pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Decydując się na otwarcie sklepu spożywczego, warzywniaka, sklepu monopolowego, musisz liczyć się z tym, iż będziesz musiał spełnić szereg wymagań sanitarno- higienicznych. W każdym punkcie obrotu żywnością nawet w sprzedaży internetowej środków spożywczych, zobowiązany jesteś wdrożyć zasady GHP-GMP, które będą twoją gwarancją na to, iż produkty, które sprzedajesz, przechowywane są w odpowiednich warunkach. Dzięki dokumentacji GHP-GMP spokojnie przejdziesz kontrolę sanepidu oraz zyskasz zaufanie klientów.
Strona 1 z 1
Działając w branży spożywczej, podlegasz nie tylko przepisom krajowym, ale również Wspólnoty Europejskiej. Nakładają one na ciebie szereg wymagań, które musisz spełnić, aby w sposób bezpieczny obchodzić się z produktami żywnościowymi. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka zatruć konsumentów. Według przepisów (ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz rozporządzenie (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych) obrót żywnością łączy się z koniecznością wdrożenia systemu HACCP, jednakże, aby go wdrożyć, zobowiązany jesteś realizować procedury dobrych praktyk.
Odpowiedni poziom GHP-GMP w twoim sklepie to doskonały fundament do tego, aby rozpocząć wdrażanie systemu HACCP. Dlatego też, aby zasady GHP i GMP były wprowadzone poprawnie, warto skorzystać z pomocy osób wykwalifikowanych (np. technolog żywienia, osoba znająca specyfikę danego sklepu).
Dobra Praktyka Higieniczna są to działania, które musisz podjąć oraz warunki, które musisz zapewnić, aby zapewnić bezpieczeństwo żywności. Procedury zachowania bezpieczeństwa powinny obejmować każdy etap, począwszy od otrzymania towarów, aż do ich odsprzedaży. GHP to nie tylko higiena osobista pracowników, posiadanie przez nich książeczki do celów sanitarno- epidemiologicznych, czystość w lokalu, czy też zdezynfekowane kosze zakupowe, ale obejmują one również szereg innych obszarów. Program warunków wstępnych GHP powinien obejmować:
Dobra Praktyka Produkcyjna to kolejny krok do wprowadzenia HACCP. Polega ona na zapewnieniu takich warunków i takich działań, które zapewnią żywności odpowiednią jakość zdrowotną. Obejmuje ona następujące sfery:
Mimo iż GHP i GMP można wdrażać oddzielnie, to jednak odradza się tego typu praktyki. Zaleca się, aby były wprowadzone łącznie.
Odpowiedni poziom procedur GHP-GMP w twoim sklepie wymaga czasu oraz skrupulatności. Jednakże opłaca się to, gdyż spełnisz nie tylko wymóg prawny, ale poprzez zachowanie odpowiedniej jakości zdrowotnej produktu, sprawisz, że potencjalny konsument będzie pewny swoich zakupów. Ostatecznie unikniesz niepotrzebnych reklamacji i tym samym podniesiesz wizerunek firmy oraz staniesz się bardziej konkurencyjny. Duża świadomość procedur higienicznych to przy okazji twój zysk.