pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Oznaczenia Przeciwpożarowe uzupełniające jest to bardzo obszerna grupa znaków które swoimi treściami przekazują nam najprzeróżniejsze informacje odnośnie tego gdzie znajdują się poszczególne sprzęty bądź miejsca, również na co należy uważać a także co należy robić w przypadku wybuchu pożaru. I o ile znaki te nie posiadają żadnej normy dopuszczenia, nie można ich nazwać nieprzydatnymi tylko dlatego, że mają inny wygląd niż oznaczenia normowane, wszak one również przekazują nam niezbędne informacje co czyni je tak samo wartościowymi jak instrukcje BHP czy Oceny ryzyka zawodowego (ORZ).
Oznaczenia o których tutaj mowa służą nam za nic innego jak za informacje mające na celu usprawnić działanie przeprowadzanej akcji PPOŻ. Wśród tej grupy znajdziemy znaki zarówno ostrzegawcze, informacyjne, nakazu jak i zakazu. Dzięki tym znakom osoby przebywające na terenie obiektu będą mogły lepiej się rozeznać w rozmieszczeniu i przeznaczeniu poszczególnych sprzętów. Podobnie sprawa wygląda w przypadku interweniujących pracowników straży pożarnej.
Opisując rodzaje znaków jakie występują w omawianej przez nas grupie należałoby je posortować/podzielić w zależności od ich przeznaczenia, jednakże my podzielimy je sobie na zestawienia biorąc pod uwagę ich wygląd, ponieważ tak będzie po prostu łatwiej się w nich rozeznać.
W pierwszym zestawieniu znajdują się wyłącznie znaki ostrzegawcze w liczbie czterech. Znaki te jak sama nazwa podpowiada ostrzegają nas przed różnego rodzaju materiałami łatwopalnymi bądź wybuchowymi. Występują one w postaci pionowych białych prostokątów na których to mieści się nadruk w postaci żółtego trójkąta ostrzegawczego (górna część znaku) z czarną ramka dookoła i symbolem w środku o tym samym kolorze oraz żółtego poziomego prostokąta (dolna część znaku) z czarnym nadrukiem pośrodku. Przykładem takiego znaku jest „Znak niebezpieczeństw pożaru - materiały łatwopalne 2”
Drugie zestawienie mieści w sobie wyłącznie znaki informacyjne a ich liczba sięga ośmiu a mówią nam one o umiejscowieniu sprzętu gaśniczego oraz różnego rodzaju wyłączników. Co do wyglądu to są to czerwone pionowe prostokąty z białą bądź żółtawą ramką dookoła, w roku natomiast mieści się symbol (w górnej części) odpowiadający treści znaku (dolna część). Przykładem dla tych znaków będzie „Znak zawór hydrantowy na pionie nawodnionym”.
W kolejnym zestawieniu również znajdziemy oznaczenia informacyjne, jednakże wśród tych znaków które swoją liczbą sięgają niemalże czterdziestu możemy znaleść także trzy znaki zakazu oraz jeden nakazu. Oznaczenia te mają nam mówić na przykład o rozmieszczeniu różnego rodzaju sprzętów ppoż. i bram, dróg pożarowych oraz wielu innych przydatnych podczas pożaru rzeczach, bądź tak jak w przypadku znaku zakazu czy nakazu, o obowiązku zamykania drzwi bądź nie zastawianiu różnego rodzaju przejść. Kształt tychże oznaczeń jest różnorodny, ponieważ znaki występują w postaci kwadratów, prostokątów oraz drogowskazów. Wyjątek stanowi jeden znak który wygląda jak dwa nałożone na siebie prostokąty, jeden krótszy a drugi dłuższy. Wszystkie oznaczenia posiadają tę sama paletę kolorów a mianowicie powierzchnia znaków jest biała a w ich wnętrzu mieszczą się czarne nadruki bądź ilustracje, natomiast całość znaków jest otoczona czerwoną ramką. Przykładam dla tego zestawienia pędzie „Znak przeciwpożarowy zbiornik wody”.
Ostatnimi trzema produktami z tej grupy jest „Znak fotoluminoscencyjna plansza naścienna oświetlająca gaśnicę”, „Znak przeciwpożarowy zbiornik wodny … m3” oraz „Znak rewers znaków przeciwpożarowych”. I jak sama ich nazwa wskazuje jeden służy jako płyta naświetlająca gaśnice zaś drugi jako informacja o położeniu zbiornika wodnego. Ostatni jest porostu rewers, czyli tabliczka umieszczana za znakami po drugiej stronie szyby.
Znaki uzupełniające w niczym nie ustępują podstawowym znakom ppoż. wszak różnią się od siebie wyłącznie treścią oraz brakiem nałożonej normy, co w żaden sposób nie umniejsza ich wartości oraz przydatności. Dlatego też uważam, że każdy szanujący siebie (oraz swoich pracowników) przedsiębiorca powinien się w owe znaki zaopatrzyć.