pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Wytwórnie żywności, to miejsca, w których produkowana jest dla nas żywność (np. sery, makaron, napoje i inne artykuły spożywcze). Miejsca te, aby mogły działać poprawnie, muszą przejść szereg wymagań prawnych oraz sanitarno- higienicznych. Jest to niezbędne, gdyż od tego, jak produkowana jest żywność, zależy nasze życie i zdrowie. Prowadząc tego typu działalność, zobowiązany jesteś, w pierwszej kolejności wdrożyć GHP/GMP. Stworzy Ci to odpowiednią podstawę do wprowadzenia systemu HACCP.
Strona 1 z 1
Nadrzędnym celem oraz obowiązkiem każdego producenta żywności (również Twoim) powinno być zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa żywności. Osiągniesz to m.in. poprzez przestrzeganie licznych przepisów prawnych (zarówno krajowych, jak i unijnych) oraz stosowanie się do wymagań Dobrych Praktyk.
Dobra Praktyka Higieniczna (GHP) są to działania, które musisz podjąć oraz warunki, które musisz spełnić, aby zapewnione było bezpieczeństwo żywności. Swoim zasięgiem obejmują one takie obszary jak:
Natomiast Dobre Praktyki Produkcyjne (GMP) obejmują wszystkie standardy i normy, które muszą być spełnione, aby zachowana była jakość zdrowotna żywności. Do głównych zadań GMP należy:
Jak widzisz, Dobre Praktyki obejmują wszystkie etapy procesu produkcyjnego i są od siebie uzależnione.
Liczne rozporządzenia i dyrektywy nakładają na Ciebie szereg obowiązków, a nas konsumentów, chronią przed zagrożeniami zdrowotnymi. Dostosowując swój zakład do produkcji artykułów spożywczych, nie możesz zapominać o wdrożeniu niezbędnych instrukcji sanitarnych. Stanowią bowiem one wytyczne dla pracowników, jak należy daną czynność wykonać lub jak posługiwać się określonym urządzeniem. W zakładach spożywczych możesz spotkać się z następującymi instrukcjami:
Oczywiście jest to tylko część z instrukcji, jakie powinieneś zastosować. To, jakie wybierzesz, uzależnione jest od rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności, czy też od stosowanych w procesie produkcyjnym maszyn i urządzeń.
Prawidłowo sporządzona instrukcja ochroni nie tylko konsumentów przed zatruciami, ale przede wszystkim Ty zyskasz. Zdrowa żywność to mniej reklamacji oraz zadowolenie klientów. Dzięki procedurom unikasz również zbędnych kosztów tj. straty, odszkodowania, czy procesów sądowych. Dbając o zdrowie i życie konsumenta, dbasz również o swój byt i dobre imię na rynku oraz staniesz się bardziej konkurencyjny.