pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Bezpieczeństwo w zakładzie pracy oraz w miejscach użyteczności publicznej jest niezwykle ważne. Ty, jako pracodawca lub zarządca danego obiektu, odpowiadasz za zdrowie i życie osób przebywających na twoim terenie. Ważne jest, abyś podjął niezbędne działania i zaopatrzył się w takie środki, które pozwolą ci zminimalizować skutki pożarów. Do jednych z twoich obowiązków, wynikających z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, należy zaopatrzenie się w odpowiednie instrukcje przeciwpożarowe i sprzęt gaśniczy. O gaśnicyi jej obsłudze przeczytasz poniżej.
Strona 1 z 1
Szybki i łatwy dostęp do gaśnic pozwoli ugasićpożarjeszcze w zarodku. Odpowiednia ich ilość oraz rozmieszczenie pozwoli ci szybciej zareagować i ograniczyć zagrożenie pożarowe. Jednakże to jakie gaśnice masz zastosować, ile ich kupić oraz jak je rozmieścić wynika z przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Rodzaj gaśnicpowinieneś dobrać tak, aby ugasić następujące typy pożarów:
Z pewnością zauważyłeś, że na każdej gaśnicysą odpowiednie oznaczenia (np. AB, ABC), które warto znać. Nie każda gaśnica nadaje się do gaszenia wszystkich rodzajów wspomnianych powyżej pożarów. Oznaczenia te również powinny znaleźć się w instrukcji przeciwpożarowej powieszonej nad danym sprzętem gaśniczym.
Jak już zostało wspomniane, nie każdy pożar można ugasić jednym typem gaśnic. W Polsce do najczęściej spotykanych gaśnic należą:
Jak widzisz, dobór gaśnic nie może być przypadkowy, a ich stosowanie powinno być udokumentowane odpowiednimi instrukcjami. Brak podstawowej wiedzy może doprowadzić do niepotrzebnych urazów, odmrożeń oraz zatruć. Dlatego tak ważne są instrukcje dotyczące obsługi sprzętu gaśniczego (w tym również hydrantów).
Oprócz gaśnic twój obiekt powinien być zaopatrzony w odpowiednią ilość hydrantów rozstawionych tak, aby dostęp do nich nie był utrudniony, a służby ratunkowe mogły szybko i sprawnie się do nich podpiąć.
Zagrożenie pożaroweistnieje praktycznie wszędzie tam, gdzie jest styczność z ogniem, urządzeniami pod napięciem oraz samym człowiekiem. Aby niebezpieczeństwo wybuchu pożarów ograniczyć, niezbędne jest wytyczenie zasad do danego pomieszczenia (instrukcje przeciwpożarowe) oraz zaopatrzenie w różnorakie sprzęty gaśnicze (koce, gaśnice, hydranty). Minister Spraw Wewnętrzny jasno określił również sposoby rozmieszczania sprzętu gaśniczego. Podstawowe i obowiązkowe zasady umieszczania gaśnic są następujące:
Pamiętaj, że przy każdej gaśnicy powinieneś umieścić odpowiednią instrukcję obsługi sprzętu gaśniczego, aby w każdej chwili osoba zmuszona ją użyć, szybko sobie “przypomniała” sposób jej użycia. Dodatkowo powinny one regularnie przechodzić przeglądy techniczne.