
Praca w przemyśle jest niezwykle ciężka, wymaga często siły oraz odpowiednich kwalifikacji. Jako pracodawca zobowiązany jesteś do tego, aby zapewnić im takie warunki, żeby ich praca była bezpieczna i higieniczna. Obowiązek ten został nałożony na ciebie poprzez regulacje prawne Kodeksu Pracy oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpiecznej i higienicznej pracy. Do jednych z tych obowiązku należy opracowanie oceny ryzyka zawodowego dla każdego stanowiska. O tej ocenie poczytasz poniżej.
czytaj więcejZagrożenia w pracy mogą zaistnieć wszędzie. A jeżeli chodzi o robotników przemysłowych i rzemieślniczych, to ryzyko zawodowe jest podwyższone. Często owi pracownicy pracują przy obróce drewna, obróbce metali, na budowie, przy prądzie oraz montują różne elementy. Swoje obowiązki wykonują przy pomocy różnych maszyn i urządzeń, stosują różne substancje chemiczne oraz często realizują prace szczególnie niebezpieczne. Dlatego ważne jest, abyś oceny dla ich stanowisk ocenił rzetelnie oraz uwzględnił wszystkie możliwe zagrożenia.
Jedną z zalet przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego, jest możliwość znalezienia odpowiednich środków ochrony przed zagrożeniami w pracy. Ale żeby tego dokonać, musisz przejść przez następujące kroki:
Ocena ryzyka zawodowego powinna być przeprowadzana dla każdego stanowiska pracy, i niezależnie czy to jest monter, elektryk, czy też robotnik budowlany. Istotne jest również, żeby była ona aktualizowana na bieżąco. Także, jeżeli w twoim zakładzie dojdzie nowe stanowisko, zmiana na danym stanowisku oraz zakup nowego urządzenia, to ocenę powinieneś przeprowadzić na nowo.
Jak zostało już wcześniej wspomniane, prace przemysłowe i rzemieślnicze są szczególnie niebezpieczne. Każdy możliwy scenariusz musisz być w stanie przewidzieć, np. na robotnika budowlanego może zlecieć cegła, elektryka może porazić prąd, montera może przygnieść część urządzenia, przy obróbce metali może dojść do odprysków, natomiast przy obróbce drewna ułamek surowca może uszkodzić narząd wzroku.
Na wspomnianych stanowiskach ryzyko zawodowe jest podwyższone. Do drobnych zdarzeń bądź poważniejszych wypadków najczęściej dochodzi w wyniku błędu ludzkiego. Oto jakie zagrożenia mogą spotkać twoich pracowników:
Oczywiście jest to tylko część z zagrożeń, jakie mogą spotkać twoich pracowników. Szczególnie w prace budowlane wpisane są liczne niebezpieczeństwa. Wynika to z faktu, że przy budowie korzysta się z różnych środków transportu, koparek, ładowarek, w niektórych przypadkach żurawi, mnóstwo jest elementów ruchomych i takich, które mogą spaść, oraz często zmienia się tereny, na których się pracuje.
przy obsłudze komputera z monitorem ekranowym