pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Znaki różne ostrzegawcze jest to grupa znaków w której możemy znaleść oznaczenia spełniające wymogi określone w normie PN-EN 1127-1:2011. Znajdziemy tutaj łącznie czterdzieści pięć znaków i są to w głównej mierze oznaczenia zakazu oraz ostrzegawcze posiadające różny wygląd oraz wymiary (każdy znak posiada swój konkrety wymiar), z kolei jeśli chodzi o materiał z którego znaki są zrobione to nie ma tutaj dużej różnorodności, a dokładniej mówiąc to nie ma żadnej ponieważ wszystkie oznaczenia są dostępne na tylko jednym tworzywie.
Strona 1 z 1
Przeznaczenie tytułowych znaków nie jest zbytnio skomplikowane i jest skierowane do niezbyt rozległej grupy odbiorców. Owe oznaczenia mają za zadanie ostrzegać przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami, zakazywać pewnych określonych działań działać oraz przekazywać istotne dla danego miejsca informacje.
Opisywaną tutaj grupę oznaczeń podzielmy sobie pod względem wyglądu gdyż tak będzie najłatwiej je opisać.
W pierwszym zestawieniu znajdziemy znaki odnoszące się w głównej w głównej mierze do ostrzeżeń przed wkraczanie m do różnego rodzaju stref jak na przykład do strefy zagrożenia wybuchem. Wygląd tychże znaków przedstawia się następująco, są to żółte tablice w postaci poziomych prostokątów o jedynym dostępnym wymiarze jakim jest 15 x 21 cm z możliwością zakupu jedynie na płycie PCV o grubości jednego milimetra. Przykładem takiego znaku jest „Znak O Strefa zagrożenia wybuchem”.
W drugim zestawieniu znajdują się już znaki które mają już większy zakres zastosowania, a mianowicie znajdziemy tutaj oznaczenia które przykładowo mają za zadanie przestrzegać nas przed różnymi szkodliwymi substancjami oraz gazami, a także przed strefami wybuchu czy miejscach w których jest zakazany handel. Co do wariantów produktu to w tym zestawieniu możemy znaleść znaki które posiadają tylko jeden bądź dwa dostępne rozmiary które mogą się różnić od reszty znaków w zależności o od tego o którym oznaczeniu mowa. Jednakże pomimo większego wyboru rozmiarów w dalszym ciągu będziemy mogli zakupić nasze znaki wyłącznie na płycie PCV o grubości jednego milimetra. Sam wygląd jest dość prosty do zapamiętania, biała tablica w postaci poziomego prostokąta posiada opis oznaczenia w kolorze czarnym oraz niekiedy ilustracje w formie trójkąta ostrzegawczego bądź znaku zakazu, oczywiście umiejscowienie opisu może się zmienić w zależności od tego czy i w którym miejscu na tablicy znajduje się ilustracja. Przykładem takiego znaku jest „Znak gaz płynny propan - butan niebezpieczeństwo wybuchu.
Znaki różne ostrzegawcze są zbiorem oznaczeń które maja określoną grupę docelową więc nie w każdym miejscu będą przydatne, jednakże w tej konkretnej grupie docelowej są elementem wręcz wymaganym. Osoby nadzorujące obiekty na których występują zagrożenia zawarte na przedstawionych tutaj znakach powinny się w nie obowiązkowo zaopatrzyć.