Logowanie

Podaj prawidłowy login oraz hasło!
Logowanie przebiegło pomyślnie!

Nie masz jeszcze konta?

Wymagania sanitarne dla właścicieli sklepów

Wymagania sanitarne dla właścicieli sklepów

Marzysz o własnym sklepie i nie wiesz jak zabrać się za kwestie sanitarne? Przychodzimy z pomocą. Dowiedz się, jakie wymogi muszą być spełnione, a kontrola sanepidu pójdzie jak z płatka! 

SKLEP ZGODNY Z WYMAGANIAMI SANEPIDU 

Okazuje się, że otwarcie sklepu spożywczego nie jest takie proste. Łączy się to z odpowiednim przygotowaniem lokalu. Aby to zrobić trzeba uwzględnić szereg szczegółowych wytycznych. Nie masz pojęcia co musi znajdować się w obiekcie i jakie kryteria trzeba spełnić, aby bezproblemowo odebrać lokal? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

HIGIENA W MIEJSCU PRACY - WYTYCZNE DLA SKLEPU

Na co zwrócić uwagę przy otwieraniu sklepu? Na pewno na odpowiednią higienę. Przy każdym stanowisku musi być umywalka do mycia rąk i zlew nie tylko do mycia produktów, które tego wymagają, ale także do czyszczenia sprzętu. Przykładowo, jeśli chcesz sprzedawać ciasta na wagę musisz mieć blat roboczy, umywalkę oraz zlew do mycia noża i deski. W przypadku owoców i warzyw sprawa wygląda nieco inaczej. Jeśli sprzedajesz je w całości wystarczy umywalka do mycia rąk, natomiast przy porcjowaniu konieczny jest dodatkowy zlew do mycia sprzętu.

Zgodnie z przepisami musisz zapewnić dostęp do zarówno ciepłej, jak i zimnej wody. Istotne jest to skąd pobierasz wodę. Masz kilka możliwości: zależnie od lokalizacji możesz podłączyć się do wodociągu miejskiego lub gminnego albo korzystać z własnego ujęcia, a dokładnie ze studni głębinowej. A jak pozbyć się ścieków? Rozwiązaniem jest bezpośrednie przyłącze do kanalizacji lub do szamba. 

BADANIE WODY DLA SANEPIDU

Jakość wody jest kluczowym czynnikiem warunkującym bezpieczeństwo żywności. Dlatego tak ważne jest jej regularne badanie pod kątem mikrobiologicznym i/lub fizykochemicznym, zgodnie z częstotliwością określoną w procedurach dokumentacji GHP/GMP. Może zdarzyć się sytuacja, w wyniku której nie mamy długotrwałego dostępu do bieżącej wody. W takim przypadku również trzeba wykonać badanie kontrolne dla sanepidu. 

BEZPIECZEŃSTWO TWOICH PRACOWNIKÓW

Jako pracodawca masz obowiązek zadbać o aktualne badania swoich pracowników. W tym przypadku ogólne badania zdolności do pracy nie wystarczą. Do pracy w sektorze spożywczym niezbędne będzie wyrobienie orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych. Ponadto należy przyłożyć się do szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Pomimo, że nie ma takiego obowiązku, warto przeprowadzić również szkolenie wewnętrzne HACCP. Weź to pod uwagę, bo wiedza z tego zakresu będzie niezwykle przydatna, szczególnie w tej branży. Musisz też dokładnie omówić z pracownikiem Ocenę Ryzyka Zawodowego na jego stanowisku, tak aby miał świadomość wszystkich zagrożeń, jakie mogą go spotkać w pracy. Dodatkowo przy obsłudze wszystkich urządzeń powinny być instrukcje BHP oraz piktogramy przy tych, które są potencjalnie niebezpieczne. Niektóre maszyny wyglądają niepozornie, ale nie ukrywajmy - zawsze jest jakieś ryzyko. Warto się wcześniej zabezpieczyć niż później żałować, że się tego nie zrobiło. 

URZĄDZENIA CHŁODNICZE W SKLEPIE

Jeśli w Twojej ofercie znajdują się środki nietrwałe mikrobiologicznie niezbędne będą lodówki i zamrażarki. Gdy składujesz duże ilości możesz zbudować chłodnię lub mroźnię. Temperatury w urządzeniach chłodniczych należy dostosowywać zgodnie do zaleceń, które producent umieścił na etykiecie produktu. Regularna kontrola temperatur pozwoli na utrzymanie jak najdłuższej trwałości mikrobiologicznej, a przecież chcesz żeby Twoje produkty zawsze były świeże.

Pamiętaj, żeby warzywa i owoce były przechowywane w temperaturze otoczenia. Wyjątkiem jest kapusta i ogórki kiszone, które należy składować według zaleceń producenta - do 8°C. 

Co więcej, jeśli w Twoim sklepie będzie osobny punkt mięsny, zarówno mięso, wędliny, sery jak i gotowe produkty garmażeryjne powinny być w osobnych lodówkach lub chociaż oddzielone od siebie plexi. To samo tyczy się wag i krajalnic - najlepiej gdyby był zachowany podział. Do tego możesz zaopatrzyć się w kotleciarkę i piec konwekcyjno-parowy do wypieku swojej aromatycznie przyprawionej pieczeni. 

Wymagania sanitarne dla właścicieli sklepów 1

SKLEP - WYPIEK PIECZYWA 

Chcesz aby klienci mogli kupić u Ciebie cieplutkie bułeczki? W takim przypadku wymagane jest osobne stanowisko z urządzeniem chłodniczym na pieczywo, a także zlew do mycia blach lub piec z wbudowanym programem czyszczenia. Regały muszą być zabezpieczone plexi, natomiast obowiązek ten dotyczy wyłącznie sklepów samoobsługowych.

MAŁA GASTRONOMIA W TWOIM SKLEPIE

A może chcesz wyróżnić się na tle konkurencji i rozszerzyć swoją działalność o małą gastronomię? Tutaj możliwości jest mnóstwo. Możesz zdecydować się na dania na wynos takie jak hot dogi i zapiekanki, ciepłe napoje, czyli kawa, herbata i gorąca czekolada, czy też świeżo wyciskane soki owocowe lub granity. Nie obędzie się bez sprzętu do obróbki termicznej potrzebnego do przyrządzania  wybranych przez Ciebie dań, a także lodówki czy zamrażarki do przechowywania gotowych półproduktów. Niezbędna będzie także umywalka do mycia rąk lub dwukomorowy zlew z opisem, czyli podziałem w której komorze jakie czynności są wykonywane, na przykład po lewej stronie mycie rąk, a po prawej sprzętu. Tak naprawdę wystarczy dokupić multifunkcyjny opiekacz grillowy, urządzenie do hot dogów i ekspres, a ta inwestycja na pewno wygeneruje lepsze obroty dla Twojej działalności. Pomysł gotowy, ale pamiętaj, że jeszcze trzeba to zgłosić do sanepidu i uzupełnić dokumentację sklepu. 

Wymagania sanitarne dla właścicieli sklepów 2

ZAPLECZE SKLEPU WEDŁUG NORM SANEPIDU

To co dzieje się za kulisami Twojego sklepu jest równie istotne. Wytyczne dotyczą każdego pomieszczenia - nawet toalety. Jeśli prowadzisz działalność jednoosobową wystarczy Ci toaleta z umywalką, natomiast w przypadku gdy zatrudniasz pracowników musi być przedsionek. Ważny jest przepływ powietrza - jeśli w WC nie ma okna trzeba zamontować wentylację mechaniczną, która pod żadnym pozorem nie może wychodzić na salę sprzedaży. Przecież nie chcesz aby Twoi klienci czuli dyskomfort podczas robienia zakupów. 

Musisz zagwarantować swoim współpracownikom pomieszczenie socjalne z dostępem do zlewozmywaka z ciepłą i zimną wodą, apteczki oraz regularnie uzupełnianych środków higieny osobistej. Twój pracownik musi mieć także przestrzeń do swobodnego spożywania posiłków, a więc chociaż do stołu i krzesła. Natomiast wyposażenie aneksu kuchennego jest dobrowolne i całkowicie zależne od pracodawcy.

Niezbędnym elementem zaplecza jest bez wątpienia szatnia z zamykanymi szafkami z przedziałkiem na czystą i brudną odzież oraz magazyn - jeśli rozkład lokalu na to pozwala. O ile w Twoim sklepie są kosze lub wózki zakupowe musi zostać wyznaczona osobna przestrzeń do ich mycia i dezynfekcji przez pracowników lub specjalistyczną firmę zewnętrzną. 

KSIĘGA HACCP DLA TWOJEGO SKLEPU 

Sklep jest jedną z kategorii prowadzenia działalności, gdzie niezbędnym elementem jest dbałość o właściwe standardy sanitarne. Z tego powodu konieczne jest zaopatrzenie się w dokumentację HACCP, czyli w Analizę Zagrożeń i Krytyczne Punkty Kontroli. Celem tego systemu jest kontrolowanie procesów produkcji i składowania żywności tak, aby poprawić  jej jakość i bezpieczeństwo. 

Nie wiesz jak to ugryźć? Ostrzegamy przed kupowaniem gotowych wzorców z Internetu, które są nieaktualne i chaotyczne. Za to księga opracowana przez doświadczonego Specjalistę ds. Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia jest zgodna z aktualnymi normami, więc pozwoli Ci uniknąć mandatów z Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a w dodatku jest opracowywana indywidualnie pod Twój biznes. Kupując naszą dokumentację HACCP dostaniesz wszystko czego potrzebujesz dla swojego sklepu, łącznie z niezbędnymi informacjami pomocnymi do prowadzenia codziennych zapisów i certyfikatem potwierdzającym wdrożenie systemu. Księgę GHP/GMP otrzymasz gratis. Brzmi dobrze, prawda?

PODSUMOWANIE - WYMOGI DLA SKLEPU SPOŻYWCZEGO

Na sam koniec przygotowaliśmy pigułkę wiedzy, która pomoże Ci odpowiednio przygotować się do spełnienia swojego marzenia. Oto lista wymogów, które musisz spełnić, aby odebrać swój sklep.  

 • Podłączenie do ciepłej i zimnej wody.
 • Sposób na odprowadzenie ścieków.
 • Regularne badania kontrolne wody dla sanepidu. 
 • Umywalka do mycia rąk i zlew do mycia sprzętu przy każdym stanowisku.
 • Lodówki i zamrażarki do przechowywania produktów. 
 • Osobne urządzenia chłodnicze, wagi i krajalnice do poszczególnych produktów spożywczych.
 • Odpowiedni sprzęt do przygotowywania posiłków i napojów.
 • Regały z pieczywem zabezpieczone plexi. 
 • Warzywa i owoce przechowywane w temperaturze otoczenia.
 • Zagospodarowanie zaplecza zgodnie z wymogami sanitarnymi.
 • Wentylacja w każdym pomieszczeniu.
 • Wydzielone miejsce do mycia i dezynfekcji wózków zakupowych.
 • Szafki z przedziałką na czystą i brudną odzież pracowników. 
 • Księga HACCP dla Twojego sklepu.
 • Aktualne orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych.
 • Szkolenie BHP zarówno dla Ciebie, jak i dla pracowników.
 • Instrukcja BHP przy wszystkich urządzeniach.
 • Ocena Ryzyka Zawodowego zgodna z obecnymi przepisami i wytycznymi. 

 


Grzegorz Wrzeszcz
Czwartek, 1 Września 2022

Czytaj inne wpisy

Ochrona BHP w Twojej firmie

Ochrona BHP w Twojej firmie

Jeśli jesteś pracodawcą to z pewnością rozumiesz jaki ciężar odpowiedzialności spoczywa na Tobie w związku z zapeniwniem bezpiecznych warunków pracy swoim pracowikom. 


2 Grudzień 2021

Temperatury przechowywania środków spożywczych

Temperatury przechowywania środków spożywczych

Środki nietrwałe mikrobiologiczne są dostępne niemal w każdym obiekcie z tzw. sektora spożywczego, a co za tym idzie niemal każdy obiekt typu sklep czy restauracja musi przechowywać je w odpowiednich warunkach. Jakich? Tego dowiesz się z tego artykułu.


8 Październik 2021

Słownik pojęć HACCP

Słownik pojęć HACCP

Nadszedł w Twoim życiu moment, że zaczynasz interesować się tematyką HACCP i GHP/GMP, ale podczas rozmowy z nami lub innymi firmami słyszysz jakiś dziwny bełkot i niecodzienne nazewnictwo? Jesteś w idealnym miejscu aby to zmienić.


8 Październik 2021

Co to jest system HACCP?

Co to jest system HACCP?

W sanepidzie powiedzieli Ci, że musisz mieć drożony system HACCP, ale nie wiesz co to jest? Ten artykuł Ci wszystko wyjaśni.


8 Październik 2021

Czym jest ocena ryzyka zawodowego?

Czym jest ocena ryzyka zawodowego?

Ty, jako pracodawca, jesteś zmuszony do informowania personelu o ryzykach, jakie mogą wystąpić w pracy. O tym, że twój pracownik został przeszkolony i zna wszelkie zagrożenia, powinna dowodzić dokumentacja ocena ryzyka zawodowego (art. 226 Kodeks Pracy oraz par. 39a 8 ust. 1 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki społecznej w sprawie ogólnych przepisów BHP).


19 Maj 2020
26
Klientów złożyło zamówienie w naszym sklepie
W ciągu ostatnich 24 godzin
Karolina (Wrocław)
Zamówił/a 1 szt.
Ogólna instrukcja BHP i PPOŻ dla pomieszczeń biurowych
facebook sklep alleBHP.pl
Zamów rozmowę
×
Zamów rozmowę z ekspertem
Grzegorz Wrzeszcz
Inspektor ds. BHP

Oddzwaniamy pon - pt
w godzinach 8:30-15:30.
ZAMÓW ROZMOWĘ
Podaj imię i nazwisko!
Podaj numer telefonu!
Zaznacz zgodę na przetwarzanie danych!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą w najszybszym mozliwym czasie!
Twoje imię i nazwisko
Twój numer telefonu

Nasz sklep internetowy korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z regulaminem oraz polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Lubię ciastka!
×
Darmowa instrukcja BHP
Instrukcja BHP przy obsłudze komputera z monitorem ekranowym
INSTRUKCJA BHP ZA DARMO!
Podaj prawidłowy adres e-mail!
Zaznacz zgodę na przetwarzanie danych!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Na podany adres e-mail wysłaliśmy Ci darmową instrukcję BHP!

Zostaw nam swój adres e-mail
i pobierz darmową instrukcję w wersji elektronicznej!

Dodaj do koszyka
Dodano do koszyka: 1 szt.
×
Dodaj do koszyka
-
+
wybierz opcję produktu cena
×
Nieoczekiwany błąd! Powiadom nas o tym :-)
×
Dodaj do koszyka
Przykro nam, ale produkt jest niedostępny ;-(