- Instrukcje BHP i PPOŻ
pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Zagrożenia czyhają na twoich pracowników wszędzie. W ich prywatnym życiu nie jesteś w stanie nic zrobić, aby ryzyko wypadku bądź uszczerbku na zdrowiu zminimalizować, jednakże możesz i nawet jesteś do tego zobowiązany, zrobić to w pracy. Twoim obowiązkiem jest zapewnienie takich warunków pracy, aby była ona bezpieczna i higieniczna. Jedną z metod ochrony personelu, jest zapoznanie ich z instrukcjami BHP. Instrukcje te obowiązują każdej zatrudnionej przez ciebie osoby. Jakie instrukcje powinny znaleźć się na stanowisku elektronika, elektryka i energetyka? Zobacz poniżej.
Strona 1 z 1
W takich branżach jak elektronika, energetyka i elektryka ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń jest znacznie bardziej podwyższone aniżeli przy pracach biurowych. Twoi pracownicy muszą mieć tego świadomość, a ty zmuszony jesteś im je uzmysłowić. Wynika to z przepisów ustawy Kodeks Pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Jedną z metod ograniczenia wystąpienia wypadków lub drobnych zdarzeń jest zaopatrzenie, każdego stanowiska pracy w odpowiednie instrukcje BHP.
Jeżeli działasz w branży elektronicznej, to wiedz, że do najczęstszych skutków zagrożeń, jakie mogą wystąpić na stanowisku elektronika, to przede wszystkim:
Do najczęstszych obowiązków elektronika należy m.in. montaż i naprawa instalacji elektrycznej, naprawa i konserwacja różnego rodzaju sprzętu oraz wykonywanie pomiarów stosowanych przez twoją firmę urządzeń. Z pewnością chcesz, aby ich praca wykonywana była starannie, gdyż np. źle zrobiona instalacja może być przyczyną porażenia nie tylko elektryków, ale również innych pracowników. Jest to zagrożenie, które najczęściej występuje na tym stanowisku. Inne przykładowe zagrożenia, to:
Pracownicy energetyki najczęściej wykonują pracę przy urządzeniach energetycznych, czyli takich, które stosujesz w procesie przetwarzania, wytwarzania, dystrybucji lub magazynowania energii i paliw. Pamiętaj, że muszą oni stosować instrukcje zawierające m.in. charakterystykę tych urządzeń, zakres czynności związanych z ich użytkowaniem oraz niezbędne pomiary. Odpowiednie użytkowanie to gwarancja, że zmniejszysz niebezpieczeństwo występujących ryzyk:
Jak widzisz, zatrudnieni na wspomnianych stanowiskach, są bardzo narażeni na różne niebezpieczeństwa. Wypadki i urazy najczęściej powstają w wyniku lekceważenia przepisów BHP i nie stosowania się do wytycznych.
Instrukcje powinny być sporządzone przez specjalistów oraz znajdować się w miejscu łatwo dostępnym dla pracowników. Powinny one zawierać ogólne przepisy BHP, czynności przed, w trakcie i po danej pracy oraz sposób postępowania w przypadku wystąpienia awarii.
Przepisy BHP, jasno mówią o tym, jakie dokumenty powinny się znaleźć na danym stanowisku. W dużej mierze zależy to od tego, przy jakich urządzeniach pracują i jakie czynności wykonują. Dla tych trzech zawodów możemy zastosować następujące instrukcje:
Jest to jednak tylko część instrukcji, które powinny znaleźć się na wspomnianych stanowiskach. To, jakie instrukcje zastosujesz, zależy od rodzaju wykonywanej pracy oraz jakie narzędzia, urządzenia i maszyny są stosowane.