pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Znaki elektryczne ostrzegawcze jest to jeden z czterech rodzajów oznaczeń które zaliczamy do znaków elektrycznych, służą nam one jako informacje ostrzegające czy do dla wszystkich osób znajdujących się na terenie obiektu. Objęte normą dopuszczenia (PN-88/E-08501) znaki występują w dwóch wersjach, pionowej w liczbie osiemnastu oraz poziomej w tej samej ilości. Ponadto są one dostępne na foli samoprzylepnej jak i na płytce PCV w różnych rozmiarach.
Strona 1 z 1
Omawiane tutaj oznaczenia maja na celu zapobiec wszelkiego rodzaju szkodliwym skutkom jakie niesie za sobą nieostrożne obchodzenie się z napięciem elektrycznym oraz różnego rodzaju sprzętami elektrycznymi. Dzięki odpowiedniemu umiejscowieniu znaków osoby przebywające na terenie obiektu będą mogły w porę zorientować się jakie czynności powinny zostać zachowane aby zachować bezpieczeństwo.
Znaki elektryczne ostrzegawcze których liczba sięga trzydziestu sześciuposiadają jedynie jeden rodzaj znaków, jednakże można go sobie podzielić na dwie grupy a jest to spowodowane tym, że każdy z osiemnastu znaków pionowych ma swoje lustrzane odbicie w postaci znaków poziomych, aczkolwiek oprócz tego, że różnią się one od siebie ułożeniem to nie występuje między nimi żadna inna różnica czy to graficzna czy tekstowa.
Znaki w postaci pionowej ostrzegają nas przed wszelakimi niebezpieczeństwami związanymi z wysokim napięciem. Umieszcza się je na przykład w miejscach takich jak urządzenia elektryczne czy przy kablach przez które przepływa prąd. Znaki są dostępne w ośmiu różnych rozmiarach, a ich cena zmienia się w zależności od tego jaki rozmiar wybierzemy. Dodatkowo tak jak wspominałem powyżej onaczenia można zakupić w postaci folii aluminiowej bądź płytki PCV o grubości jednego mm. Wygląd oznaczeń jest następujący, w górnej części mieści się żółty trójkąt ostrzegawczy z czarną ramką dookoła na środku którego został umieszczony symbol pioruna również w kolorze czarnym. Natomiast w dolnej części znajdziemy żółty poziomy prostokąt na którym mieści się odpowiednia dla znaku treść. Przykładem takiego znaku jest „Znak zasilanie dwustronne - pionowy”.
Znaki w postaci poziomej nie różnią się niczym szczególnym od wyżej opisywanych pionowych znaków. Jedyna zmiana jaka tu zachodzi to zmienienie układu grafiki. W tych znakach symbol trójkąta ostrzegawczego znajduje się po lewej stronie natomiast prostokąt z treścią po prawej. Oznaczenia poziome również są dostępne w ośmiu rozmiarach jaki i na foli samoprzylepnej oraz płytce PCV. Przykładem dla tych znaków będzie „Znak niebezpieczne napięcie dotykowe - poziomy”.
Prawda jest taka, że nie ważne jaką formę znaków wybierzemy ponieważ czy będą to oznaczenia w wersji pionowej czy też poziomej chodzi wyłącznie o to aby spełniały swoja rolę jaką jest ostrzeganie nieświadomych osób o niebezpieczeństwie jakie im grozi z tytułu nie zachowania ostrożności. Należy pamiętać, że zakupienie i wyposażenie biura w odpowiednie znaki TDC jest tak samo ważne jak posiadanie oceny ryzyka zawodowego czy instrukcji BHP, to właśnie dzięki nim możemy zmniejszyć ilość wypadków.