Nasz blog wprowadzi Cię w temat bezpieczeństwa i higieny pracy. Znajdziesz na nim między innymi przewodniki po różnego rodzaju znakach, apteczkach oraz gaśnicach. Dowiesz się czym jest system HACCP, GHP-GMP i ocena ryzyka zawodowego, a także dlaczego są to obowiązkowe dokumentacje, które muszą znaleźć się w Twojej firmie. Doradzimy Ci jakie są wymogi sanitarne dla różnych branż sektora spożywczego tak, aby odbiór lokalu przebiegł bez problemu. Przeprowadzimy Cię przez wszystkie metody opracowywania Oceny Ryzyka Zawodowego żebyś mógł wybrać tę z nich, która Ci najbardziej odpowiada. Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem czy pracodawcą, w tym miejscu znajdziesz przydatne artykuły napisane przez doświadczonych specjalistów. Zachęcamy do czytania!
Blog bezpieczeństwa i higieny pracy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo pracy w obiektach gastronomicznych?

Jeśli masz coś wspólnego z gastronomią, na pewno wiesz jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa na kuchni. Jakie zagrożenia czyhają podczas pracy w lokalu gastronomicznym i jak ich skutecznie unikać? Dowiesz się po przeczytaniu tego tekstu.
Jak niebezpieczna może być praca kierowcy?

Praca kierowcy wiąże się z dużym ryzykiem zawodowym. Ocena Ryzyka Zawodowego dla kierowcy to niezbędna dokumentacja. Sprawdź, jakie ryzyko wiąże się z tym stanowiskiem.
Wymagania sanitarne dla wydawalni posiłków

Wydawalnia posiłków z cateringu to rozwiązanie, które coraz bardziej zyskuje na popularności. Chcesz je wprowadzić w swoim żłobku, przedszkolu lub szkole? Zanim przystąpisz do realizacji, sprawdź jakie musisz spełnić warunki sanitarne.
Wymagania sanitarne dla bloku żywieniowego

Chcesz prowadzić blok żywieniowy, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się więcej w zakresie bezpieczeństwa żywności i przygotujesz się do kontroli inspekcji sanitarnej.
Bezpieczeństwo pracy na budowie

Praca na budowie od razu kojarzy mi się z wypadkami. Skrajna nieodpowiedzialność czy też niewiedza doprowadza do poważnych konsekwencji - znacznej utraty zdrowia lub życia. Zobacz przykłady, co budowlańcy robią nie tak i w jaki sposób mogą zwiększyć swoje bezpieczeństwo.
Narażanie siebie, aby ratować innych - praca ratownika

Ratownik jest jednym z zawodów, w których pomoc niesiona drugiemu człowiekowi jednocześnie stanowi narażenie utraty własnego zdrowia lub nawet życia. Ratownik zawsze musi być przygotowany na najgorsze, co wiąże się także z dużym ryzykiem zawodowym.
Transport środków spożywczych - Czy potrzebujesz dokumentację HACCP?

Przewóz środków spożywczych wiąże się z wieloma wyzwaniami. Dotyczą one głównie tego, że transportowanie produktów mięsnych, świeżego nabiału, owoców czy warzyw niesie istotne ryzyko zepsucia się takich wyrobów, wynikające z niezapewnienia im odpowiednich warunków. By zaradzić temu ryzyku, niezbędne jest wypełnianie określonych standardów. Wśród nich znajdują się zasady HACCP.
Instrukcja BHP - podpisać czy nie?

To pytanie jest zadawane przez naszych klientów minimum raz w tygodniu. Podpis jest wymagany czy nie na instrukcji BHP? Tutaj znajdziesz odpowiedź.
Prowadzisz restaurację? Nie popełniaj takich błędów!

Jest tak wiele błędów popełnianych przez samych restauratorów jak i ich pracowników, że aż trudno przejść obojętnie obok tego tematu. Tytuł tego artykuły wydaje się chwytliwy. A jaki będzie? Ocenisz sam lub sama!
Praca biurowa - czy na pewno jest taka bezpieczna?

Ocena Ryzyka Zawodowego musi być opracowana dla każdego stanowiska, nie tylko dla takiego kojarzącego się z zagrożeniem. Wbrew pozorom pracownik biurowy także jest narażony na różne czynniki negatywnie wpływające na jego zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Przewodnik po apteczkach - rodzaje i wyposażenie

Apteczka to element wyposażenia, który koniecznie musi znaleźć się w każdym miejscu pracy. Wszyscy pracownicy, jak i sam pracodawca, powinny wiedzieć gdzie ją znaleźć i co równie ważne - jak odpowiednio korzystać z jej wyposażenia.
Wymagania sanitarne dla właścicieli lokali gastronomicznych

Chciałbyś otworzyć swoją restaurację, knajpkę czy też bistro? Z naszą pomocą dowiesz się co dokładnie zrobić, żeby spełnić te marzenie i bezproblemowo odebrać lokal przez sanepid.
Wymagania sanitarne dla właścicieli kawiarni

Marzysz o prowadzeniu przytulnej kawiarni odkąd tylko pamiętasz? Jesteś w dobrym miejscu. Z naszego artykułu dowiesz się co musisz zrobić, aby wprowadzić swój genialny plan w życie.
Wymagania sanitarne dla właścicieli sklepów

Marzysz o własnym sklepie i nie wiesz jak zabrać się za kwestie sanitarne? Przychodzimy z pomocą. Dowiedz się, jakie wymogi muszą być spełnione, a kontrola sanepidu pójdzie jak z płatka!
Wymagania sanitarne dla właścicieli food-truck i przyczep gastronomicznych

Masz food trucka? Dowiedz się, jakie musisz spełniać wymogi, aby nikt nie zamknął Twojej mobilnej gastronomii.
Ochrona przeciwpożarowa - podstawowe informacje

Zagrożenie pożarem może wystapić niemal w każdym miejscu pracy. W tym artykule dowiesz się m.in. jak zapobiegać takim sytuacjom.
System HACCP i GHP-GMP - fundament każdej firmy z sektora spożywczego

Boisz się, że sanepid zaskoczy Cię mandatem podczas kontroli? Za chwilę dowiesz się jak tego skutecznie uniknąć.
Temperatury przechowywania środków spożywczych

Środki nietrwałe mikrobiologiczne są dostępne niemal w każdym obiekcie z tzw. sektora spożywczego, a co za tym idzie niemal każdy obiekt typu sklep czy restauracja musi przechowywać je w odpowiednich warunkach. Jakich? Tego dowiesz się z tego artykułu.
Co to jest system HACCP?

W sanepidzie powiedzieli Ci, że musisz mieć drożony system HACCP, ale nie wiesz co to jest? Ten artykuł Ci wszystko wyjaśni.
Słownik pojęć HACCP

Nadszedł w Twoim życiu moment, że zaczynasz interesować się tematyką HACCP i GHP/GMP, ale podczas rozmowy z nami lub innymi firmami słyszysz jakiś dziwny bełkot i niecodzienne nazewnictwo? Jesteś w idealnym miejscu aby to zmienić.
Jak oznakować biuro?

Odpowiednie oznakowanie w zakładzie pracy ma nie tylko na celu ułatwienie identyfikacji poszczególnych pomieszczeń, ale przede wszystkim ułatwić akcję ewakuacyjną.
5 Podstawowych błędów w ocenie ryzyka zawodowego

Każdy z Was z pewnością spotkał się z pojęciem oceny ryzyka zawodowego. Dla osób, które zatrudniają pracowników często przeprowadzenie jej, spędza sen z powiek.
Znaki ewakuacyjne - podstawowe informacje

Każdy z nas w swojej karierze zawodowej miał do czynienia z ćwiczeniami ewakuacyjnymi, podczas których rzadko zwracało się uwagę na komunikaty lub traktowało się je jako chwilę przerwy od pracy.
Instrukcje BHP dla biura

Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy i wynika on przede wszystkim z Kodeksu pracy.
Jaką metodę oceny ryzyka wybrać?

Zatrudniając pracowników pracodawca zobligowany jest do zapewnienia im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Znaki przeciwpożarowe - podstawowe informacje

Zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa pożarowego w zakładzie pracy, w obiektach zbiorowego zamieszkania (np. hotelu, pensjonatu, sanatorium) oraz w obiektach użyteczności publicznej (np. kina, teatry, szpitale) należy nie tylko do właściciela budynku, ale również do jego użytkowników oraz zarządców.
Niezbędne formularze i dokumenty w każdej firmie

Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia swoim pracownikom odpowiednich warunków, aby mogli bezpiecznie i higienicznie wykonywać swoje obowiązki.
Czym jest ocena ryzyka zawodowego?

Ty, jako pracodawca, jesteś zmuszony do informowania personelu o ryzykach, jakie mogą wystąpić w pracy. O tym, że twój pracownik został przeszkolony i zna wszelkie zagrożenia, powinna dowodzić dokumentacja ocena ryzyka zawodowego (art. 226 Kodeks Pracy oraz par. 39a 8 ust. 1 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki społecznej w sprawie ogólnych przepisów BHP).
BHP na wakacjach - jak dbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich podczas urlopu?

Każdy z nas z upragnieniem czeka na wakacje, aby wreszcie opuścić biurową tyrkę, porzucić nudę sal wykładowych, pożegnać duchotę panującą w fabrykach i wyruszyć na poszukiwanie przygody. Z racji nadchodzących wakacji, chciałbym opowiedzieć Wam, co zrobić, żeby urlop nie okazał się koszmarem.
Bezpieczeństwo PPOŻ dla Ciebie i Twojej firmy

Potrafi niszczyć wszystko, co napotka na swojej drodze. W wielu miejscach, w których się pojawił, pozostawiał po sobie tylko zgliszcze i rozpacz. Pożar. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do jego niszczycielskiej siły i nikt nie będzie bagatelizował takiego zagrożenia. I słusznie. Dziś chciałbym opowiedzieć Wam o bezpieczeństwie ochrony przeciwpożarowej.