pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Przeciwpożarowe - techniczne środki przeciwpożarowe jest to grupa znaków która podobnie jak Instrukcje BHP czy Oceny ryzyka zawodowego (ORZ) ma za zadanie zwiększyć u pracowników bądź u osób przebywających w placówce zakres informacji na wypadek niespodziewanego incydentu. Ta grupa oznaczeń licząca sobie osiemnaście znaków objętych normą dopuszczenia PN-97/N-1256/04 mieści w sobie zarówno znaki informacyjne, nakazu jak i zakazu, mówią nam one miedzy innymi o lokacji poszczególnych urządzeń przydatnych w razie pożaru.
Strona 1 z 1
Oznaczenia z tego zestawienia mają za zadanie służyć nam pomocą w postaci informacji w razie niefortunnego zdarzenia jakim jest wybuch pożaru. Dzięki odpowiedniemu umiejscowieniu tych znaków osoby przebywające na terenie obiektu będą mogły lepiej rozeznać się w otoczeniu i w razie potrzeby zlokalizować przydatne sprzęty bądź wyjścia.
Tak jak wspominałem powyżej, omawiane tutaj oznaczenia znajdują dzielą się na dwie grupy zarówno znaki informacyjne jak i zakazu, dlatego też aby lepiej się w tym wszystkim rozeznać opiszmy je sobie w osobnych zestawieniach.
W pierwszej grupie znajdują się znaki zakazu których ilość liczy sobie trzy i mówią nam one na przykład o zakazie korzystania z windy/dźwigu. Wygląd dwóch z trzech oznaczeń przedstawia się następująco, powierzchnia znaku jest pionowym prostokątem w kolorze białym bądź jasno-żółtym, w górnej części znaku mieści się ilustracja w kolorze czarnym na który został nałożony znak zakazu w kolorze czerwonym. W drugiej natomiast, dolnej części znaku mieści się czerwony poziomy prostokąt na którym to znajduje się opis. Z kolei trzecie oznaczenie z tego zestawienia różni się tylko tym, że znak nie posiada tekstu a co za tym idzie powierzchnia jest kwadratowa i znajduje się na niej wyłącznie ilustracja. Za przykład takich oznaczeń użyjemy „Znak nie używać dźwigu w przypadku pożaru 2” oraz „Znak droga pożarowa” na którym mieści się ilustracja z zakazem zastawiania.
W drugiej grupie mamy trochę większy wybór, ponieważ liczy ona sobie aż trzynaście znaków, jedenaście z nich są to oznaczenia mówiące o różnego rodzaju miejscach oraz przyrządach. Wyglądem różnią się one trochę od poprzednich opisywanych znaków, bo chodź te również są pionowymi prostokątami to całą ich powierzchnia wypełniona jest kolorem czerwonym, jedynie napis mieszczący się na dole oraz ilustracja mieszcząca się u góry są w kolorze białym bądź żółtawym. Pozostałe dwa znaki są już kwadratami, jeden zrobiony jest w tym samym stylu co pozostałe jedenaście, drugi natomiast dzieli się na trzy pionowe prostokąty, dwa czerwone mieszczące się po bokach i jeden biały mieszczący się w środku na którym znajduje się duża litera „H”. A przykładami dla tego zestawienia są „Znak hydrant zewnętrzny”, „Znak dźwig dla straży pożarnej” a także „Znak miejsce uruchamiania urządzenia gaśniczego”.
Ostatnią grupą liczącą sobie dwa oznaczenia które to nie różnią się niczym w wyglądzie od wyżej opisanych jedenastu piktogramów, są znaki nakazu mówiące o obowiązku zamawiania drzwi. Za przykład użyję tutaj „Znak drzwi przeciwpożarowe. Zamykać! Kierunek drogi ewakuacyjnej w lewo”
Techniczne środki przeciwpożarowe są to znaki których brak na terenie obiektu w którym znajdują się ludzie może skutkować strasznymi konsekwencjami, dlatego należy pamiętać (zwłaszcza gdy jest się kimś mającym pod sobą zatrudnione osoby) o tym, że zapewnienie bezpieczeństwa jest obowiązkiem każdego szefa bądź właściciela budynku. Nie wspominając o tym, że chyba nikt nie chciałby otrzymać mandatu z powodu braku kilku tabliczek…