pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Działając w branży spożywczej i nie zależnie czy to jest zakład produkcyjny, gastronomia czy też sklep, musisz spełnić wymogi sanitarno- higieniczne. Jest to niezbędne, aby przejść kontrolę sanepidu. Prowadząc firmę powinieneś w pierwszej kolejności pomyśleć o kliencie. Nieświeże bądź niezdrowe produkty skutecznie mogą ich odstraszyć. Dlatego, aby tego uniknąć, warto stosować Dobre Praktyki oraz system HACCP. GHP to nie tylko obowiązek, ale również większa świadomość higieny w branży spożywczej. Więcej informacji znajdziesz niżej.
Strona 1 z 1
Dobre Praktyki Higieniczne (GHP) to podstawowe minimum sanitarne, jakie zakład w branży spożywczej ma wdrożyć, aby zapewnić bezpieczeństwo żywności. Ważne jest, aby dana żywność dobrze była przez ciebie traktowana, już od momentu przewozu surowców, poprzez proces produkcyjny, aż do wydania produktów klientowi. Idąc tym krokiem, dokumentacja GHP powinna zawierać wytyczne dla takich obszarów jak:
Dobra Praktyka Higieniczna to idealny wstęp do wdrożenia systemu HACCP (System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli). Musisz wiedzieć, że system ten jest narzucony rozporządzeniami unijnymi (dyrektywa 93/43/EEC z dnia 14 czerwca 1993 r. w sprawie higieny środków spożywczych) i dotyczy nie tylko przetwarzania i produkcji żywności, ale również obrotu.
Samo wdrożenie systemu jest niezwykle czasochłonne i na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że skomplikowane. Wystarczy jednak, abyś zastosował poniższe jego zasady:
Prowadzenie dokumentacji HACCP powinno być regularne. Unikniesz dzięki temu nieprzyjemności związanych z niezapowiedzianą kontrolą sanepidu. Dokumentacja ta powinna składać się z trzech części:
Dodatkowo struktura dokumentacji powinna być jak najprostsza, aby możliwa była ich identyfikacja.
Jak zauważyłeś jednym z elementów dokumentacji HACCP są wszelkiego rodzaju instrukcje, które ukazują jak daną czynność krok po kroku wykonać. Bez nich cały system by nie istniał, gdyż są dla pracowników ważnym “drogowskazem”. Dzięki nim nie “zabłądzą”, a żywność, za którą, odpowiadają będą spełniać oczekiwania konsumentów.
Najważniejszymi elementami w produkcji i w obrocie żywnością, jest odpowiednia higiena osobista personelu oraz odpowiedni stan użytkowy urządzeń i pomieszczeń. Wszelki brud, zanieczyszczenia oraz zbędne przedmioty są źródłem bakterii i zarazków, które mogą przenieść się do pożywienia. Odpowiednie szkolenia oraz zaopatrzenie się w różne instrukcje mogą uchronić cię przed konsekwencjami związanymi z zatruciami. Powinieneś zaopatrzyć się w takie dokumenty jak:
Jest to tylko część instrukcji, które możesz zastosować w swoim lokalu. Wszystko uzależnione jest od tego, jaki rodzaj działalności prowadzisz, ile osób zatrudniasz, kto jest twoim klientem finalnym oraz jakie narzędzia i urządzenia w twoim zakładzie są stosowane. Stosowanie się do przepisów, to same korzyści dla ciebie. Spełniasz przede wszystkim wymogi prawne, dbasz o zdrowie konsumenta oraz jesteś konkurencyjny na rynku.