ma nie tylko na celu ułatwienie identyfikacji poszczególnych pomieszczeń, ale przede wszystkim ułatwić akcję ewakuacyjną.
5 Podstawowych błędów w ocenie ryzyka zawodowego
Każdy z Was z pewnością spotkał się z pojęciem oceny ryzyka zawodowego. Dla osób, które zatrudniają pracowników często przeprowadzenie jej, spędza sen z powiek.
Znaki ewakuacyjne - podstawowe informacje
Każdy z nas w swojej karierze zawodowej miał do czynienia z ćwiczeniami ewakuacyjnymi, podczas których rzadko zwracało się uwagę na komunikaty lub traktowało się je jako chwilę przerwy od pracy.
Instrukcje BHP dla biura
Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy i wynika on przede wszystkim z Kodeksu pracy.
Jaką metodę oceny ryzyka wybrać?
Zatrudniając pracowników pracodawca zobligowany jest do zapewnienia im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Znaki przeciwpożarowe - podstawowe informacje
Zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa pożarowego w zakładzie pracy, w obiektach zbiorowego zamieszkania (np. hotelu, pensjonatu, sanatorium) oraz w obiektach użyteczności publicznej (np. kina, teatry, szpitale) należy nie tylko do właściciela budynku, ale również do jego użytkowników oraz zarządców.
Niezbędne formularze i dokumenty w każdej firmie
Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia swoim pracownikom odpowiednich warunków, aby mogli bezpiecznie i higienicznie wykonywać swoje obowiązki.
Czym jest ocena ryzyka zawodowego?
Ty, jako pracodawca, jesteś zmuszony do informowania personelu o ryzykach, jakie mogą wystąpić w pracy. O tym, że twój pracownik został przeszkolony i zna wszelkie zagrożenia, powinna dowodzić dokumentacja ocena ryzyka zawodowego (art. 226 Kodeks Pracy oraz par. 39a 8 ust. 1 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki społecznej w sprawie ogólnych przepisów BHP).
BHP na wakacjach - jak dbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich podczas urlopu?
Każdy z nas z upragnieniem czeka na wakacje, aby wreszcie opuścić biurową tyrkę, porzucić nudę sal wykładowych, pożegnać duchotę panującą w fabrykach i wyruszyć na poszukiwanie przygody. Z racji nadchodzących wakacji, chciałbym opowiedzieć Wam, co zrobić, żeby urlop nie okazał się koszmarem.
Bezpieczeństwo PPOŻ dla Ciebie i Twojej firmy
Potrafi niszczyć wszystko, co napotka na swojej drodze. W wielu miejscach, w których się pojawił, pozostawiał po sobie tylko zgliszcze i rozpacz. Pożar. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do jego niszczycielskiej siły i nikt nie będzie bagatelizował takiego zagrożenia. I słusznie. Dziś chciałbym opowiedzieć Wam o bezpieczeństwie ochrony przeciwpożarowej.
Niezbędnik BHP w każdej firmie
W każdej nawet w najmniejszej firmie należy zadbać o odpowiednie środki BHP. Nawet w jednoosobowych działalnościach gospodarczych nieprzestrzeganie kwesti Bezpieczeństwa i Higieny Pracy może nieść za sobą negatywne skutki.
Podstawowe kroki do poprawy bezpieczeństwa w Twojej firmie
Rozwój firmy większości z nas kojarzy się z inwestycją w park maszynowy, zmianą siedziby, zatrudnieniem nowych pracowników, czy zwiększeniem budżetów związanych z reklamą. Mało kto, słysząc o wydatkach na rozbudowę biznesu, myśli o poprawie bezpieczeństwa. Dziś chciałbym przedstawić Wam przegląd rozwiązań oraz produktów, które mogą zmniejszyć ilość wypadków w każdej firmie.
O gaśnicach słów kilka - jak wybrać gaśnicę do firmy
Gaśnica to bez wątpienia jeden z najważniejszych i nieodzownych elementów wyposażenia każdego biura, zakładu produkcyjnego czy magazynu. Jednak wiedza na temat rodzajów środków ochrony przeciwpożarowej i sposobu ich obsługi nie jest niestety powszechna. Jak w gąszczu ponad czterdziestu rodzajów gaśnic wybrać tę odpowiednią? Dziś postaram się odpowiedzieć na to pytanie!
Szkolenia BHP przy umowie zlecenie
Kodeks pracy nakłada na Ciebie, jako pracodawcę, obowiązek zapewnienia swoim pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy – obejmuje on osoby zatrudnione na umowę o pracę oraz osoby fizyczne, wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenie. Jednak czy szkolenie BHP jest koniecznie przy umowie zlecenie?
Podstawowe błędy pracodawców z punktu widzenia BHP
Co roku na świecie dochodzi do ponad 270 milionów wypadków przy pracy, z których aż 350 tysięcy to wypadki śmiertelne. Zgodnie z trendem na światowym rynku pracy, międzynarodowe firmy wprowadzają kolejne procedury bezpieczeństwa, które mają chronić zatrudnionych, jednak nasz kraj pozostaje w tyle.
BHP-owiec to ZŁO w czystej postaci!
„Ten wstrętny BHP-owiec znów wtrąca nam się w robotę!” „Biurowi nie znają życia i ustalają durne przepisy!” „Przez te debilne zakazy marnujemy czas!” Tego typu teksty, to w polskich zakładach pracy codzienność. Czy rzeczywiście najlepiej oddać wszystko w ręce fachowców i wolnego rynku, a selekcja naturalna zrobi swoje?
TOP 7 niezbędnych instrukcji BHP w każdej firmie!
Bezpieczeństwo i Higiena Pracy od zawsze kojarzą się z niebezpiecznymi zawodami, wielkimi halami fabrycznymi czy placami budowy, na których o wypadek nie trudno. Wielu właścicieli małych i średnich firm ignoruje przepisy BHP w biurach, a instrukcje bezpiecznego korzystania z drukarki budzą powszechną wesołość. Niesłusznie.
4 (cztery!) najgorsze błędy pracowników powodujące wypadki przy pracy
Każdego roku w wypadkach przy pracy ginie na świecie przeszło 350 tysięcy osób. Producenci maszyn, twórcy zabezpieczeń i rządy państw prześcigają się w kolejnych innowacjach, które minimalizują ryzyko, jednak nie mają żadnych szans w starciu z największym problemem – błędem człowieka.
Ocena ryzyka zawodowego - obowiązki pracodawcy
Wielu pracodawców nie ma świadomości, że są obarczeni obowiązkiem dokonania oceny ryzyka zawodowego dla swoich pracowników.
Instrukcje BHP stanowiskowe
W całym wachlarzu dokumentacji i procedur BHP widnieje również zapomniana w ostatnim czasie instrukcja stanowiskowa. Co to jest? Kogo dotyczy?
Bezpieczeństwo żywności - system HACCP
Międzynarodowy system HACCP w obrocie żywnościa. Zastanawiasz się co to jest? Nie taki diabeł straszny jak go malują, ale o tym w dalszej części tekstu.
Jak opracować dokumentację oceny ryzyka zawodowego?
Ocena ryzyka zawodowego i jej sporządzenie nie należy do zadań trudnych, ale na pewno jest to czasochłonne zajęcie jeśli chce się to wykonać rzetelnie.
Wzorowa ocena ryzyka zawodowego
Na początku warto zaznaczyć, że nie istnieje jeden wzór oceny ryzyka zawodowego, nawet dla takiego samego stanowiska. Sekretarka sekretarce nierówna! Jest natomiast szereg informacji, które musi zawierać KAŻDA ocena ryzyka zawodowego.
Kodeks pracy - dział X - BHP
Kodeks pracy i zawarty w nim dział X jest podstawą pracy każdego specjalisty ds. BHP, a także pracodawcy.
WZÓR - Jak napisać instrukcję BHP?
Skoro czytasz ten tekst, to znaczy, że stoisz przed ważnym dla swojej firmy zadaniem, ponieważ potrzebujesz opracować instrukcję BHP. Chcesz wiedzieć jakie są rodzaje instrukcji? Kto powinien ją opracować? Czy jest to łatwe zadanie? I w końcu, jak opracować swoją instrukcję BHP?