Logowanie

Podaj prawidłowy login oraz hasło!
Logowanie przebiegło pomyślnie!

Nie masz jeszcze konta?

Ocena ryzyka zawodowego | ryzyko zawodowe

Ocena ryzyka zawodowego | ryzyko zawodowe

Ocena ryzyka zawodowego to dokumentacja mająca za zadanie w sposób jasny i czytelny przedstawić pracownikowi jakie zagrożenia czekają go w trakcie wykonywania pracy. Niezależnie od tego jakie jest to stanowisko, taką dokumentację oceny ryzyka zawodowego trzeba wykonać zawsze, a pracownik musi się z nią zapoznać. Dokonując oceny ryzyka zawodowego warto wziąć pod uwagę wszelkie możliwe zagrożenia, czasem te z pozoru absurdalne, aby mieć pewność, że nasz pracownik ma świadomość zagrożeń, które mogą go spotkać w pracy.


Znalezionych produktów: 14985, strona 1 z 300
1 2 ... następna »

Strona 1 z 300

Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy

Prawidłowo wykonana ocena ryzyka zawodowego zawiera również takie zagrożenia, które występują rzadko w pracy. Przykładem tego może być pracownik biurowy, który raz w tygodniu w ramach swoich obowiązków zawodowych musi pojechać do hurtowni po drobne firmowe zakupy. W tym przypadku do podstawowych biurowych zagrożeń trzeba dołożyć zagrożenia związane z prowadzeniem pojazdu mechanicznego. Oczywiście prawdopodobieństwo będzie niższe jak u zawodowego kierowcy, ale zagrożenie już występuje i należy wziąć je pod uwagę. Ocena ryzyka zawodowego znana również jako ryzyko zawodowe takiego pracownika wzrośnie w stosunku do innego pracownika biurowego, ale będzie niższe jak u kierowcy samochodu ciężarowego.

Ryzyko zawodowe do pobrania

Nasz sklep oferuje kompletne dokumentacje oceny ryzyka zawodowego opracowane z najwyższą starannością dostępne w pliku .doc, .docx, .pdf, .odt. Opracowana przez nas dokumentacja pozostaje jedynie do podpisania przez pracownika, który zatwierdza, że się z nią zapoznał. Rozszerzenie pliku .doc, .docx i .odt pozwala edytować dokumentację oceny ryzyka zawodowego oraz drukować ją dowolną ilość razy. Dzięki takiemu rozwiązaniu można samodzielnie poprawić dokumentację, jeśli zajdzie potrzeba ponownego oszacowania ryzyka.

Metody - ocena ryzyka zawodowego

Nasz sklep BHP oferuje dokumentacje oceny ryzyka zawodowego opracowane w pięciu metodach dla ponad 3 tys. stanowisk pracy. Dostępne metody są jednymi z najczęściej stosowanych metod szacowania ryzyka w Polsce (RISK SCORE, PN-N-18002, PHA, JSA, pięciu kroków), a dołączony do dokumentacji opis metody sprawi, że każdy z łatwością odnajdzie się w treści tej dokumentacji.

Co to jest ryzyko zawodowe?

Ryzyko zawodowe - ocena ryzyka zawodowego to przede wszystkim możliwość wystąpienia niechcianych zdarzeń, które związane są głównie z pracą, którą się wykonuje. Trzeba wziąć pod uwagę szczególnie to, że niektóre zawody mogą wywoływać niekorzystne skutki zdrowotne, które są spowodowane środowiskiem pracy lub sposobem jakim wykonuje się dane czynności pracownicze. Ocena ryzyka zawodowego polega na tym, aby z ogromną systematycznością badać wszystkie aspekty, które są związane z pracą. Ocena przeprowadzana jest w celu ustalenia - jakie zagrożenia w pracy mogą spowodować wszelkie urazy - zwraca się również uwagę na to, aby ewentualne niebezpieczeństwa były jak najszybciej wyeliminowane. Tylko prawidłowo przeprowadzona ocena ryzyka zawodowego może zapobiec szkodliwym skutkom, które mogą zagrażać nie tylko zdrowiu, ale również życiu pracowników. Ocena ryzyka zawodowego ma na celu również w jasny sposób przedstawić pracownikom, jakie zagrożenia mogą się zdarzyć w ciągu wykonywania obowiązków. Niezależnie od tego, na jakim stanowisku znajduje się dany pracownik - obowiązkiem kierownika jest przedstawienie dokumentacji ryzyka zawodowego. 

Kto powinien opracować ocenę ryzyka zawodowego?

Ocenę ryzyka zawodowego przeprowadzić mogą przede wszystkim pracownicy, którzy posiadają odpowiednie kompetencje. Najczęściej zajmują się tym osoby, które pracują w służbie BHP (inspektor bhp lub specjalista) - aczkolwiek trzeba pamiętać o tym, że gdy pracodawca zatrudnią więcej, niż sto pracowników, należy wtedy powołać wewnętrzną służbę BHP zgodnie z obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. We wszystkich większych przedsiębiorstwach, ocenę ryzyka zawodowego, powierza się osobom, które należą do zespołu złożonego z pracowników danego przedsiębiorstwa. Szczególnie trzeba tutaj wyróżnić takie stanowiska, jak na przykład: przedstawiciel kadry kierowniczej, przedstawiciel dotyczący spraw BHP czy pracownik laboratorium wykonującego pomiary czynników szkodliwych, które bardzo często występują w wielu środowiskach pracy (laboratoria w 99% przypadków to firmy zewnętrzne). Bardzo ważne jest również to, żeby podczas całego procesu tworzenia oceny ryzyka zawodowego był obecny lekarz medycyny pracy. Lekarz ten decyduje o tym, czy dany pracownik jest zdolny do wykonywania pracy w warunkach, które mogą zagrażać. Głównym celem całej oceny ryzyka zawodowego czy też zmiany organizacji pracy jest zwiększenie świadomości pracownika na temat tego, jakie ewentualne, niebezpieczne sytuacje mogą mieć miejsce w czasie pracy.

Etapy tworzenia oceny ryzyka zawodowego

Ocena ryzyka zawodowego z cała pewnością jest procesem, który nie kończy się tylko na jednym etapie działania. Na początku trzeba zebrać wszystkie, ważne informacje, które są potrzebne, aby prawidłowo ocenić ryzyko zawodowe. Następnie odbywa się analiza wszystkich informacji, które zostały wcześniej zebrane. Na tym etapie warto oszacować, jakie jest faktyczne ryzyko w miejscu pracy i jak sobie z nim radzić. Kiedy osoba, która zajmuje się oceną ryzyka zawodowego określi wszystkie możliwe zagrożenia, musi ustalić zasady, którymi trzeba się kierować, aby ograniczyć niebezpieczeństwo do minimum. W wielu przypadkach (np. przy podwyższonym zapyleniu lub hałasie) proces ten oraz zapisy w dokumentacji należy wzbogacić o tzw pomiary środowiska pracy. Po tym etapie, trzeba przede wszystkim poinformować wszystkich pracowników o tym, jakie zagrożenia czekają na nich na każdym etapie wykonywania swojej pracy, a także wdrążyć w życie zalecane zasady. Skuteczność należy sprawdzić jak najszybciej i/lub ewentualnie - jeżeli okażą się one nieskuteczne - pomyśleć nad nowymi rozwiązaniami. Działania korygujące są niesamowicie ważne, ponieważ pomogą ograniczyć ryzyko zawodowe. Warto tu nadmienić, że organizacja pracy czy też techniczne poprawienie środowiska pracy zawsze idzie jako pierwsze do wprowadzenia przed zastosowaniem środków ochrony indywidualnej. Użycie ŚOI być brane pow uwagę jako ostatnie w momencie, jeśli nie ma już innych możliwości na poprawę bezpieczeństwa pracownika. Choć wydaje się to absurdalne (w końcu ochrony indywidualne są o wiele tańsze) właśnie taką kolejność należy wprowadzać poprawiając bezpieczeństwo w swojej firmie. Pracownik powinien stale monitorować, czy wprowadzone zasady organizacyjne czy też techniczne udoskonalenia działają w sposób właściwy oraz czy przepisy BHP są przestrzegane przez wszystkie osoby pracujące.  

Komu należy oszacować ryzyko zawodowe?

Obowiązek opracowania oceny ryzyka zawodowego nakłada na pracodawców art. 226 Kodeksu Pracy z którego jasno wynika, że ryzyko zawodowe należy oszacować dla KAŻDEGO stanowiska pracy. Nakazują one oceniać i dokumentować ryzyko zawodowe, a także informować pracowników o niebezpieczeństwie, które wiąże się z wykonywaną pracą.Prawidłowo wykonana ocena ryzyka zawiera również takie zagrożenia, które występują rzadko w pracy. Jako przykładem posłużymy się popularnym pracownikiem administracyjno-biurowym, który zdecydowaną większość czasu pracy spędza za biurkiem. Pracownik ten raz w miesiącu w ramach swoich obowiązków jeździ do hurtowni papierniczej po materiały biurowe. W takim przypadku trzeba wziąć pod uwagę zagrożenia związane z prowadzeniem samochodu i poruszaniem się po drogach publicznych (np. wypadek komunikacyjny, potrącenie przez inne pojazdy). Nie ma znaczenia, że ryzyko wypadku jest bardzo niskie oraz ekspozycja na dany czynnik jest bardzo rzadka - nie zmienia to faktu, że trzeba je wziąć pod uwagę.

Ocena ryzyka zawodowego - wzór do pobrania

Ocenę ryzyka zawodowego sporządza się w formie pisemnej. Opisuje ona wszystkie pomieszczenia do których pracownik ma dostęp. Ocena musi także wziąć pod uwagę czynności, które są wykonywane przez pracowników każdego dnia. W tym miejscu trzeba także określić z jakich urządzeń, maszyn i narzędzi korzysta zatrudniony, aby dostosować wszelkie działania profilaktyczne. Działania te mają na celu zmniejszyć ryzyko występowania wypadków przy wykonywanej pracy. Bardzo ważne jest to, aby świadomość pracowników była zwiększona maksymalnie. W ten sposób każda osoba, wykonująca dany zawód będzie mogła funkcjonować w prawidłowy oraz przede wszystkim bezpieczny sposób. Ocenę ryzyka zawodowego trzeba opracować do wszystkich zawodów, nawet takich, które z pozoru wydają się być bezpieczne. Trzeba wziąć pod uwagę, między innymi takie zawody, jak: pracownicy, którzy pracują na budowie, osoby, które pracują w placówce szkolnej, kasjerzy, którzy wykonują pracę w supermarkecie, a także pracownicy, którzy pracują w biurze. Wszystkie te osoby są zagrożone w jakiś (choćby minimalny) sposób i trzeba opracować dla nich dokumentację ryzyka zawodowego. Ocena ryzyka zawodowego to dokumentacja, która składa się z: karty stanowiska pracy, opisu metody szacowania ryzyka, a także wykazy czynników szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych. Sklep alleBHP oferuje dokumentacje ryzyka zawodowego opracowane w pięciu metodach dla ponad trzech tysięcy zawodów. 

Obowiązek posiadania oceny ryzyka zawodowego

Aktualnie ocena ryzyka zawodowego jest obowiązkowa we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Dla pracodawców oznacza to, że  są zobligowani do opracowania takiego dokumentu. Na szczęście w naszym sklepie z łatwością dostaną dokumentację ryzyka zawodowego i będą mogli dostosować ją do swoich potrzeb. Do wyboru mamy kilka metod ryzyka zawodowego: metoda RISK SCORE, PHA, JSA, pięciu kroków lub najpopularniejsza - według polskiej normy PN-N-18002. Wszystkie te metody są bardzo proste w użyciu a ich opis wraz z przykładami zastosowania znajdziesz na naszym blogu. Każda z metod w inny sposób pozwala na zbadanie ryzyka, które może wystąpić na danym stanowisku.

Zamów rozmowę ze sprzedawcą
×
Zamów rozmowę z ekspertem
Grzegorz Wrzeszcz
Inspektor ds. BHP

Oddzwaniamy pon - pt
w godzinach 8:00-16:00.
ZAMÓW ROZMOWĘ
Podaj imię i nazwisko!
Podaj numer telefonu!
Zaznacz zgodę na przetwarzanie danych!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą w najszybszym mozliwym czasie!
Twoje imię i nazwisko
Twój numer telefonu

Nasz sklep internetowy korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z regulaminem oraz polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Rozumiem i akceptuję!
Produkt dodany do koszyka
Dodano do koszyka: 1 szt.
×
Produkt dodano do koszyka
(brutto)
(netto)
  • Format znaku / rozmiar

  • Materiał / podłoże

  • Wykonanie / typ

wybierz opcję produktu netto brutto
-
+
×
Nieoczekiwany błąd! Powiadom nas o tym :-)
×
Produkt niedostępny
Przykro nam, ale produkt jest niedostępny ;-(