Ochrona BHP? – a komu to potrzebne?
BeHaPe - Pod tym hasłem kryje się szereg zagadnień. Ale co to tak naprawdę jest? Trudno to jednoznacznie określić ponieważ rzeka o nazwie BHP jest tak samo długa i szeroka jak INFORMATYKA. Statystyczny mieszkaniec naszego kraju uważa, że wspomniany wcześniej pracownik IT zna się na wszystkim co związane z komputerami i ma tu na myśli: sieci komputerowe, programowanie, grafikę, tworzenie stron internetowych, serwis sprzętu, bazy danych, nowinki sprzętowe i ogrom innych działów zahaczających o branżę IT.
Masz problem z systemem operacyjnym? Potrzebujesz informatyka. Masz problem z pękniętym ekranem w notebook’u? Również szukasz informatyka. Przykładów można mnożyć i mnożyć. Ludzie przy tym zapominają, że są specjaliści wąskich dziedzin i to takich należy szukać.
Wracając do naszego tematu na wstępie mogę napisać tylko jedno. Dla każdego z nas BHP jest czymś zupełnie innym. Kowalski powie, że BHP to marudzenie kierownika i „durne” procedury, czy wytyczne. Nowakowi nasze BHP będzie kojarzyć się ze stosowaniem środków ochrony indywidualnej. Kolejna osoba stwierdzi, że z BHP to kojarzy się pasta do mycia rąk. Ostatecznie trafimy na osobę, która na określenie BHP zapyta CO TO JEST? (serio, spotkałem się z takim przypadkiem - mężczyzna ok 40 lat mnie o to zapytał zaglądając do naszego biura chciał się dowiedzieć czym się zajmujemy). O zgrozo! Pora edukować społeczeństwo!
Co to jest BHP?
BHP jest niczym innym jak skrótem od Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Ale co się pod tym kryje? No i tutaj zaczynają nam się schody, ale postaram się to jakoś uprościć. W jednym zdaniu można określić, że: „BHP to zespół działań mających na celu zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie zagrożeń w pracy, które jednocześnie podnoszą bezpieczeństwo podczas pracy.” Rozwijając te zdanie można wspomnieć, że na te działania składają się następujące czynniki:
- Szkolenia bhp, instruktaże stanowiskowe
- Opracowanie instrukcji bezpiecznej pracy i/lub instrukcji stanowiskowych
- Dokonanie oceny ryzyka zawodowego
- Właściwe informowanie pracownika o możliwych zagrożeniach podczas obsługi konkretnego sprzętu
- Oznakowanie stref i miejsc, w których takie zagrożenia mogą powstać
- Stosowanie technicznych i technologicznych rozwiązań poprawiających warunki pracy
- Właściwa organizacja pracy
- Stosowanie odzieży ochronnej
- Stosowanie środków ochrony indywidualnej
- Ochrona przeciwpożarowa (wyznaczenie dróg ewakuacji, wyposażenie w odpowiedni sprzęt gaśniczy)
- Szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej oraz obsługi podręcznego sprzętu PPOŻ.
- Cykliczne powtarzanie wyżej wymienionych punktów tak często, jak to jest konieczne, aby utrwalić pracownikom jakie są zasady bezpiecznej pracy
Składowe elementy ochrony BHP
Teoretycznie całość została ujęta w powyższym akapicie, ale warto wymienić wszystkie elementy ochrony BHP, które możesz zakupić w naszym sklepie:
- Instrukcje BHP i stanowiskowe
- Oceny ryzyka zawodowego
- Znaki BHP w postaci tabliczek lub naklejek (zgodne z normą ISO 7010)
- Oznakowanie ewakuacyjne (wyznaczanie dróg) i przeciwpożarowe (oznaczenia gaśnic, hydrantów itp.)
- Tabliczki informacyjne
- Gaśnice
- Apteczki
- Łańcuchy odgradzające
- Taśmy odgradzające oraz samoprzylepne BHP
- Piktogramy na lampy ewakuacyjne