pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Mrożonki to produkty, które cieszą się dużą popularnością. Z nimi potrafimy szybko przygotować wartościowy i urozmaicony obiad oraz zrobić “coś na słodko”. Obecnie możemy znaleźć mrożone owoce i warzywa, mieszanki warzywne, wyroby mączne tj. pyzy, pierogi, gnocchi, czy też kopytka, a nawet różnego rodzaju owoce morza. Jednakże my jako konsumenci musimy mieć pewność, że produkt jest dla nas bezpieczny. Jako sprzedawca masz obowiązek o bezpieczeństwo żywności zadbać poprzez stosowanie Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP) oraz wdrożenie systemu HACCP. Na czym ich istota polega oraz co trzeba zrobić, aby je wdrożyć? O tym dowiesz się z dalszej części tekstu.
Strona 1 z 1
GHP, czyli Dobre Praktyki Higieniczne stanowią doskonałą podwalinę do wdrożenia całego systemu HACCP. Istotą ich jest podjęcie takich działań i zastosowanie takich warunków higienicznych, które wpłyną na bezpieczeństwo żywności. Musisz wiedzieć, że powinny być one stosowane już od początkowej fazy, aż do finalnej, czyli sprzedaży odbiorcy finalnemu. Wymagania te znajdziesz w dyrektywie 93/43/EEC z dnia 14 czerwca 1993 r. w sprawie higieny środków spożywczych i powinny one obejmować:
Obowiązek ten musisz spełnić, w sytuacjach, gdy produkujesz, magazynujesz, prowadzisz hurtownię oraz sprzedajesz wyroby mrożone.
System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli nie może istnieć bez GHP, jednakże Dobre Praktyki bez niego już tak. Polega on na wdrożeniu procedur, dzięki którym zapewnione będzie bezpieczeństwo żywności. Wdrożenie tego systemu powinieneś oprzeć na następujących zasadach:
Mimo iż cały proces wdrażania systemu wydaje się być skomplikowany, to niesie ze sobą szereg korzyści. Po pierwsze, spełniasz wymogi prawne i unikasz kar wynikłych z niezapowiedzianej kontroli. Po drugie, spełniasz oczekiwania klienta. Po trzecie, zwiększasz świadomość higieniczną wśród swoich pracowników.
Produkcja, mrożenie, magazynowanie oraz sprzedaż wymaga odpowiednich warunków sanitarnych. Niezwykle ważna jest tu nie tylko higiena osobista twoich pracowników, ale również odpowiednia czystość urządzeń, transportu oraz pomieszczeń. W przypadku mrożonek istotna jest również regularna kontrola temperatury oraz regularne zapiski w kartach kontrolnych. To, jak powinno się postępować oraz jak prowadzić zapiski uwzględnione powinno być w instrukcjach sanitarnych. Pamiętaj, że powinny być one napisane tak, aby były zrozumiałe dla twoich pracowników.
W hurtowni mrożonek możesz zastosować następujące instrukcje:
Jest to tylko część instrukcji, jakie możesz zastosować. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj działalności prowadzisz, jakiej wielkości masz zakład, ilu pracowników zatrudniasz oraz od tego, jakie maszyny i urządzenia stosujesz.