pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Znaki Promieniowania jonizującego posiadające Polską normę techniczną (PN-79/J-08002) służą nam do oznakowywania miejsc w których występuje promieniowanie jonizujące. Grupa ta posiada oznaczenia występujące w różnych formach, znaki w niej występujące potrafią się od siebie różnić kształtami oraz formą rozmieszczenia informacji. Oznakowania są robione w różnych rozmiarach różniących się od siebie w zależności od znaku, ponadto dostępnym jest wykonanie ich na różnych materiałach.
Strona 1 z 1
Znaki promieniowania jonizującego stosujemy oczywiście jako ostrzeżenie dla osób zbliżających się do terenu bądź źródła promieniowania w celu zminimalizowania ryzyka napromieniowania a co za tym idzie zwiększenia bezpieczeństwa. Oznaczenia te należy umiejscowić w bezpiecznej odległości od obszaru promieniowania tak aby osoba czytająca ostrzeżenie nie miała nawet cienia szansy na napromieniowanie.
W tytułowej grupie znaków znajduje się wiele oznaczeń przestrzegających nas przed promieniowaniem jednakże różnią się one od siebie. Niekiedy odmienną cechą jest wygląd, w innym przypadku dobrane kolory ale przede wszystkim każdy znak w zależności od treści jaka na nim widnieje różni się miejscem w którym należy go umieścić. Aby łatwiej było się rozeznać w omawianych tutaj znakach podzielmy je sobie na poszczególne nieformalne grupy.
Pierwszą grupą będą znaki które umieszczamy w miejscu opakowania źródła promieniowania. Znaki te nie posiadają żadnej treści, mieści się na nich symbol promieniowania który wypełnia całe pole oznaczenia. Symbol ten występuje tutaj w kolorze czarnym bądź czerwonym i mieści się na kwadratowym polu o kolorach żółtym albo białym. Przykładem takiego znaku jest „Znak ostrzegawczy do oznakowania opakowania bezpośredniego otwartego źródła promieniowania”.
Drugim zestawieniem są piktogramy które to służą nam jako oznakowanie przesyłek w których to mieści się źródło promieniowania. Takich znaków jest trzy ale zaliczmy do nich jeszcze jeden który służy do oznakowania środka transportu. Wygląd tychże znaków jest następujący, są to kwadratowe pola przechylone o 45 stopni a przez sam środek przechodzi pozioma linia która to oddziela nam górną część w której to znajduje się symbol promieniowania od dolnej części w której mieści się treść znaku. Co do kolorów tutaj występujących to jest to biały i niekiedy żółty (wyłącznie w górnej części znaku. A przykładem takich znaków jest „Znak ostrzegawczy do oznakowania przesyłek transportowych kategorii II”.
W kolejnej grupie znajdują się tylko dwa znaki które to ostrzegają nas przed tymże w danym miejscu mieści się strefa awarii bądź kontroli. Oba znaki mają identyczny wygląd a mianowicie są kwadratami i podobnie jak w grupie opisanej powyżej, przechylone są one o 45 stopni a ich powierzchnia dzieli się na obszar górny w którym mieści się logo promieniowania oraz dolny w którym znajduje się treść. Logo jest w kolorze czerwonym górne tło znaku żółte natomiast dolne na którym mieści się treść jest w kolorze białym. Za przykład weźmy sobie „Znak ostrzegawczy do oznakowania strefy awaryjnej”.
Ostatnią i przy okazji najliczniejszą grupą są znaki które stosujemy na różnego rodzaju pomieszczeniach takich jak magazyny czy pracownie. Oznaczenia te maja dość prostą do zapamiętania budowę. Powierzchnia znaków na których to mieści się cały nadruk jest prostokątna, w lewej części znaku znajduje się żółty kwadrat z logiem promieniowania który natomiast posiada barwę niebieską, czerwoną bądź czarną. Natomiast po prawej stronie znajduje się już na białym tle treść znaku. A jako przykładu użyjemy „Znak ostrzegawczy do oznakowania magazynu odpadów promieniotwórczych”.
Promieniowanie to jest coś czego zapewne żadne z nas nie chciałoby doświadczyć na własnej skórze dlatego też warto zawsze czytać umieszczone czy to na ścianach, drzwiach czy paczkach oznaczenia. Jednak aby ktoś mógł takie ostrzeżenie dostrzec inna osoba musi je wpierw umieścić a więc pamiętajmy zawsze o odpowiednim oznakowaniu, zwłaszcza jeśli jesteśmy za kogoś odpowiedzialni.