pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Strona 1 z 1
Często jednak jest tak, że w miejscu wypadku lub zdarzenia nie znajduje się osoba wyznaczona do udzielania pierwszej pomocy, a liczą się każde minuty. Art. 162 Kodeksu Karnego jasno mówi, że udzielanie pierwszej pomocy jest prawnym obowiązkiem każdego człowieka, o ile nie naraża życia lub zdrowia własnego. Abyś był pewny, że pomoc zostanie udzielona prawidłowo, warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju instrukcje udzielania pierwszej pomocy.
Dobierając instrukcję, musisz określić istotne zagrożenia. Mogą nimi być czynniki zewnętrzne, naturalne oraz dotyczyć wykonywanej pracy. Po określeniu ryzyka możesz przystąpić do opracowywania lub zaopatrzenia się w odpowiednie instrukcje, które powinny zawierać co najmniej:
Każdy wypadek lub zdarzenie wynika z różnych okoliczności. Do każdej z nich stworzona została osobna instrukcja pierwszej pomocy. Analizując różne zagrożenia, weź pod uwagę następujące zdarzenia:
Jest to tylko część zdarzeń, jakie mogą wystąpić w twojej firmie. Oprócz instrukcji udzielania pierwszej pomocy w konkretnym przypadku powinieneś również posiadać instrukcję dotyczącą RKO (resuscytacji krążeniowo- oddechowej) u osoby dorosłej. Jest to szczególnie niezbędne, gdy poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha. Celem RKO jest przywrócenie podstawowych funkcji życiowych, tj. oddychanie i prawidłowe krążenie krwi. Każda minuta jest tu bezcenna.
Instrukcje udzielania pierwszej pomocy powinny być ogólnodostępne dla pracowników i każdy z nich powinien je znać. Nie ma obowiązku, abyś rozwieszał je przy każdym stanowisku pracy. Ważne, aby instrukcje pierwszej pomocy znajdowały się przy każdej apteczce, a pracownik miał do nich łatwy dostęp.
Instrukcje pierwszej pomocy opracowane są przez specjalistów (Inspektor ds. BHP oraz personel medyczny), dlatego możesz być pewny, że są one opracowane w sposób merytoryczny. Zostały stworzone tak, aby były zrozumiałe dla pracowników oraz zawierają czynności, jakie należy krok po kroku wykonać.