pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Znaki BHP są obowiązkowym elementem, który powinien znajdować się w każdym zakładzie pracy, przedsiębiorstwie lub firmie. Kierownik, pracodawca lub pracownik służby BHP jest zobowiązany umieścić znaki wszędzie tam gdzie występuje zagrożenie dla pracownika. Wzory stosowania takich znaków regulowane są przez normy krajowe, a także normy międzynarodowe (np. norma ISO 7010).
Wymagania regulujące ogólne zasady znakowania stref, które są niebezpieczne zostały określone rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. dotyczącym ogólnych przepisów BHP. Znaki bezpieczeństwa produkowane są przede wszystkim z wysokiej jakości materiałów, które są odporne na wszelkie zewnętrzne warunki (słońce, deszcz, mróz). Znaki BHP powinny mieć stosowną i wartościową treść – ostrzegają nas przed zagrożeniami, nakazują stosowania środków ochrony osobistej lub informują gdzie możemy znaleźć punkt opatrunkowy. Muszą być one umieszczone w każdym miejscu pracy i wymagane są przez obowiązujące w naszym kraju przepisy BHP.
Naklejki BHP powinny być umieszczone w taki sposób, aby były przede wszystkim widoczne. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wielkość czcionki, ale również kolorystykę oraz rodzaj piktogramów – wszystko zależy od sytuacji i celu ich zastosowania. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że naklejki BHP muszą znajdować się w odpowiednich miejscach - takich, które są przede wszystkim doskonale widoczne. Ludzki wzrok od razu musi zauważyć dany znak informacyjny. Ważne jest również to, aby takie znaki oraz naklejki zostały zaprojektowane przez profesjonalny zespół specjalistów w dziedzinie BHP w oparciu o obowiązujące normy piktogramów (np. ISO 7010). Jest to ważne, ponieważ tylko w ten sposób mogą one gwarantować stu procentowe bezpieczeństwo. Ogromny wybór znaków BHP w naszym sklepie pozwoli, Twojej firmie na znalezienie tego, czego konkretnie potrzebujesz.
Każde przedsiębiorstwo, firma czy zakład pracy jest zobowiązany do prawidłowego oznaczenia wszelkich miejsc, które mogą wydawać się niebezpieczne. Dotyczy to np. obsługi maszyn, urządzeń, zasad bezpieczeństwa na budowie czy w magazynie. Właśnie do tego wykorzystuje się wszelkie tablice BHP. W miejscach pracy powinny znajdować się pełne zestawy znaków bezpieczeństwa – znaki ewakuacyjne, ostrzegawcze, ochrony przeciwpożarowej, znaki nakazu stosowania ochrony. Trzeba pamiętać o tym, że takie tablice stanowią obowiązkowe wyposażenie w każdej placówce użyteczności publicznej, firmie, magazynie, zakładzie produkcyjnym itp.. Wymagania ogólne regulujące zasady stref niebezpiecznych zostały określone rozporządzeniem dotyczącym ogólnych przepisów BHP – wspominam o nim dwa akapity wyżej. Stosowanie profesjonalnych tablic BHP pozwala na łatwe przemieszczanie się po danej powierzchni, ale także dzięki nim można uniknąć wypadków i innych sytuacji zagrażających zdrowiu.
Piktogramy BHP – małe, kolorowe, mają czasami „śmieszne obrazki” i nie rzadko komunikat tekstowy. Takie piktogramy muszą mieć przede wszystkim stosowną i wartościową treść, która w razie potrzeby pomoże danemu pracownikowi np. „nakaz stosowania maski przeciwpyłowej”. Muszą mieć one nie tylko odpowiednią kolorystykę, ale również duże rozmiary napisów (przyjęty standard to: żółte – ostrzegawcze; czerwone – zakazu; niebieskie – nakazu; zielone – informacyjne; zawsze na białym tle). W ten sposób będą one widoczne, czytelne i łatwe w odbiorze. Tablice BHP musza także spełniać wszelkie normy prawne (np. ISO 7010). To właśnie one zadbają o bezpieczeństwo wszystkich pracowników, a także użytkowników maszyn czy urządzeń. Kierownik danej placówki powinien zadbać o to, aby w każdym miejscu znajdowały się piktogramy BHP - w ten sposób uniknie on mandatów z Państwowej Inspekcji Pracy oraz przede wszystkim zwiększy świadomość pracowników na temat zagadnień BHP co w konsekwencji obniży wypadkowość (przynajmniej powinno).
Można je, na przykład zauważyć, w: hotelach, biurach, restauracjach, centrach handlowych, szpitalach czy metrach. Tabliczki są nowoczesnym sposobem, który pozwala informować społeczność o różnych sytuacjach mogących wystąpić w pracy – ostrzeżenie przed zagrożeniami. W ofercie znaleźć można również naklejki informacyjne, które także spełniają bardzo ważne funkcje w środowisku BHP. Każda osoba powinna być bowiem poinformowana o wszelkim zagrożeniu, które jest możliwe – np. podczas pracy na tokarce. Stosując zestaw piktogramów zadbasz o bezpieczeństwo naprawdę wielu osób. W wielu sytuacjach zagrożona jest nie tylko osoba wykonująca jakieś czynności, ale również pracownicy będący w otoczeniu. Tabliczki informacyjne powinny być również bardzo dobrze i solidnie przymocowane do powierzchni - tak, aby nie spadły (śmieszne! prawda? – często w firmach, przychodniach widzę miejsca gdzie kiedyś wisiały tabliczki ale … zniknęły?). Są one montowane za pomocą specjalnych piankowych przylepców lub ewentualnie wkrętów (ta metoda jest bardziej inwazyjna i mniej estetyczna) - druga metoda z całą pewnością jest bardziej stabilna. Najczęściej montuje się je na drzwiach, meblach, maszynach lub na ścianach - w tych miejscach są one bowiem bardzo dobrze widoczne, co jest dużym plusem.
Wszelkiego rodzaju tabliczki informacyjne można umieścić zarówno wewnątrz budynku, jak i zewnątrz. Te, które zostaną umieszczone na zewnątrz powinny być dodatkowo wzmocnione, a także wykonane z materiałów, które są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak: silny wiatr, deszcz, śnieg lub mróz. Tablice informacyjne pełnią bowiem rolę kanału informacyjnego, dzięki któremu z łatwością można przekazać ważne komunikaty związane z pracą np. „nieupoważnionym wstęp wzbroniony”. Wszelkie tablice można wykonać pod indywidualne zamówienie - dostosowując wybór materiałów, a także jej treść.
Naklejki informacyjne stosuje się w często w miejscach, gdzie mamy możliwość przyklejenia piktogramu całą powierzchnią np. naklejka z zakazem palenia w toaletach klubów czy szpitali. Dodatkowo taka tablica informacyjna może informować o tym, że na przykład na danym terenie odbywają się prace budowlane lub o tym, gdzie konkretnie w danym budynku znajduje się dział marketingu, toaleta lub biblioteka.
Znaki BHP można podzielić na kilka rodzajów. Każdy rodzaj spełnia zupełnie inne funkcje - jedne znaki ostrzegają przez niebezpieczeństwem, natomiast są i takie, które mają za zadanie poinformować osobę o różnych zasadach lub sytuacjach. W miejscach pracy powinny znajdować się pełne zestawy znaków bezpieczeństwa – znaki ewakuacyjne, ostrzegawcze, ochrony przeciwpożarowej, znaki nakazu stosowania ochrony – adekwatnie do wykonywanych obowiązków przez pracownika.
Wyróżnić można przede wszystkim – znaki ewakuacyjne, znaki bezpieczeństwa, znaki ochrony przeciwpożarowej, oznaczenia elektryczne, a także znaki ochrony i higieny pracy. Wszelkie znaki mają za zadanie przede wszystkim ochronić pracowników i osoby przebywające na terenach zakładów pracy przed zagrożeniami. Znaki BHP mogą sygnalizować o tym, gdzie znajduje się wyjście ewakuacyjne lub nakazać stosowanie ochrony na głowę. W miejscach pracy szczególnie można spotkać znaki BHP, które mówią o tym, że ważne jest noszenie prawidłowego obuwia, a także stosowanie ochrony słuchu czy rąk.
Trzeba pamiętać o tym, że takie znaki BHP stanowią obowiązkowe wyposażenie w każdej firmie czy też placówce użyteczności publicznej - w takich miejscach odgrywają one bowiem wiele ważnych ról - nie tylko nakazują, ale również informują i ostrzegają. Znaki BHP, są podzielone również na kilka kategorii, takich, jak na przykład: piktogramy, tablice budowlane, oznakowanie promieniowania, tabliczki informacyjne, oznaczenia substancji niebezpiecznych.