- Instrukcje BHP i PPOŻ
pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Przemysł ciężki należy do jednych z podstawowych i najważniejszych gałęzi gospodarki narodowej. Bez niego nie mielibyśmy domów, ciepła, energii elektrycznej, oraz tonęlibyśmy w śmieciach i odpadach komunalnych. Jeżeli prowadzisz zakład przemysłowy w tym sektorze, to z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak jest on dla nas ważny. Jednak dbając o nas, nie możesz zapomnieć o swoich pracownikach i ich bezpieczeństwie. To właśnie ich praca wpływa na jakość twoich produktów i usług. Jednym i niezwykle ważny krokiem do zapewnienia bezpieczeństwa podwładnych, jest zastosowanie instrukcji BHP, dzięki którym będą wiedzieć jak postępować. Więcej o instrukcjach dowiesz się z dalszej części tekstu.
W każdą branżę wpisane jest ryzyko i wszędzie zdarzają się wypadki. Jednakże w przypadku przemysłu ciężkiego ryzyko to jest podwyższone. Należy podkreślić, że w niektórych dziedzinach istnieją prace szczególnie niebezpieczne (np. w górnictwie i w budownictwie). Aby jak najlepiej zapewnić bezpieczeństwo pracy w swojej firmie, musisz przewidzieć wszystkie zagrożenia oraz skutki jakie za sobą niosą. Dzięki temu będziesz mógł wyznaczyć działania ograniczające lub całkowicie eliminujące zagrożenia.
W omawianym przemyśle znajdują się takie branże jak: budownictwo, górnictwo, przemysł chemiczny, przemysł elektromaszynowy, przemysł metalurgiczny i mineralny, przemysł paliwowo- energetyczny oraz zbrojeniowy. Ten sektor związany jest z produkcją wszelkiego rodzaju maszyn i półproduktów, które wykorzystywane są w innych branżach. Praca w zakładach przemysłowych nie należy do najłatwiejszych, i pracownicy w nich zatrudnieni muszą z reguły posiadać odpowiednie kwalifikacje. Jednakże, mimo dużej wiedzy i doświadczenia, narażeni są oni między innymi na następujące zagrożenia:
Ile branż, tyle zagrożeń. Dla każdego stanowiska pracy zagrożenia te są inne. Dlatego jako pracodawca zobowiązany jesteś do przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego. Ocena ta jest doskonałym fundamentem, aby stworzyć dobrą instrukcję BHP.
Przestrzeganie przez pracowników przepisów BHP to dla ciebie gwarancja, że ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń będzie mniejsze. A mniej wypadków, to również dla ciebie mniejsze koszty oraz przespane noce. Fundamentem bezpiecznej pracy jest ocena ryzyka zawodowego, gdzie przedstawione są wszelkie zagrożenia oraz sposoby na ich eliminację. Jednakże to instrukcje pokazują, jak należy daną czynność wykonać.
Instrukcje BHP to dokumenty, które zawierają wytyczne dotyczące:
Dokumenty te są kierowane głównie do pracowników, dlatego też powinny być napisane językiem prostym i dla nich zrozumiałym. Pamiętaj również, że instrukcje te muszą być dla nich łatwo dostępne. Nie masz w obowiązku wywieszać ich przy każdym stanowisku, jednakże każdy pracownik powinien wiedzieć, gdzie się one znajdują.
W przemyśle podobnie jak w produkcji, handlu i usługach, znajdują zastosowanie: instrukcje ogólne, instrukcje PPOŻ, instrukcje stanowiskowe, instrukcje postępowania na wypadek sytuacji awaryjnej oraz pierwszej pomocy. Jest to standard, który musisz spełnić. W przemyśle możesz zastosować następujące instrukcje:
Jest to tylko część z instrukcji, jakie możesz zakupić. Pamiętaj, że produkt i usługi wykonane zgodnie z procedurami wpłyną nie tylko na bezpieczeństwo w twoim zakładzie, ale również na rozwój twojej firmy. Odpowiedni poziom BHP to nie tylko smutny obowiązek, ale również korzyść ekonomiczna dla ciebie.