pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki narodowej jest niewątpliwie produkcja. Nakręca ona różne gałęzie gospodarcze i dostarcza wielu miejsc pracy. Produkuje się praktycznie wszystko, od produktów żywnościowych, poprzez podzespoły elektroniczne, okna, torebki reklamowe, aż po sprzęt AGD i samochody. Jeżeli jesteś właścicielem nawet małego zakładu produkcyjnego, to nie możesz zapomnieć, że ciąży na tobie obowiązek zapewnienia bezpiecznej i higienicznej pracy twoim pracownikom. Pierwszym krokiem, aby to zrobić, jest przygotowanie odpowiednich instrukcji BHP. Więcej o nich dowiesz się z dalszej części tekstu.
Każdy twój pracownik ma prawo do bezpiecznej i higienicznej pracy. Jednakże ma również obowiązki. Pierwszy z nich dotyczy przestrzegania zasad BHP, z którymi został zapoznany już podczas szkolenia i instruktażu stanowiskowego. Powinien on również stosować przydzielone mu środki ochrony indywidualnej i zbiorowej. Ty, jako pracodawca, masz w obowiązku egzekwowanie stosowania się do tego, gdyż wiele niepożądanych zdarzeń wynika z ich własnej winy. Dzięki temu unikniesz wielu wypadków i nieprzyjemności z nimi związanymi.
W zakładach produkcyjnych o wypadek nietrudno. Różnorodność maszyn i urządzeń, stosowane środki chemiczne i czyszczące oraz rozmaitość wykonywanych działań, wpływa na wypadkowość w twoim zakładzie. Niestety nie wszystko jesteś w stanie przewidzieć, ale masz możliwość w znacznym stopniu ograniczyć zagrożenie. Pracownik produkcyjny narażony jest m.in. na:
W procesie produkcyjnym tych zagrożeń może być zdecydowanie więcej, dlatego zadbaj o to, żeby zidentyfikować ich więcej. Stworzy to dla ciebie klucz do sporządzenia odpowiednich instrukcji BHP.
Instrukcje to dokumenty bardzo ważne w każdej firmie, również twojej. Zawierają one procedury i wytyczne jak daną czynność wykonać, jak określone urządzenie obsługiwać oraz co zrobić, gdy nastąpi wypadek. Dokument ten powinien być sporządzony językiem zrozumiałym dla pracowników. Nie każdy bowiem jest w stanie zrozumieć język specjalistyczny. Zadbaj również o to, żeby były one również łatwo dostępne dla pracownika. Nie masz obowiązku wieszać ich przy każdym stanowisku, ale musisz poinformować podwładnych, gdzie one się znajdują.
Instrukcje powinny być wynikiem analizy takich aspektów jak: akty prawne, ocena ryzyka zawodowego oraz dokumentacja techniczna maszyn i urządzeń. Można również przeanalizować wnioski i obserwacje pracowników. Dobrze sporządzona instrukcja uchroni cię przed nieprzyjemnościami. Wiedz, że muszą się w niej znaleźć:
Dzięki nim pracownik wie co i jak wykonać.
W firmach produkcyjnych tych dokumentacji może być kilka, a czasami nawet kilkanaście. Wszystko zależy od tego, jak duży jest to zakład, w jakiej dziedzinie działa oraz jaki park maszynowy posiada. W przedsiębiorstwie produkcyjnym możesz znaleźć takie instrukcje jak:
Oczywiście jest to tylko część instrukcji. To, jakie zastosujesz, zależy od tego w jakiej branży działasz i jakie stanowiska obsadzasz. Pamiętaj, że odpowiedni poziom BHP to nie tylko wymóg prawny, ale korzyści dla ciebie i twoich pracowników. Jeżeli będą stosować się do instrukcji, będziesz miał pewność, że praca, którą wykonali, jest należytej jakości.