pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Nieskomplikowana i bardzo efektywna metoda Pięciu Kroków (Five Steps) świetnie sprawdza się w realizacji oceny ryzyka zawodowego, zwłaszcza w małych i średnich podmiotach gospodarczych i nie tylko. Odpowiednie zarządzanie bezpieczeństwem pracy z jej wykorzystaniem przynosi nie tylko wymierne efekty w tym zakresie, ale również w uzyskaniu dużo lepszych wyników ekonomicznych oraz lepszych standardów wykonywanej na danym stanowisku pracy. W schemat przewidywania i zapobiegania niepożądanych zdarzeń funkcjonujących jako ryzyko zawodowe doskonale wpisują się opracowane przez nas wzorcowe dokumentacje jego oceny.
Metoda 5-ciu kroków często jest mylona (również przez gogole) z pojęciem "ocena ryzyka zawodowego w pięciu krokach", którą opisuję tutaj nieco szerzej niż większość serwisów informacyjnych.
Metoda FIVE STEPS jest koleną rozbudowaną metodą szacowania ryzyka zawodowego, która wykorzystuje cztery parametry. Wartość ryzyka otrzymujemy przez przemnożenie przez siebie wszystkich parametrów i porównaniu wyniku z tabeą wartościowania ryzyka.
Wzór szacowania ryzyka zawodowego metodą RISK SCORE:
gdzie:
R - wartość ryzyka
P - prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia
F - ekspozycja na zagrożenie
S - wielkość skutków
I - ilość osób narażonych na zagrożenie
Duża liczba parametrów daje nam gwarancję wysokiej jakości otrzymanego wyniku, a przejrzyste wartościowanie pozwala z łatwością odnaleźć się przy ocenianiu ryzyka zawodowego.
Wartościowanie prawdopodobieństwa
Wartościowanie ekspozycji
Wartościowanie skutków
Wartościowanie ilości osób narażonych
Wartościowanie ryzyka
Przykładowe stanowisko: Dziennikarz
Przykładowe zagrożenie: Napad / agresja
Źródło zagrożenia: Osoby udzielające wywiady, osoby trzecie (napad rabunkowy)
Możliwe skutki: Powierzchowne urazy, pobicie, złamania, śmierć
P = 1 pkt - Bardzo mało prawdopodobne, ale możliwe
F = 6 pkt - Ciągle
S = 15 pkt - Śmierć
I = 1 pkt - 1-2 osoby
R = 1 x 6 x 15 x 1 = 90 pkt
Poziom ryzyka - Wysokie, dopuszczalne - Zaleca się podjęcie działań niezbędnych do dalszego zmniejszenia ryzyka zawodowego.