Wymagania sanitarne dla właścicieli kawiarni
Marzysz o prowadzeniu przytulnej kawiarni odkąd tylko pamiętasz? Jesteś w dobrym miejscu. Z naszego artykułu dowiesz się co musisz zrobić, aby wprowadzić swój genialny plan w życie.
KAWIARNIA A WYMOGI SANEPIDU. OD CZEGO ZACZĄĆ?
Serwowanie aromatycznej kawy i pysznych deserów spędza Ci sen z powiek? Mamy na to sposób. Dokładnie zapoznaj się z listą wymogów sanitarnych, a rozpoczęcie własnego biznesu pójdzie o wiele łatwiej, niż to sobie wyobrażałeś.
Zacznij od znalezienia lokalu, który spełnia wszystkie warunki Inspekcji Sanitarnej, wyposaż go w stoliki i krzesła dla klientów oraz odpowiednio oświetl. Pamiętaj, że w sali konsumenckiej musi być wentylacja lub klimatyzacja. Bardzo istotne jest też podłączenie do zarówno ciepłej, jak i zimnej bieżącej wody. Co za tym idzie, wymagane jest jej regularne badanie pod kątem mikrobiologicznym lub fizykochemicznym - pisaliśmy o tym więcej w artykule o wymaganiach dla sklepu.
Musisz też zadbać o aktualne orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych, tym bardziej jeśli zatrudniasz pracowników. Zadbaj o szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy przeprowadzone przez specjalistów. Warto umieścić instrukcje BHP przy każdym urządzeniu oraz piktogramy przy tych, które mogą stwarzać zagrożenie. Nie zapomnij o Ocenie Ryzyka Zawodowego - dokładnie zapoznaj z nią swoich pracowników, żeby byli w pełni świadomi jakie niebezpieczeństwa mogą ich spotkać w czasie wykonywania pracy.
BAR W TWOJEJ KAWIARNI - KWESTIE SANITARNE I SPRZĘT
To właśnie w tym miejscu dzieje się cała magia. W co musisz zaopatrzyć swój bar? Najpierw zadbaj o odpowiednią higienę stanowiska. Musisz mieć umywalkę do mycia rąk i zlew do mycia sprzętu. Z kolei jeśli oferujesz świeżo wyciskane soki konieczny będzie jeszcze jeden zlew, w którym będziesz myć owoce i warzywa. Za barem powinna się też znaleźć zmywarko-wyparzarka do naczyń barowych, blat roboczy oraz pojemniki na odpady z przykrywką.
Oczywiście w kawiarni kluczowy jest sprzęt, bez którego nie zapewnisz klientom napojów ani słodkości. Niezbędny będzie dobrej jakości młynek i ekspres do kawy, czajnik elektryczny oraz kostkarka do lodu. W zależności od Twojej oferty możesz zaopatrzyć się także w sokowirówkę lub blender do mlecznych shake czy też kawy mrożonej idealnej na upalne dni. Obowiązkowe na liście są też urządzenia chłodnicze takie jak lodówka do przechowywania mleka i śmietanki oraz witryna na ciasta i desery, a także urządzenie mroźnicze na lody gałkowe. A może chcesz sprzedawać lody włoskie lub amerykańskie? Masz kilka opcji jak je zrobić za pomocą automatu:
- Z proszku - wymieszane z samą wodą, samym mlekiem albo z wodą i mlekiem.
- Z gotowej masy - do zalania w urządzeniu lub UHT, czyli w płynnej postaci.
OBRÓBKA CZYSTA I BRUDNA
Możesz mieć kuchnię jako osobne pomieszczenie, ale nie jest to konieczne. Zazwyczaj wszystko dzieje się za barem. Jednak i za barem i w kuchni obowiązują Cię te same zasady niezbędne do zachowania higieny. Nie zapomnij o bardzo ważnej kwestii. Każdorazowo po umyciu naczyń stołowych chowaj je do przeznaczonych do tego szafek, aby uniknąć zakurzenia. Klienci bardzo zwracają uwagę na czystość naczyń, z których jedzą i piją. Niedopuszczalne byłoby podanie uszczerbionego, niedomytego talerza czy szklanki.
Bardziej skomplikowaną sprawą jest higiena w przypadku różnych obróbek.
- Obróbka czysta - gdy kupujesz już umyte i obrane owoce, czyli gotowe do spożycia półprodukty, które musisz przechowywać w lodówce.
- Obróbka brudna - gdy kupujesz owoce ze stoiska na targu lub z lokalnego warzywniaka. Taki produkt wymaga umycia i obrania w specjalnym pomieszczeniu, a więc dodatkowej umywalki i zlewu. Inną opcją jest zastosowanie rozdziału czasowego, który polega na wstępnym przygotowaniu owoców, posprzątaniu kuchni i przygotowywaniu pozostałych składników.
Koniecznie zadbaj o to, żeby Twoja kawiarnia lśniła. Zarówno sala konsumencka, jak i bar widoczny dla klienta muszą być regularnie sprzątane. Ściany, podłogi, blaty i drzwi powinny być łatwozmywalne i nienasiąkliwe. Bardzo ważny jest również stan sprzętu, którego używasz wiele razy dziennie. Dodaj do listy zakupów specjalne środki myjące i dezynfekujące stworzone do konkretnych urządzeń. Aby spełnić wszelkie wytyczne sanitarne, środki czystości nie powinny być trzymane za barem. Powinny być magazynowane w osobnym pomieszczeniu, tak samo jak miotły i mopy z wiadrem.
ZAPLECZE KAWIARNI
Jako pracodawca musisz zapewnić swoim współpracownikom pomieszczenie socjalne, w którym będą mieć swobodny dostęp do umywalki z ciepłą i zimną wodą, podstawowo wyposażonej apteczki, a także środków higieny osobistej. Zatrudniony przez Ciebie pracownik powinien mieć też przestrzeń do spożywania posiłków w trakcie przerwy oraz przebierania się.
Zasady dotyczą też toalety. Musi być z przedsionkiem i pod żadnym pozorem nie może wychodzić bezpośrednio ani do kuchni ani do sali konsumenckiej. Jeśli nie ma innej możliwości może być wspólna dla klientów i pracowników, o ile wejście nie przechodzi przez zaplecze i oczywiście kuchnię. Podział na płeć i dodatkowe WC dla niepełnosprawnych nie jest obowiązkowe. Może być jedna toaleta dla kobiet i osób z niepełnosprawnością i druga dla mężczyzn. Ważne, żeby w środku było okno lub wentylacja mechaniczna.
KSIĘGA HACCP
Nieodłącznym elementem kontroli sanepidu w sektorze spożywczym jest okazanie księgi HACCP. Lepiej nie ryzykować i nie pobierać gotowych szablonów dostępnych w Internecie. Takie pliki są przede wszystkim nieaktualne, zrobione byle jak i bardzo ogólne. Natomiast kupując dokumentację u nas masz pewność, że nie dostaniesz mandatu od Inspekcji Sanitarnej, a Twój biznes będzie bezpieczny. Stworzona przez doświadczonych specjalistów księga jest spersonalizowana konkretnie pod Twój lokal i zgodna z aktualnymi normami. Co więcej, do dokumentacji HACCP księgę GHP-GMP dostaniesz za darmo.
PODSUMOWANIE - WYMOGI DLA KAWIARNI
- Wentylacja w każdym pomieszczeniu.
- Podłączenie do ciepłej i zimnej wody + badania wody dla sanepidu.
- Aktualne orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych.
- Instrukcje BHP przy każdym urządzeniu i piktogramy przy tych, które mogą sprawiać zagrożenie.
- Szkolenia BHP dla pracowników.
- Umywalki do mycia rąk i zlewy do mycia sprzętu.
- Odpowiedni sprzęt za Twoim barem.
- Urządzenia chłodnicze takie jak lodówka i witryny na desery i ciasta.
- Urządzenie mroźnicze na lody gałkowe.
- Zachowanie zasad obróbki czystej i brudnej.
- Środki czystości przechowywane w osobnym pomieszczeniu.
- Pomieszczenie socjalne zgodne z normami sanitarnymi.
- Toaleta z przedsionkiem dla pracowników.
- Księga HACCP + GHP-GMP dla kawiarni.