Logowanie

Podaj prawidłowy login oraz hasło!
Logowanie przebiegło pomyślnie!

Nie masz jeszcze konta?

Środki ochrony indywidualnej - co musisz o nich wiedzieć?

Środki ochrony indywidualnej - co musisz o nich wiedzieć?

Pewnie spotkałeś się już z powyższym określeniem lub skrótem ŚOI. Ale czy wiesz czym są  środki ochrony indywidualnej i co mają na celu? Kontynuuj czytanie tego artykułu, a wszystkiego się dowiesz.

Czym są Środki ochrony indywidualnej

Środki ochrony indywidualnej to nic innego jak niezbędne wyposażenie, które ma za zadanie ochronę pracownika przed conajmniej jednym zagrożeniem. Noszenie czy też trzymanie tego sprzętu ma znaczący wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na zdrowie użytkownika. Głównym celem ŚOI jest zapewnienie odpowiedniej ochrony przed ewentualnymi zagrożeniami czyhającymi na danym stanowisku lub w danym środowisku pracy. Takie wyposażenie powinno być stosowane zawsze w sytuacji, gdy nie można uniknąć bądź znacznie ograniczyć występujących zagrożeń przy pomocy środków ochrony zbiorowej lub bezpiecznej organizacji pracy. I tu pojawia się pytanie - kto ma zapewnić pracownikowi odpowiedni sprzęt? Ten obowiązek należy do pracodawcy, który musi dostarczyć go pracownikowi (oczywiście nieodpłatnie). Natomiast pracownik jest zobowiązany do używania przekazanego sprzętu zawsze, kiedy istnieje taka potrzeba. Jednak sama chęć nie wystarczy. Aby ochrona była skuteczna trzeba stosować środki ochrony zgodnie z ich przeznaczeniem i określonymi zasadami BHP. Dlatego tak istotne są regularne szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Nie można ich lekceważyć. Czasem to kwestia życia i śmierci. Każdy pracownik powinien wiedzieć jak używać sprzętu ochronnego i kiedy to robić. 

ŚOI - wymagania techniczne 

Profesjonalny sprzęt ochronny musi spełniać określone wymagania. Zalicza się do nich między innymi: 

  • zaprojektowanie i wykonanie zgodnie z zasadami ergonomii
  • zgodność z europejskimi normami potwierdzona oznaczeniem CE 
  • możliwość dopasowania pod każdego użytkownika bez zmniejszenia poziomu ochrony - regulacja, dostępność różnych rozmiarów 
  • odpowiednie dobranie pod rodzaj istniejącego zagrożenia wraz z uwzględnieniem warunków panujących w środowisku pracy.

Pracodawca ma obowiązek ustalić jakie Środki ochrony indywidualnej będą niezbędne na określonych stanowiskach pracy po wcześniejszej konsultacji z pracownikami. Na tej podstawie sporządza się tabele norm przydziału sprzętu ochronnego, które powinny stać się nieodłączną częścią regulaminu pracy w danej firmie. Praca zatrudnionej osoby bez stosowania przydzielonych ŚOI jest niedopuszczalna i nie powinna mieć miejsca. 

Rodzaje Środków ochrony indywidualnej 

Do ŚOI należy wiele kategorii, jednak my skupimy się wyłącznie na tych, które posiadamy w ofercie naszego sklepu. Należą do nich sprzęty ochronne niezbędne podczas wykonywania określonych czynności. Mają na celu głównie zapewnienie bezpieczeństwa pracownikowi, a przy tym zapobieganie ewentualnego uszczerbku na zdrowiu. Środki ochrony indywidualnej chronią między innymi przed uszkodzeniami mechanicznymi skóry, poparzeniem, upadkiem z wysokości czy też wdychaniem szkodliwych oparów. 

Rękawice robocze 

Rękawice ochronne będą niezbędne w pracy, podczas której istnieje ryzyko uszkodzenia mechanicznego skóry. Chronią użytkownika zarówno przed wspomnianym już przetarciem, przecięciem czy też zadrapaniem, jak i przed niskimi temperaturami - na przykład gdy osoba pracuje na zewnątrz. Mogą okazać się niezwykle przydatne także w zupełnie odwrotnym przypadku, a więc jeśli pracujemy z gorącymi materiałami. Oferujemy szeroki wybór rękawic, które różnią się od siebie nie tylko materiałem wykonania, ale także stopniem precyzyjności i ogólnym przeznaczeniem. Odpowiednio dobrane rękawice robocze powinny chronić pracownika przed możliwymi urazami, a przy okazji być komfortowe w noszeniu. 

Ochrona dróg oddechowych 

Sprzęt ochrony dróg oddechowych chroni przed wdychaniem szkodliwego pyłu, pary, gazów czy oparów. Maski i półmaski jednorazowe muszą być wymienianie po każdym użyciu, czyli maksymalnie po 8 godzinach pracy. W przypadku ekstremalnych warunków pomocne będą maski pełnotwarzowe i wspomagane. Stanowią niezbędne uzupełnienie odzieży roboczej w środowisku o skażonym powietrzu. Dodatkowo należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów lub pochłaniaczy - nie rzadziej niż po 30 dniach od pierwszego użytku. Profesjonalny sprzęt do ochrony dróg oddechowych zapewnia swobodne oddychanie w wymagających warunkach. 

Ochrona słuchu 

Nauszniki ochronne i wkładki przeciwhałasowe mają za zadanie ochronę użytkownika przed szkodliwym działaniem hałasu. Masz do wyboru stopery jednorazowe albo wielorazowe. Niestosowanie środków ochrony indywidualnej w środowisku pracy, w którym poziom hałasu przekracza wartość powyżej 85 dB, wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Grozi nieodwracalnymi szkodami, a w skrajnych przypadkach nawet utratą słuchu. Przy tak niebezpiecznym poziomie hałasu pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie środki ochrony. Dodatkowo musi nakazać ich poprawnego i regularnego użytkowania. Dlatego tak istotne jest to, abyś chronił swój cenny zmysł przed głośnymi dźwiękami. W tym celu dopasuj sprzęt do własnych potrzeb.

Ochrona głowy 

Kaski robocze są bardzo istotnym uzupełnieniem odzieży roboczej w miejscach, w których występuje ryzyko upadku z wysokości lub uderzenia spadających przedmiotów w głowę. Ten rodzaj sprzętu stanowi wysoką ochronę przed urazami mechanicznymi, o ile jest odpowiednio wyregulowany i zapięty. Nie zapomnij o tym, że hełmy ochronne mają określoną przydatność. Nowy egzemplarz może nam posłużyć minimalnie 3 lata, za to używany 2 lata. Zupełnie inna sytuacja występuje w przypadku, gdy Twój sprzęt zostanie uderzony. Wtedy należy natychmiast wymienić kask na nieuszkodzony model. Czy zauważyłeś, że na placu budowy obowiązują różne kolory kasków? Są one uzależnione od stanowiska osoby, która go nosi, co znacznie ułatwia logistykę na całym terenie budowy. 

Ochrona oczu i twarzy 

Okulary i gogle ochronne, a także osłony twarzy mają na celu ochronę użytkownika przed kilkoma głównymi zagrożeniami:

  1. przed czynnikami biologicznymi, mechanicznymi i termicznymi
  2. przed szkodliwym promieniowaniem laserowym i optycznym 
  3. przed dostaniem się pyłu, rozbryzgów cieczy lub odprysków ciał stałych do oczu
  4. przed łukiem elektrycznym. 

Aby zabezpieczyć swój wzrok masz do wyboru kilka różnych środków ochrony indywidualnej. Pokrótce omówimy każdy z nich. Okulary ochronne likwidują ryzyko przeniknięcia szkodliwych czynników do wnętrza oka. Na rynku są również dostępne modele ze specjalistycznymi powłokami, które redukują zarysowanie albo zaparowanie podczas pracy. Natomiast zastosowanie różnego typu filtrów pozwala na dodatkową ochronę, na przykład przed promieniowaniem. Z kolei gogle cechują się swoim panoramicznym kształtem, który nie wpływa na ograniczenie pola widzenia. Dzięki temu możesz jednocześnie nosić gogle i swoje okulary korekcyjne. Czasem zdarza się, że musimy chronić nie tylko oczy, ale całą twarz. Wtedy niezbędna będzie przeciwodpryskowa osłona twarzy, którą możesz dowolnie podnosić i nakładać dzięki zintegrowanemu hamakowi.

Ochrona przed upadkiem z wysokości 

Szelki bezpieczeństwa i linki robocze skutecznie zabezpieczają przed upadkiem i jego bardzo poważnymi konsekwencjami. Profesjonalny sprzęt asekuracyjny rozkłada siły działające na użytkownika podczas upadku z wysokości. To nie wszystko - dodatkowo nadaje ciału bezpieczną pozycję zarówno w trakcie powstrzymywania spadania, jak i po spadaniu. Szelki i linki muszą być wykonane z wytrzymałych, ale przy tym lekkich materiałów odpornych na obciążenia kinetyczne i statyczne. Każdy pracownik musi mieć dobrany odpowiedni rozmiar zgodny z jego wymiarami i wagą. 

ŚOI - kategorie ochrony 

 

POZIOM OCHRONY 

KATEGORIA ZAGROŻENIA

RODZAJ ZAGROŻEŃ 

PRZYKŁADOWE ŚRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ 

KATEGORIA I 

Niski 

Minimalne zagrożenia 

 

Powierzchowne uszkodzenia mechaniczne, praca z gorącymi przedmiotami nieprzekraczającymi temperatury 50°C, światło słoneczne, słabe uderzenia i drgania

Rękawice robocze
(na przykład ogrodnicze), okulary przeciwsłoneczne 

KATEGORIA II

Średni 

Pośrednie zagrożenia

Poważne obrażenia mechaniczne 

Hełm ochronny, gogle
i okulary robocze, rękawice antyprzecięciowe

KATEGORIA III 

Wysoki 

Zagrożenia, które mogą nieść poważne konsekwencje, takie jak śmierć czy też nieodwracalne szkody na zdrowiu 

Stałe lub ciekłe aerozole, niebezpieczne gazy, zagrożenia chemiczne, promieniowanie, wysoka temperatura - powyżej 100°C, niska temperatura -50°C i niżej, promieniowanie podczerwone, duże rozpryski, porażenie prądem elektrycznym, upadek z wysokości

Nauszniki i wkładki przeciwhałasowe, rękawice chemoodporne, maski pełnotwarzowe, szelki bezpieczeństwa 

Środki ochrony indywidualnej a przepisy 

Podstawowym przepisem prawnym była wydana w 1989 roku Dyrektywa 89/686/EWG w sprawie środków ochrony indywidualnej. Dokumentacja określała główne wymagania, które musi spełniać sprzęt zarówno podczas produkcji, jak i przed wprowadzeniem na rynek. Jednak w 2016 roku Dyrektywa została zastąpiona Rozporządzeniem (UE) 2016/425 w sprawie środków ochrony indywidualnej, opublikowanym w Dzienniku Urzędowym 31 marca 2016 roku. Rozporządzenie zaczęło obowiązywać w całości od 21 kwietnia 2018 roku we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Celem wprowadzenia nowego rozporządzenia UE była konieczność dostosowania do nowych przepisów unijnych, a także zapewnienie lepszej ochrony użytkownikom ŚOI.

Czytaj inne wpisy

Wulkanizacja: Gdzie opona spotyka bezpieczeństwo

Wulkanizacja: Gdzie opona spotyka bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo pracy w każdej branży stanowi podstawę efektywnego i odpowiedzialnego działania przedsiębiorstw. W zakładach wulkanizacyjnych, gdzie codziennie stykamy się z wysokimi temperaturami, maszynami pod ciśnieniem oraz szkodliwymi substancjami, zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa jest nie tylko kluczem do ochrony zdrowia pracowników, ale również gwarantem świadczenia usług najwyższej jakości dla klientów.

czytaj więcej

Bez wody i ognia: Jak unikać największych zagrożeń w instalacjach wodno-kanalizacyjnych i gazowych?

Bez wody i ognia: Jak unikać największych zagrożeń w instalacjach wodno-kanalizacyjnych i gazowych?

Bezpieczeństwo w miejscu pracy to podstawa, której nie można lekceważyć, zwłaszcza w specyficznych sektorach, takich jak roboty instalacyjne w zakresie wodno-kanalizacyjnym, centralnego ogrzewania (CO) oraz gazu. Dzięki postępom technologicznym i rosnącej świadomości branżowej, normy bezpieczeństwa stają się coraz bardziej rygorystyczne i skoncentrowane na minimalizacji ryzyka.

czytaj więcej
Zamów rozmowę ze sprzedawcą
×
Zamów rozmowę z ekspertem
Grzegorz Wrzeszcz
Inspektor ds. BHP

Oddzwaniamy pon - pt
w godzinach 8:00-16:00.
ZAMÓW ROZMOWĘ
Podaj imię i nazwisko!
Podaj numer telefonu!
Zaznacz zgodę na przetwarzanie danych!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą w najszybszym mozliwym czasie!
Twoje imię i nazwisko
Twój numer telefonu

Nasz sklep internetowy korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z regulaminem oraz polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Rozumiem i akceptuję!
Produkt dodany do koszyka
Dodano do koszyka: 1 szt.
×
Produkt dodano do koszyka
(brutto)
(netto)
  • Format znaku / rozmiar

  • Materiał / podłoże

  • Wykonanie / typ

wybierz opcję produktu netto brutto
-
+
×
Nieoczekiwany błąd! Powiadom nas o tym :-)
×
Produkt niedostępny
Przykro nam, ale produkt jest niedostępny ;-(