- Instrukcje BHP i PPOŻ
pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Przestrzeganie zasad BHP w pracowni i w warsztacie jest bardzo ważne, dotyczy bowiem Twojego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa osób pracujących na stanowisku obok lub przejmujących pracę po twojej zmianie. Bardzo ważne jest, abyś nigdy nie lekceważył tego co jest napisane oraz przedstawione na szkoleniach z zakresu BHP. Dzięki temu możesz zapobiec tragedii.
Z własnego doświadczenia wiem, że prace warsztatowe obarczone są pewnym ryzykiem. Zasady BHP zostały wprowadzone, aby to ryzyko ograniczyć do minimum. Jasno przedstawione instrukcje BHP z pewnością pomogą Ci, abyś przestrzegał zasady BHP jakie zostały wprowadzone w firmie, w której pracujesz.
Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy przeprowadza pracodawca na swój koszt. Nigdy nie powinieneś tego pokrywać z własnej kieszeni i jest to określone w kodeksie pracy. Dokładnie mówi o tym art. 237³ § 1 kodeksu pracy oraz art. 237³ § 2 kodeksu pracy. Zatem musisz wiedzieć, że jeżeli ktoś chce abyś zapłacił za tego typu szkolenia będzie to niezgodne z przepisami prawa.
Praca na stanowiskach: tokarz, frezer, ślusarz czy lakiernik jest obarczona pewnym ryzykiem, dlatego ważne jest dokładne zapoznanie się z przepisami BHP.
Jeżeli jesteś świeżo upieczonym pracownikiem, nie wolno Ci podjąć pracy zanim nie zostaną Ci przedstawione przepisy BHP oraz nie przejdziesz szkolenia z wyżej wymienionego zakresu. Takie szkolenia muszą być powtarzane co pewien czas. Ważne jest to, żebyś wiedział, że taki instruktaż powinien odbywać się w czasie pracy, czyli jeżeli pracujesz na ranną zmianę to nie powinieneś odbywać tego szkolenia w czasie zmiany popołudniowej, nocnej lub w weekend (w przypadku, gdy w umowie masz napisane, że soboty i niedziele nie należą do obowiązkowych dni pracy).
Praca w warsztacie wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Pracując jako tokarz, miałam możliwość zdobycia doświadczenia na tego typu stanowisku.
Wiem, jak ważne jest dbanie o szczegóły wykonywanej pracy, tak by nie zrobić sobie krzywdy, a przy wymianie specjalistycznych narzędzi niestety np. ostrzy, wierteł itp. bardzo łatwo jest o zranienie siebie.
Dodatkowo ważne jest, aby upewnić się czy wszystko zostało dobrze i dokładnie zainstalowane, czy dobrze został wprowadzony program lub czy dobrze sami zaprogramowaliśmy maszynę. Część maszyn ma tzw. podgląd i można na wykresie zobaczyć jak wprowadziliśmy dane. Jest to bardzo przydatna funkcja i warto z niej korzystać. Przed rozpoczęciem pracy trzeba sprawdzić swoje stanowisko, czy wszystko jest na swoim miejscu oraz, czy poprzednik nie zostawił czasem czegoś w innym miejscu niż powinien.
Czytanie raportów poprzednika może być i nudne, ale jest istotne, bowiem dzięki temu wiemy w jakim stanie została zostawiona nam maszyna lub inne urządzenie. Przeważnie pracowałam przy plastikowych materiałach, ale czasem trafiały się metale. Wtedy trzeba było być jeszcze ostrożniejszym, ponieważ drobinki metalu mogły wbić się w palce. Tak też będzie z pewnością przy pracy z drewnem.
W przypadku pracy lakiernika oraz innych prac związanych z wdychaniem oparów musisz dostać odpowiedni sprzęt zabezpieczający przed wdychaniem szkodliwych substancji. Pracodawca powinien zadbać oto, aby dostarczyć nam niezbędnych ubrań, rękawic, okularów, butów, masek czy innej odzieży niezbędnej do wykonywania danej pracy. Takie rzeczy mają zostać Ci dostarczone za darmo, nie powinieneś za nie płacić, chyba że kodeks pracy stanowi inaczej.
Odzież dostarczana jest w przypadku prac, kiedy pracownik narażony jest na ubrudzenie lub zniszczenie swoich ubrań. Szczegółowo mówią o tym przepisy k.p. (kodeks pracy), a dokładnie art 237⁷ § 1 k.p.
Przepisy BHP zostały wprowadzone żeby chronić pracownika oraz pracodawcę. Instrukcje BHP powinny być dla Ciebie jasne, dlatego kiedy masz jakiekolwiek wątpliwości należy udać się do osoby, która jest odpowiedzialna za zachowanie powyższych zasad na konkretnym stanowisku pracy.
Jeżeli zostałeś poproszony przez pracodawcę o zastąpienie osoby na innym stanowisku niż zajmowałeś dotychczas, tam również powinieneś przejść szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Warto skorzystać ze strony https://alleBHP.pl/instrukcje-bhp-warsztaty-k.
Znajduje się tam bardzo dużo cennych informacji dotyczących powyżej tematyki, jak również inne istotne rzeczy dotyczące pracy w warsztacie lub w pracowni.
Jeżeli widzisz, że ktoś swoim zachowaniem stwarza zagrożenie np. używa narzędzi niezgodnie z ich przeznaczeniem lub trzyma je w miejscu na to nieprzeznaczonym warto upomnieć taką osobę, by tego nie robiła. Dzięki temu można uniknąć zrobienia krzywdy sobie lub innym osobom, które znajdują się w pobliżu.
Przepisy BHP są omówione w kodeksie pracy oraz w statucie firmy, który powinien być dostępny dla pracownika w firmie, w której jest zatrudniony.