pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Ostatnie lata ogromnie zmieniły podejście naszego społeczeństwa do spraw zdrowotnych i kosmetycznych. Po dawnej szarej epoce ludzie zrozumieli, że ważne jest dla nich nie tylko zdrowie, ale także uroda i rozwój fizyczny. Wzrosło także zainteresowanie rodziców rozwojem własnych dzieci, a także ich świadomość, że weekendowe wyjazdy, czy spędzanie wolnego czasu w obiektach sportowych to najlepsza inwestycja w pociechy.
Co robić w wolnym czasie?
Parki, pływalnie, siłownie itp. stają się świetnym miejscem dla relaksu i nabierania sił po ciężkim dniu, czy tygodniu. Od lat można zaobserwować, jak rodziny z dziećmi coraz liczniej wyjeżdżają na krótsze i dłuższe wypady. Także młodzi i starsi ludzie zamieniają bierny wypoczynek przed telewizorem na zwiedzanie, a także fitness, wizytę na basenie, w saunie, parku wodnym, czy siłowni.
Zgodnie z prawem każdy obiekt sportowy musi być obiektem bezpiecznym, a co za ty idzie, musi być zaopatrzony w instrukcje BHP dla wszystkich atrakcji oferowanych odwiedzającym. Ważne jest, by przepisy bhp były przestrzegane, jeśli chcemy, by nasz ośrodek był nie tylko miejscem popularnym, ale także bezpiecznym. Jeśli jesteś właścicielem lub dyrektorem obiektu sportowego, wiesz, jakie ważne jest, by poszczególne urządzenia jak sauny, jacuzzi itp. były obsługiwane przez Twoich pracowników zgodnie z zasadami bhp.
Dobrze wiesz, że media tylko czyhają na najmniejsze nawet wypadki, które później przez żądanych sensacji dziennikarzy zostają nagłośnione i urastają do rangi tragedii. Dlatego zrób wszystko, co możliwe, by Twój obiekt sportowy nigdy nie stał się pożywką dla taniej sensacji, dokup odpowiednie instrukcje i egzekwuj na pracownikach, by przepisy bhp były zawsze przestrzegane.
Uroda dla każdego
Jeszcze 20 lat temu salony kosmetyczne były nielicznymi elementami naszej rzeczywistości, jednak w ciągu kilkunastu ostatnich lat pojawiło się ich o wiele więcej i każdy z nich ma wiele klientek i klientów od otwarcia do późnych godzin popołudniowych. W zakładach kosmetycznych zmieniają się nie tylko trendy (paznokcie żelowe, akrylowe, hybrydy itp.), wymagania klientów, ale także ich świadomość na temat bezpiecznego wykorzystywania przez kosmetyczki dostępnych przyrządów.
Jeszcze kilka lat temu niewiele osób zwracało uwagę na konieczność dezynfekcji cążków, czy innych przyrządów mających kontakt z ludzką skórą i mogących nawet przy ostrożnym stosowaniu, doprowadzić do mikroskaleczeń.
Obecnie autoklawy są urządzeniami niezbędnymi w każdym salonie, gdzie oferuje się zabiegi kosmetyczne. Są one wymagane m.in. przez Sanepid, czy Urząd Dozoru Technicznego (UDT).
Jeśli zamierzasz otworzyć własny zakład kosmetyczny, czy fryzjerski, musisz mieć świadomość, że tak olbrzymia popularność obiektów dbających o urodę nakłada też na właścicieli i pracowników ogromną odpowiedzialność związaną z ochroną zdrowia klientów.
Wydaje Ci się, że wystarczy sam zakup odpowiednich urządzeń np. do dezynfekcji, lamp bakteriobójczych, sterylizatorów?
Niestety, poza odpowiednim, atestowanym sprzętem potrzebujesz świadomych różnych zagrożeń pracowników. W tym celu zaopatrz koniecznie swój zakład także w instrukcje bhp do każdego z wykorzystywanych u Ciebie urządzeń i do zabiegów oferowanych przez Twoją firmę. Świadomi pracownicy uchronią Twoją firmę np. przed oskarżeniami o zarażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu B, zwanym „żółtaczką wszczepienną”. Niestety, często jego powodem jest właśnie zanieczyszczony sprzęt kosmetyczny. Dlatego postaraj się, by Twoja firma była wzorowym miejscem, gdzie są przestrzegane zasady bhp, co na pewno zaowocuje to większą liczbą potencjalnych klientów.
Bezpieczna służba zdrowia
Instrukcje bhp są także niezbędne w obiektach medycznych.
Służba zdrowia musi kojarzyć się pacjentom nie tylko z działaniami poprawiającymi ich zdrowie, ale też z poczuciem bezpieczeństwa.
W świadomości wielu pokoleń funkcjonują nadal mrożące krew w żyłach opowieści o zaszytych w brzuchach podczas operacji nożyczkach, skalpelach, chustach, czy innych akcesoriach. W wielu pozostaje strach, przed wizytą w placówce medycznej, po nagłośnionych w środowisku, czy mediach przypadkach zakażenia bakteriami typu gronkowiec.
Na szczęście na przestrzeni ostatnich lat zmienia się nie tylko wystrój tych placówek, ale także świadomości personelu na temat bezpiecznego wykonywania zabiegów medycznych i fizjoterapeutycznych.
W dzisiejszych czasach służba zdrowia jest szczególnie narażona na nagłaśnianie w internecie przypadków zarażania pacjentów, pojawiają się także przeróżne rankingi placówek medycznych, które przekładają się na zainteresowanie nimi pacjentów. Jednym z podstawowych kryteriów jest właśnie przestrzeganie zasad bhp podczas wszystkich wykonywanych tam czynności, od mycia i dezynfekcji rąk, przez leczenie np. ultradźwiękami, po postępowanie z odpadami medycznymi.
Bezpieczne wykonywanie wszystkich tych działań jest możliwe jedynie dzięki znajomości i przestrzeganiu przepisów bhp, dlatego postaraj się, by Twój personel medyczny odpowiedzialnie wcielał w życie zasady bhp, bo to nie tylko obowiązek, ale także podstawa spokojnej pracy, bez pretensji pacjentów i ich skarg składanych do wyższych instancji.