pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Każdy czasami potrzebuje przeróbek nawet “świeżo upieczonych” ubrań lub po prostu potrzebuje oryginalnej kreacji od krawca, ty wychodząc oczekiwaniom klienta naprzeciw, otwierasz szwalnię. Kupujesz odpowiedni sprzęt krawiecki oraz inne urządzenia niezbędne do produkcji odzieży, zatrudniasz krawców i innych pracowników. Jednakże czy zdajesz sobie sprawę, że do twojego obowiązku należy zapewnienie pracownikom takich warunków pracy, aby była ona bezpieczna i higieniczna? Jednym z niezbędnych elementów skutecznego systemu BHP jest zaopatrzenie każdego stanowiska w odpowiednie instrukcje BHP. O nich przeczytasz dalej.
Strona 1 z 1
Wszelkie niebezpieczeństwa czyhają na ciebie i twoich pracowników wszędzie. Mimo iż w zakładach pracy świadomość zagrożeń oraz przestrzegania zasad BHP jest coraz większa, to i tak nie jesteś w stanie wyeliminować wszystkich zagrożeń. Do nieszczęśliwego wypadku lub urazu może dojść praktycznie wszędzie. Twoim obowiązkiem jest całkowita eliminacja lub ograniczenie zagrożeń poprzez zastosowanie następujących metod:
Stosowanie powyższych metod zostały narzucone na ciebie poprzez odpowiednie regulacje prawne (m.in. dział X Kodeksu Pracy, rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy).
W zakładzie produkcji odzieży i szwalni twój krawiec może być narażony na następujące zagrożenia:
Jest to tylko część zagrożeń. Większość z nich można uniknąć poprzez stosowanie instrukcji BHP.
Instrukcje to dokumenty, które muszą znaleźć się na każdym stanowisku pracy. Zawierają one bowiem odpowiednie wytyczne, ogólne przepisy oraz sposoby działania, które nakierowują twoich pracowników do postępowania tak, aby ograniczyć czynniki zagrażające zdrowiu i życiu.
Instrukcja BHP powinna być sporządzona tak, aby była zrozumiała dla twoich podwładnych. Dobrze sporządzona instrukcja to taka, która bierze pod uwagę takie elementy jak: przepisy prawne, dokumentację techniczno- eksploatacyjną urządzeń oraz ocenę ryzyka zawodowego. Dokumentacja ta powinna być przygotowana pod okiem specjalisty i powinna uwzględniać:
W przemyśle włókienniczym i odzieżowym z pewnością stosujesz różnego rodzaju maszyny i sprzęt krawiecki, które nieprawidłowo użytkowane mogą doprowadzić do urazów lekkich lub ciężkich. Dlatego, aby ryzyko to ograniczyć, musisz zaopatrzyć się m.in. w takie instrukcje jak:
Jest to tylko część instrukcji, w które możesz zaopatrzyć określone stanowiska. Wszystko zależy od tego, jaki urządzenia posiadasz, ilu ludzi zatrudniasz oraz jak duży jest twój zakład krawiecki.
Przestrzeganie zasad BHP oraz instrukcji przez twoich pracowników, to nie tylko ich bezpieczeństwo, ale również korzyści dla ciebie. Po pierwsze, brak wypadków i urazów łączy się z brakiem zwolnień lekarskich, dzięki czemu nie musisz zatrudniać nowych osób w zastępstwie. Po drugie, postępowanie zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcjach, to produkt wykonywany zgodnie z założeniami. Dobrej jakości produkt, to zadowolenie i zaufanie klienta. Po trzecie, dzięki dobrej opinii klientów stajesz się konkurencyjny na rynku odzieżowym.
Jak widzisz, stosowanie instrukcji powinno być nie tylko smutnym obowiązkiem, ale również powinna wejść w krew wszystkim pracującym w twoim zakładzie.