pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Znaki przeciwpożarowe jest to zestawienie mieszczące w sobie bogaty asortyment oznaczeń które mają na celu zwiększyć szanse zapobiegnięciu pożaru, bądź (w razie gdy zapobiec się nie uda) ułatwić przeprowadzenie udanej akcji gaśniczej. Omawiana kategoria dzieli się na sześć poszczególnych grup, są to : Przeciwpożarowe PN-92, Przeciwpożarowe ISO 7010, Przeciwpożarowe - techniczne środki przeciwpożarowe, Przeciwpożarowe uzupełniające, Naklejki na gaśnice oraz Tabliczki telefonów alarmowych a każda z tych podgrup posiada odmienny zestaw znaków przeciwpożarowych.
Tak jak już wspomniałem Znaki przeciwpożarowe służą nam do tego aby informować ludzi jak należy postępować w przypadku pożaru, wskazują nam na położenie wszelakiej maści sprzętów które to mogą się okazać zbawienne podczas akcji ewakuacyjnej bądź gaśniczej. Pośród omawianych przez nas oznaczeń możemy znaleźć nie tylko znaki informacyjne ale także zakazu które to w przypadku stosowania się do ich treści mogą zapobiec powstaniu pożaru.
Jak już wiecie rodzajów znaków w tym zestawieniu jest sześć, omówmy sobie teraz po krótce co się w nich znajduje.
Na pierwszy ogień weźmy sobie grupę Przeciwpożarowe PN-92. Jest to grupa składająca się z szesnastu oznaczeń które zostały objęte dopuszczającą normą PN-92/N-01256/01 i możemy w niej znaleźć zarówno znaki informacyjne takie jak „Znak kierunek do miejsca rozmieszczenia sprzętu pożarniczego lub urządzenia ostrzegającego”, znaki zakazu np. „Znak palenie tytoniu zabronione”, oraz znaki ostrzegawcze czyli np. „Znak niebezpieczeństwo wybuchu - materiały wybuchowe”.
Drugą omawianą w kolejności grupą będą Przeciwpożarowe ISO 7010 i jak sama nazwa wskazuje są to znaki objęte normą PN-EN ISO 7010:2012. Oznaczeń w tym zestawieniu znajduje się osiemnaście i nie znajdziemy już wśród nich znaków ostrzegawczych czy zakazu. Głównym i jedynym trzonem tej grupy są znaki informacyjne mówiące o położeniu alarmów, drzwi, oraz różnego rodzaju sprzętu PPOŻ. Za przykład użyjemy tutaj „Znak gaśnica 2” którego można nazwać flagowym oznaczeniem tego zestawienia.
Następna grupa czyli Przeciwpożarowe - techniczne środki przeciwpożarowe, mieści w sobie zarówno znaki informacji (np. „Znak hydrant zewnętrzny”), zakazu (np. „Znak nie używać dźwigu w przypadku pożaru”) oraz nakazu (np. „Znak drzwi przeciwpożarowe. Zamykać! Kierunek drogi ewakuacyjnej w lewo”). To zestawienie również liczy sobie osiemnaście znaków i wszystkie podlegają normie PN-97/N-01256/04.
Czwarta grupa o nazwie Przeciwpożarowe uzupełniające to zbieranina licząca sobie ponad 50 najprzeróżniejszych znaków. Znajdziemy tutaj oznaczenia ostrzegawcze (np. „Znak UWAGA! Gaz płynny - produkt łatwopalny), nakazu (np. „Znak zamykać drzwi przeciwpożarowe”), zakazu (np. „Znak brama pożarowa - parkowanie zabronione”), informacyjne (np. „Znak do głównego wyłącznika prądu w prawo”) a także rewersy (np. „Znak rewers znaków przeciwpożarowych”).
Znaki z tej grupy jak i te z dwóch następnych w kolejności nie posiadają żadnej normy aczkolwiek pomimo ich braku są niezwykle ważnym elementem oznaczenia obiektu.
Licząca sobie równe dwadzieścia znaków grupa Naklejki na gaśnice mieści w sobie oznaczenia informacyjne umieszczane na gaśnicach. Informacje jakie dane naklejki zawierają to np. waga bądź też typ gaśnicy.
Ostatnia grupa będą Tabliczki telefonów alarmowych. Jest to nieliczna grupa sześciu znaków na których to możemy znaleźć wszystkie numery przydatne w razie zagrożenia, pomocy czy informacji.
Jak sami widzicie Znaki przeciwpożarowe to bardzo bogata grupa oznaczeń która mieści w sobie wszelakiej maści znaki, które są tak samo ważnym elementem wyposażenia obiektu jak znaki ewakuacyjne. Obowiązkiem każdego właściciela obiektu czy pracodawcy jest zaopatrzenie się w owe znaki jak i w sprzęty ppoż. przez nie opisywane.