pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Rurociągi, gazociągi, wodociągi jest to grupa licząca sobie sześćdziesiąt siedem znaków które chodź nie są wymagane to na pewno bardzo się przydadzą na terenie danego obiektu, chociażby tylko jako dodatkowe informacje. Znaki dzielą się na cztery różne podgrupy a mianowicie „Rurociągi”, „Wodociągi”, „Gazociągi” oraz „Branżowe”. W zależności od tego z której podgrupy chcemy nabyć oznaczenia, będziemy miali możliwość wyboru różnych rozmiarów bądź tworzyw na których znaki mają zostać dla nas przygotowane. Niektóre oznaczenia zostały objęte normą dopuszczenia ST-IGG-1004:2011.
Oznaczenia z tej grupy mają za zadanie zarówno ostrzegać jak i informować osoby przebywające na terenie obiektu, o takich rzeczach jak na przykład różnego rodzaju substancje, wyłączniki itp. Dzięki ich obecności możemy zorientować się między innymi w jakich miejscach należy zachować ostrożność bądź jakich przedmiotów należy używać.
W omawianym tutaj zestawieniu znajdziemy tyle rodzajów oznaczeń ile jest podgrup, czyli cztery.
W pierwszej kolejności weźmy sobie na tablice znaki z grupy „Rurociągi”. Jest to grupka licząca sobie siedemnaście oznaczeń które występują w postaci żółtych trójkątów z czarną ramką na których to zostały umieszczone grafiki w kolorach czarnym oraz czerwonym. W połowie tych oznaczeń pod grafiką trójkąta został również umieszony żółty poziomy prostokąt z umieszczonym na nim czarnym tekstem. Oznaczenia są dostępne w kilku rozmiarach i można je nabyć na dwóch materiałach, folii samoprzylepne oraz płytce PCV o grubości jednego milimetra. Przykładem takiego oznaczenia jest „Znak ostrzeżenie przed substancjami toksycznymi”.
Następne w kolejności będą onaczenia wodociągów w liczbie dziewięciu. Ich wygląd nie jest zbytnio skomplikowany, na białych pionowych prostokątach z niebieskimi ramkami (wyjątek stanowi znak dla hydrantu który jest w kolorze czerwonym), po środkuzostał umieszczony symbol podobny do litery „T” zaś nad nim po lewej stronie znajduje się niewielkie przekreślone kółeczko obok którego stoi przypisana konkretnie do znaku litera. Wszystkie oznaczenia są dostępne w jednym rozmiarze na płytce PCV. Przykładem takiego oznaczenia jest „Znak tablica orientacyjna dla zasuwy”.
Trzecim zestawieniem będą „Gazociągi” w którym znajdziemy jedenaście oznaczeń które ostały zrobione w identycznym stylu co znaki z zestawienia „Wodociągi”. Różnice jakie tutaj występują są takie, że u szczytu tabliczki został umieszczony napis „GAZ” zaś cała powierzchnia znaku ma kolor żółty z wyjątkiem czcionki która ma kolor czarny. Tutaj również znaki są dostępne w jednym rozmiarze na płytce PCV o grubości jednego milimetra. Przykładem takiego oznaczenia jest „Znak tablica sączka węchowego”.
Ostatnie zestawienie czyli znaki „Branżowe” zawiera zarówno oznaczenia tablic ujęcia wody jak i tablice dla gazownictwa. Te pierwsze występują wyłącznie w postaci niebieskich prostokątów z tekstem o białym kolorze czcionki, drugie zaś czyi tablice gazownictwa występują głównie w postaci żółtych prostokątów z tekstem w kolorach czarno-czerwonym. Oznaczeń łącznie w tym zestawieniu znajduje się trzydzieści a przykładami takich znaków są „Znak gaz” oraz „Znak teren ochrony pośredniej ujęcia wody powierzchniowej ustanowiony w celu ochrony jakości wód ujmowanych”.
Ta grupa zrzesza w sobie najprzeróżniejsze oznaczenia i na pewno przy wyposażaniu obiektu w artykuły BHP takie jak instrukcje BHP oraz oceny ryzyka zawodowego warto będzie się nad nią pochylić.