pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Warsztat jest to pomieszczenie, w którym wykonuje się wszelkiego rodzaju prace wytwórcze (np. meble) lub usługowe (np. naprawa samochodu, lakierowanie, spawanie). Jeżeli taki zakład prowadzisz, to z pewnością wiesz, że musisz spełnić wymogi prawne zawarte w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z tymi przepisami do twojego obowiązku należy stosowanie instrukcji przeciwpożarowych. Czym ten dokument jest oraz co powinien zawierać, aby spełnił wymogi? O tym dowiesz się z dalszej części tekstu.
Strona 1 z 1
Nie ma miejsc, w których nie istniałoby zagrożenie pożarowe. W każdym z nich może dojść do wybuchu pożaru. Wystarczy mała iskra, żeby rozniecić wielki ogień, który może strawić wszystko, łącznie z życiem ludzkim. Dlatego, jako właściciel budynku lub określonego pomieszczenia zobowiązany jesteś do opracowania i wdrożenia instrukcji przeciwpożarowych oraz przeprowadzenia okresowych ćwiczeń PPOŻ.
Dokumentacja ta, to zbiór określonych zasad dotyczących bezpieczeństwa pożarowego. Stanowi ona dokument pomocniczy dla służb ratunkowych i jednostek straży pożarnej. Ułatwia ona im przeprowadzenie akcji ratowniczej. Dlatego ważne jest, aby znalazły się w niej takie elementy, jak:
Pamiętaj również, że instrukcje te podlegają aktualizacji. Według przepisów przeprowadza się ją co dwa lata, chyba że zajdą wcześniej ku temu przesłanki (np. zmiana sposobu użytkowania obiektu).
Ustawa o ochronie przeciwpożarowej określa również, kto może taką instrukcję opracować. I według niej, są to osoby, które spełniają poniższe kryteria:
Jeżeli więc spełniasz jedno z kryteriów, to nie masz obowiązku zlecać napisania instrukcji osobom zewnętrznym. Jednakże zaleca się, aby sporządziła to osoba, która na co dzień taką dokumentację przygotowuje.
W warsztatach samochodowych i pracowniach znajdują się urządzenia oraz substancje, które mogą być źródłem zapłonu. Ważne jest, aby odpowiednio miejsce zabezpieczyć w odpowiednie gaśnice, koce oraz wyznaczyć drogę ewakuacyjną i miejsce zbiórki. Dodatkowo przejścia, które będą stanowić drogę ucieczki, nie mogą być zastawione oraz muszą być odpowiednio oznakowane.
Oprócz odpowiedniego oznakowania powinieneś w miejscu łatwo dostępnym umieścić stosowne instrukcje, które przeznaczone są dla określonego pomieszczenia. Mogą to być na przykład:
Oprócz wyżej wymienionych instrukcji powinieneś również, zaopatrzyć się w instrukcje ogólne, które zawierają podstawowe informacje: co zrobić w wyniku powstania pożaru, gdzie zadzwonić oraz kogo powiadomić i jak udzielić pierwszej pomocy. Poza szczegółowymi instrukcjami możesz zastosować:
Odpowiednia profilaktyka przeciwpożarowa to dla ciebie pewność, że twoi pracownicy będą wiedzieć jak się zachować w przypadku wystąpienia zagrożenia pożarowego. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemności związanych z niepotrzebną śmiercią pracownika lub jego trwałym kalectwem. Bezpieczne miejsce pracy to również twój spokojny sen.