pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Zakłady żywienia zbiorowego to miejsca, w których karmisz ludzi. W ich skład wchodzą nie tylko lokale gastronomiczne tj. restauracje, bistra, czy też bary, ale również stołówki szkolne, szpitalne, czy też kantyny wojskowe. W każdym z tych miejsc zobowiązany jesteś do spełnienia niezbędnych wymogów sanitarno- higienicznych. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności, a co za tym idzie, zdrowia i życia konsumentów. Działając w gastronomii, musisz posiadać niezbędne instrukcje sanitarne GHP/GMP. Czym one są? O tym w dalszej części tekstu.
Strona 1 z 1
Dobre Praktyki są obligatoryjne dla każdego przedsiębiorstwa funkcjonującego w sektorze spożywczym. Świadczą o tym przepisy krajowe (ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2019 r. poz. 1252)) oraz unijne (rozporządzenie nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz. Urz. UE z 2004 r. z późn. zm.)). Praktyki te to doskonały fundament do wdrożenia całego systemu HACCP.
Dobre Praktyki Higieniczne (GHP) koncentrują się głównie aspektach higienicznych i swoim zasięgiem sięgają nie tylko higieny personelu, ale również: lokalizację i otoczenie zakładu, układ funkcjonalny zakładu, stosowane maszyny i urządzenia, procedury mycia i dezynfekcji, zaopatrzenie w wodę, szkolenie personelu, procedury ochrony przed szkodnikami oraz prowadzenie dokumentacji GHP/GMP.
Natomiast Dobre Praktyki Produkcyjne (GMP) główny nacisk kładą na procesach technologicznych i produkcyjnych, tak aby zapewniona była odpowiednia jakość zdrowotna produktu. Rozpoczynają się one już w momencie zakupu surowca, a kończą na sprzedaży produktu klientowi finalnemu. Także Praktyki Produkcyjne to kontrola nad całą pracą twojego zakładu.
Prowadząc punkt żywienia zbiorowego, odpowiadasz za zdrowie swoich klientów. Do Twoich obowiązków należy w sposób bezpieczny przechowywać i przygotowywać żywność. W całym procesie musisz wyeliminować wszelkie potencjalne zagrożenia, które zachwieją jakością zdrowotną posiłku. Wyróżnia się trzy rodzaje zagrożeń:
Jak widzisz wyżej wymienione zanieczyszczenia, bardzo negatywnie wpływają na zdrowie konsumenta, dlatego ważne jest, aby je wyeliminować już we wczesnym stadium. Osiągniesz to poprzez regularne prowadzenie ksiąg GHP/GMP oraz systematyczną kontrolę. Brak zatruć to dla Ciebie pewność działania na rynku i utrzymania swojego lokalu gastronomicznego.
Instrukcje sanitarne to Twoja gwarancja na to, że to, co podajesz swoim konsumentom zarówno tym małym, jak i dużym, jest zdrowe i bezpieczne. Jednakże samo ich posiadanie nie wystarczy, skoro nie będą się do nich stosować Twoi pracownicy. Dlatego egzekwuj, aby działali zgodnie z nimi.
W stołówce możesz zastosować następujące instrukcje:
Oczywiście jest to tylko część z instrukcji, jakie powinieneś zastosować w swoim zakładzie. To, jakie będziesz potrzebował, zależy od charakteru prowadzonej działalności, układu funkcjonalnego pomieszczeń, czy też stosowanych maszyn i urządzeń. Pamiętaj, że tylko prawidłowo sporządzona instrukcja pozwoli Ci osiągnąć cel, jakim jest zadowolenie konsumenta.