- Instrukcje BHP i PPOŻ
pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Gdyby zapytać przeciętnego człowieka, z czym kojarzy się mu składowisko złomu, zapewne w pierwszej kolejności wymieniłby… filmy sensacyjne. To tam często umiejscowiona jest akcja z „czarnymi charakterami” czyhającymi na zagubionych, gnębionych dobrych bohaterów.
Strona 1 z 1
Z kolei ci dobrzy bohaterowie skutecznie ukrywają się między, wydawałoby się, wysokimi do nieba hałdami złomu, oczekując na nadchodzącą w ostatniej chwili pomoc. Inna migawka, gdzie widać złomowisko, występująca często w tego typu filmach, to podnośniki windujące w górę zdezelowane samochody i olbrzymie zgniatarki kończące ich żywot. I wtedy czasem okazuje się, że w zgniatanym samochodzie ukryte jest coś niezwykle wartościowego…
Tyle fikcji, a jaka jest rzeczywistość? Złomowisko to miejsce, gdzie praca może być bardzo niebezpieczna – uszkodzone ostre przedmioty i maszyny, wystające druty i inne niebezpieczne elementy mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników. Pamiętajmy, że nie tylko pracownicy są zagrożeni, często składowisko złomu jest miejscem, gdzie przypadkowi ludzie szukają tanich części zamiennych np. do aut, maszyn rolniczych lub tańszych albo oryginalnych w kształcie metalowych elementów potrzebnych do domowego majsterkowania. Zdarzają się także ci, którzy przyjeżdżają zobaczyć np. uszkodzony w jakimś konkretnym wypadku samochód.
Jeśli jesteś właścicielem lub planujesz otwarcie składowiska złomu, pamiętaj, że bezpieczeństwo Twoim pracownikom, ale także ludziom, którzy będą się tam pojawiać, zapewnią fachowo opracowane instrukcje BHP. Dzięki nim, Twoi pracownicy będą mieć dostęp do aktualnych standardów i procedur postępowania w codziennych i nietypowych sytuacjach.
Dobra znajomość zasad bhp nie dopuści także do stwarzania sytuacji w jakikolwiek sposób zagrażających zdrowiu i życiu ludzi. Dlatego tak ważne jest, by Twoi pracownicy znali przepisy bhp odnoszące się do poszczególnych maszyn, np. prasy hydraulicznej, prasy ręcznej, paczkarki do zgniatania puszek, czy pracy gilotynowej.
Nasze instrukcje bhp pokazują też jasno, jak krok po kroku powinien wyglądać bezpieczny demontaż np. pojazdów. A przecież to nie wszystkie zagrożenia, które generuje złomowisko. Praca tam to także kontakt z ostrymi krawędziami, wiórami, przenoszenie ciężkich elementów (a przecież pracownicy często ręcznie transportują te elementy, segregując je po odbiorze), a także możliwość spotkania się z niezidentyfikowanymi substancjami chemicznymi, czy zabrudzeniami biologicznymi. W każdej z tych sytuacji niezbędne jest, by Twoi pracownicy znali zasady bhp i ich przestrzegali, co pozwoli na bezpieczne wykonywanie codziennych czynności w pracy. Pamiętaj też, że ważne jest nie tylko, by złom i makulatura były w prawidłowy sposób odbierane od dostarczycieli, ale także by zasady bhp były przestrzegane przy ich składowaniu, co uniemożliwi ich spadanie, czy zsuwanie się. Znajomość przepisów bhp nie pozwoli także wpuszczać w miejsca niebezpieczne przypadkowych klientów, co mogłoby zagrażać ich zdrowiu i życiu.
Czy profilaktyka jest potrzebna?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wiele daje profilaktyka. Nie jesteśmy w stanie zbadać, ani zliczyć, jak często unikamy wypadków, dzięki wpojonym zasadom bezpiecznego postępowania w codziennych sytuacjach. Czasami pojawia się tylko myśl, że mało brakowało i ….
Każda taka sytuacja, kiedy człowiekowi udaje się uniknąć niebezpieczeństwa podczas codziennych czynności to rezultat nie tylko przeczytania odpowiednich instrukcji, ale także świadomego wypracowania nawyków bezpiecznego użytkowania powierzonych sobie sprzętów.
Z drugiej strony doskonale wiemy, jak trudne do przeżycia są sytuacje, gdy ktoś przypadkowo, przez własne roztargnienie lub niestety, z powodu brawury, doprowadzi do wypadku w pracy. Najpierw sam moment wypadku i cenne sekundy, czy nawet minuty tracone na podjęcie decyzji, co zrobić, kogo zawiadomić, jak pomóc poszkodowanemu. Trzeba pamiętać, że stres, szok często nie pozwala na logiczne myślenie. Kolejny etap, to dochodzenie, kto jest winny zaistniałej sytuacji, kontrole ze wszelkich możliwych instytucji, kary – z tym wszystkim nie chcesz przecież mieć do czynienia.
W dzisiejszych czasach musisz się też liczyć z błyskawicznym przekazywaniem sensacyjnych informacji do mediów, a o takiej reklamie żaden pracodawca przecież nie marzy. Dlatego postaraj się, by w Twojej firmie przepisy bhp były przestrzegane, a będziesz mógł spać spokojnie, nie drżąc przed kontrolami. Zrób wszystko, by złom i makulatura były u Ciebie odpowiednio przetwarzane, nie szkodząc pracującym przy tym ludziom.
Zadzwoń – pomożemy
Nasze instrukcje bhp to także cena Twojego spokoju podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, czy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dzięki tym procedurom będziesz mieć także świadomość, że zrobiłeś wszystko, co trzeba, by Twoi pracownicy użytkowali maszyny i urządzenia na składowisku złomu zgodnie z zasadami bhp. Jeśli nie masz pewności, że posiadasz wszystkie niezbędne instrukcje, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Pomożemy dostosować zbiór tych procedur do specyfiki pracy w Twoim zakładzie.