pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Dla oceny ryzyka zawodowego ma zastosowanie metoda RISK SCORE opracowana w Stanach Zjednoczonych, która efektywnie wypełnia wszelkie wymogi standardów międzynarodowych. Choć nie jest najprostszym do realizacji rozwiązaniem, zapewnia jednak bezproblemową interpretację zagrożeń stanowiących ryzyko zawodowe na danym stanowisku pracy, obiektywne oszacowanie prawdopodobieństwa ich wystąpienia oraz wynikających z tego faktu skutków. Opracowane przez nas kompletne dokumentacje oceny ryzyka zawodowego z wykorzystaniem metody RISK SCORE w pełni odpowiadają potrzebom pracodawcy w tym zakresie dla wielu różnorodnych stanowisk.
Bardzo popularna i lubiana w polsce, metoda szacowania ryzyka, która w matematyczny sposób szacuje wartość zagrożenia. Metoda RISK SCORE jest prostą metodą, w której wykorzystuje się trzy parametry mierzenia ryzyka: skutki/straty (S), ekspozycja (E), i prawdopodobieństwo (P). Wartościowanie ryzyka następuję poprzez przemnożenie wartości punktacyjnych z każdego parametru. Ciekawostką tej metody jest mierzenie możliwych skutków na straty materialne/finansowe, które w praktyce nijak ma się do polskiej rzeczywistości. Wynika to z faktu przeliczania wszystkiego na finanse w kraju, w którym ta metoda powstała (Stany Zjednoczone).
Wzór szacowania ryzyka zawodowego metodą RISK SCORE:
gdzie:
R - wartość ryzyka
S - skutki, straty wynikające z wystąpienia zagrożenia
E - ekspozycja na zagrożenie
P - prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia
Dużym atutem tej metody jest zastosowanie parametru z ekspozycją danego zagrożenia oraz szeroki wachlarz wartości dla każdego z parametrów. Dzięki temu wynik jest bardzo dokładny przy dokonywaniu oceny ryzyka zawodowego. Osobiście uważam tę metodę za najdokładniejszą i bardzo lubię pracować przy tworzeniu oceny ryzyka zawodowego tą metodą.
Wartościowanie skutków
Wartościowanie ekspozycji
Wartościowanie prawdopodobieństwa
Po zebraniu wszystkich parametrów dla danego zagrożenia dokonujemy obliczenia (mnożenia) według podanego wcześniej wzoru, a iloczyn (wynik) porównujemy z poniższą tabelą wartościowania ryzyka. Ostateczne określenie ryzyka grupujemy w pięciu wartościach przy czym dwa ostatnie wyniki (iloczyn powyżej 200 pkt.) dają ryzyko NIEDOPUSZCZALNE.
Wartościowanie ryzyka
Przykładowe stanowisko: Krawcowa (krawiec)
Przykładowe zagrożenie: Ostre narzędzia i przedmioty
Źródło zagrożenia: Igły, nożyczki, narzędzia krawieckie
Możliwe skutki: Skaleczenia, otarcia, przekłucia
S = 3 pkt - Średnie, może spowodować nieobecność w pracy
E = 10 pkt - Ekspozycja stała
P = 3 pkt - Praktycznie możliwe
R = 3 x 10 x 3 = 90 pkt
Ryzyko - Istotne, dopuszczalne - Potrzebne zmniejszenie ryzyka.