pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Tabliczki telefonów alarmowych jest to kolejna grupa oznaczeń którą zaliczamy do znaków przeciwpożarowych. Chodź grupa ta jest niewielka i nie jest objęta żadna normą dopuszczalności w żaden sposób nie zostaje w tyle jeśli chodzi o przydatność na terenie danego obiektu. Dzięki tym znakom osoby gorzej zorientowane bądź osoby którym stres w sytuacji niebezpiecznej wpłynął na pamięć, mogą powiadomić pomoc.
Strona 1 z 1
Chyba nie ma tutaj osoby która nie znałaby bądź nie domyśliła się po nazwie, przeznaczenia tablic alarmowych. Owe tablice służą nam oczywiście jako informacja w razie nagłej potrzeby jaką jest wypadek pożar itp. W treści tychże znaków znajdują się numery alarmowe, na przykład telefon na policję, na straż pożarną, na pogotowie i nie tylko. W zależności od rodzaju tablicy numerów jest mniej bądź więcej ale na każdej z nich znajdują się trzy najważniejsze o których przed chwilą wspomniałem.
Ogólnie rzecz biorąc rodzajów tablic jest tyle co samych tablic czyli sześć. Dlaczego?… A no dlatego, że każda z tablic ma swój indywidualny wzór i ilość zamieszczonych na niej numerów. Ponadto dwa z sześciu oznaczeń różnią się od reszty tym, że nie są montowane na ścianę tylko na telefon.
Pierwsze oznaczenie które sobie omówimy nosi nazwę „Tabliczka telefonów alarmowych” i jest to jedna z dwóch standartowych tablic o tym przeznaczeniu. Znak ten ma kształt pionowego białego prostokąta na którym mieszczą się dwie czerwone ramki. W górnej wąskiej ramce dużymi czarnymi literami mamy podany ogólny numer alarmowy jakim jest „112”, w dolnej znacznie większej ramce znajduje się osiem numerów alarmowych wpisanych na stałe oraz dwie pozycje w których można zamieścić numery indywidualne które w zależności od rejonu mogą się zmieniać.
Drugim standardowym znakiem jest „Tabliczka telefonów alarmowych 2”. Znacznie uboższa gdyż posiada tylko cztery podstawowe numery. Powierzchnia tego znaku ma kształt poziomego żółtego prostokąta na którym to mieści się mniejszy czerwony prostokąt z ogólnym numerem alarmowym, zaś pod nim znajdują się trzy główne numery, a mianowicie na Policję, Straż pożarną oraz Pogotowie ratunkowe.
Następne dwa znaki to wspominane wcześniej nalepki na telefon które schematem budowy są niemalże identyczne, na samym środku posiadają ogólny telefon alarmowy wokół którego zostały umieszczone trzy główne numery alarm. Różnica w nich jest jedynie taka, że jeden z nich ma formę koła zaś drugi kwadratu.
Na „Tablicy policyjnych telefonów zaufania” możemy natomiast znaleźć wypisane stolice poszczególnych województw. Do każdego miasta został przypisany conajmniej jeden telefon zaufania. Wybierając któryś z numer z listy możemy dodzwonić się między innymi do wydziału antynarkotykowego, do spraw przestępczości lub do pogotowia dziecięcego. Tablica posiada kolory takie jak zielony (ramki), biały (tło) oraz czerwony (tekst), a jej kształt to pionowy prostokąt.
Ostatnie oznaczenie również ma kształt pionowego prostokąta o kolorze czerwonym z umieszczonymi w środku, jeden pod drugim dwoma białymi polami na których znajdują się tabele mówiące nam na przykład o środkach ogłaszania alarmów oraz sposobach na ogłoszenie i odwołanie komunikatów. Na samym dole znaku mieści się numer „112”.
Chociaż mają zupełnie inne przeznaczenie niż instrukcje BHP czy znaki TDC, tabliczki telefonów alarmowych są niezwykle ważnym elementem wyposażenia każdego obiektu w którym znajdują się ludzie. Gdyby nie one to kto wie może nie jedna akcja ratunkowa nawet nie doszłaby do skutku.