- Instrukcje BHP i PPOŻ
pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Oczyszczalnie ścieków to miejsca, w których poprzez zastosowanie zespołu różnych technologii i urządzeń, usuwa się zanieczyszczenia ze ścieków. Praca w oczyszczalniach zalicza się do szczególnie niebezpiecznych, gdyż osoby w nich zatrudnione, często pracują na wysokości, w zbiornikach oraz z substancjami niebezpiecznymi. Jako ich przełożony zobowiązany jesteś do zapewnienia im takich środków, aby zminimalizować ryzyko wypadków. Jednym z nich jest stosowanie odpowiednich instrukcji BHP.
Strona 1 z 1
Instrukcje to dokumenty, które zawierają szereg wytycznych i procedur przy wykonywaniu określonych prac. Stanowią one obowiązkowy element systemu BHP w każdej firmie. Jako pracodawca jesteś zobowiązany do tego, aby je wprowadzić, natomiast pracownicy mają w obowiązku się do nich stosować. Wynika to z przepisów Kodeksu Pracy oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Każda instrukcja, aby spełniała swoją funkcję, musi charakteryzować się kilkoma niezbędnymi cechami. Przede wszystkim musi być zrozumiała, kompletna i zgodna z rzeczywistością. Nikt nie wykona powierzonych zadań poprawnie, jeżeli nie zrozumie tego dokumentu lub nie będzie dotyczył tego zadania. Musisz pamiętać również, żeby procedury te były umieszczone w takich miejscach, do których pracownik ma dostęp. Nie masz obowiązku umieszczać ich przy każdym stanowisku, jednakże przechowuj je w strefie łatwodostępnej.
Posiadając odpowiednie instrukcje, nie możesz zapomnieć o ich aktualizacji. Każda zmiana w sposobie pracy, zakup nowego sprzętu oraz utworzenie dodatkowego stanowiska pracy, wymaga zmian w dokumentacji BHP.
Praca w oczyszczalniach jest zajęciem niebezpiecznym. Osoby zatrudnione w tych miejscach narażeni są na brud, przykre zapachy, substancje chemiczne oraz niebezpieczeństwo ze strony maszyn i urządzeń. Nie przestrzegając panujących w zakładzie zasad BHP, narażają siebie nie tylko na urazy, ale również i na śmierć. Jednakże są czynniki, które, mimo zastosowania odpowiednich środków ostrożności, zagrażają. Należy do nich między innymi zaliczyć:
Czynniki biologiczne:
Czynniki chemiczne:
Czynniki fizyczne:
W rzeczywistości tych zagrożeń jest znacznie więcej. Ograniczysz je poprzez poinstruowanie swoich pracowników, jak mają się zachowywać przy określonych pracach. Wytyczne te powinny się znaleźć w instrukcjach.
Każda instrukcja, aby była skuteczna, musi być wynikiem analizy takich elementów jak: ocena ryzyka zawodowego, aktualne akty prawne oraz dokumentacja technologiczno- eksploatacyjna stosowanych maszyn i urządzeń. Musi również zawierać niezbędne informacje, które pokierują Twoim pracownikiem tak, żeby praca była wykonana bezpiecznie. Instrukcja BHP powinna składać się z:
Tak napisana instrukcja sprawi, że nie straszne Ci będą niezapowiedziane kontrole z Państwowej Inspekcji Pracy i Twoi pracownicy będą mniej narażeni na niebezpieczeństwo. W oczyszczalniach powinieneś zastosować nie tylko instrukcje ogólne (dotyczące każdego pracownika), ale również stanowiskowe (np. na stanowisku mechanika dochodowego w oczyszczalni ścieków i stacjach uzdatniania wody), dotyczące określonych czynności (np. przy prowadzeniu procesu dezynfekcji w sortowni odpadów) oraz przy używaniu maszyn i urządzeń (np. przy obsłudze komór fermentacyjnych w oczyszczalniach).
Zadbaj o odpowiedni poziom BHP w Twojej firmie. Dzięki temu będziesz miał pewność, że pracownicy wykonują pracę zgodnie z zasadami BHP, a co za tym idzie, ryzyko wypadków jest mniejsze.