pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Oznaczenia Promieniowania elektromagnetycznego jest to dość wąska grupa, a mianowicie znajduje się w niej tylko sześć znaków. Pięć z nich odnosi się do stref promieniowania natomiast szósty znak wskazuje nam jego źródło. Oznaczenia są dostępne w dwóch wariantach, na płycie PCV oraz na foli samoprzylepnej ponadto możliwy jest skup w różnych rozmiarach. Warto się w dane znaki zaopatrzyć jeśli na terenie obszaru który nadzorujemy znajduje się takowe źródło promieniowania.
Strona 1 z 1
Promieniowanie elektromagnetyczne podobnie jak jonizujące i laserowe może źle wpływać na osoby przebywające w jego obszarze. Tak jak wspominałem wyżej omawiane przez nas oznaczenia służą nam do wskazania osobie czytającej znak, źródła promieniowania bądź strefy zagrożenia w zależności od tego w jakiej odległości od źródła znajduje się osoba.
Znaków w omawianej przez nas grupie znajduje się sześć a zatem omówmy sobie pokrótce każdy z nich.
Pierwszy znak nosi nazwę „Znak źródło promieniowania elektromagnetycznego” i umieszcza się go w pobliżu miejsca z którego dane promieniowanie emanuje. Wygląd tego oznaczenia nie jest zbytnio skomplikowany, posiada on kształt koła w środku którego znajdują się trzy linie oraz mniejszy ubarwiony okrąg. W przypadku tego konkretnego znaku dla mniejszego okręgu zastosowano kolor niebieski.
Drugim znakiem będzie „Znak strefa bezpieczna” który to umieszcza się w pobliżu strefy promieniowania jednakże w miejscu do którego promieniowani już nie dociera i ma on za zadanie poinformować nas o tym, że opuściliśmy zagrożona strefę. Wygląd znaku jest identyczny co w przypadku poprzedniego omawianego oznaczenia z tą różnica, że mniejszy okrąg znajdujący się po środku znaku jest ubarwiony na zielono.
Kolejnym oznaczeniem będzie „Znak strefa pośrednia” mówiący nam o tym, że wkroczyliśmy do strefy promieniowania. Przykładowo po podzieleniu sobie strefy zagrożenia na trzy sektory dany znak będzie trzeba umieścić w trzecim (najbardziej oddalonej) sektorze. Jak w przypadku poprzednich dwóch znaków ten także niczym się nie różni nie licząc koloru wewnętrznego okręgu który w tym przypadku będzie żółty.
Następnie mamy „Znak strefa zagrożenia” który mówi nam o tym, że jeszcze bardziej zbliżyliśmy się źródła zagrożenia co skutkuje tym, że promieniowanie w tym miejscu wzrosło. Oznaczenie to należałoby umieścić w co do odległości sektorze. Co do wyglądu znaku to różni się on od poprzednich, kształt co prawda pozostaje ten sam ale już pole mniejszego znajdującego się we wnętrzu okręgu ma kolor czerwony podczas gdy cała reszta powierzchni jest żółta.
Piątym i ostatnim znakiem o tym wyglądzie jest „Znak strefa niebezpieczna” służy on nam do oznaczenia strefy najbliżej położonej miejsca wydobywania się promieniowania. W obrębie strefy tego znaku promieniowanie jest bardzo wysokie i przebywanie w niej bez odpowiedniego przygotowania mogłoby się źle skończyć. A jeśli chodzi o wygląd to nic się nie zmienia z wyjątkiem tego, że całe pole znaku jest pokryte kolorem czerwonym.
Szóstym znakiem jest „Znak strefa promieniowania elektromagnetycznego. Przebywanie zabronione”. Jak idzie się domyślić z samej nazwy oznaczenie to ma informować zbliżające się osoby o zakazie przebywania w strefie objętej promieniowaniem i należy umieścić je na granicy strefy bezpiecznej ze strefą pośrednią. Co do wyglądu to jest to duża prostokątna tablica z czerwoną ramką, na górnej części mieści się „Znak strefa pośrednia” pod nim natomiast mieści się treść.
Chodzież grupa omawianych tu znaków jest nieliczna to pomimo tego jest niezbędnym elementem wyposażenia na terenie w którym to występuje tytułowe Promieniowanie elektromagnetyczne.