
Władza publiczna, kierownik oraz urzędnik kojarzą nam się z pewnym prestiżem i przywilejami. Wydaje nam się, że robią, na co mają ochotę, a czas pracy dla nich nie istnieje. Czy aby na pewno? Wspomniane stanowiska też mają swoich przełożonych. Często też pracują pod presją czasu i niejednokrotnie zabierą swoją pracę do domu. Służbowe telefony nie milkną nawet w dni wolne. Jako przełożony jesteś zobowiązany i im przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego. Mimo że ich zagrożenia w pracy różnią się od zagrożeń pracowników fizycznych czy operatorów maszyn, to jednak istnieją. O ocenie ryzyka dla wspomnianych stanowisk przeczytasz niżej.
czytaj więcejOcena ryzyka zawodowego jest dokumentem, który musisz sporządzić, aby nie tylko spełnić wymóg prawny (narzucony przez przepisy Kodeksu Pracy oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów BHP), ale przede wszystkim poprawić warunki pracy i zadbać o bezpieczeństwo swoich podwładnych. Prawidłowo sporządzona ocena, powinna uwzględniać wszystkie możliwe zagrożenia w pracy.
Proces sporządzania oceny ryzyka dla kierownika i wyższego urzędnika nie różni się niczym innym jak dla pozostałych pracowników (niższego szczebla, fizycznych). Składa się z kolejno następującymi po sobie krokami:
Dodatkowo musisz pamiętać, że każda zmiana na danym stanowisku, zakup nowego sprzętu, czy też zmiana lokalizacji wymaga przeprowadzenia nowej oceny. Jest to ważne, gdyż mogą pojawić się całkiem inne niebezpieczeństwa. Dokument ten powinien być wykonany w sposób rzeczowy, wyczerpujący i zgodnie z rzeczywistością.
Jednym z najważniejszych etapów w całym procesie oceny jest identyfikacja wszystkich zagrożeń, tylko ona bowiem sprawi, że będziesz wiedział jakie środki i działania podjąć, aby je wyeliminować bądź zminimalizować. Właśnie to jest głównym celem oceny ryzyka zawodowego.
Kierownicy i wyżsi urzędnicy to stanowiska decyzyjne i często reprezentacyjne. Często oni odpowiadają za swoich podwładnych. Osoby na wspomnianych stanowiskach najczęściej narażeni są na następujące zagrożenia:
Zagrożeń na stanowiskach kierowniczych jest znacznie więcej. Przy przeprowadzaniu oceny warto, abyś zaczerpnął u nich informacje o specyfice ich pracy. Ułatwi ci to identyfikację zagrożeń.
przy obsłudze komputera z monitorem ekranowym