Niezbędnik BHP w każdej firmie
W każdej nawet w najmniejszej firmie należy zadbać o odpowiednie środki BHP. Nawet w jednoosobowych działalnościach gospodarczych nieprzestrzeganie kwesti Bezpieczeństwa i Higieny Pracy może nieść za sobą negatywne skutki.
W małych firmach oraz jednoosobowych działalnościach gospodarczych często panuje przekonanie, że instrukcje BHP, oznakowania ewakuacyjne czy tabliczki i znaki BHP, to sprawy przeznaczone do dużych fabryk, które ich totalnie nie dotyczą.
Samozatrudnieni prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze są co prawda zwolnieni z przeprowadzania ocen ryzyka zawodowego związanego z działalnością firmy, sporządzania instrukcji BHP czy zapewnienia środków ochrony indywidualnej, jednak warto czasem zadbać o Bezpieczeństwo i Higienę Pracy, bo czasem minimalne środki ostrożności pozwalają uniknąć tragedii.
Czy wiesz, że… Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. przepisy k.p. mają zastosowanie jedynie do pracowników (osób zatrudnionych m.in. na podstawie umowy o pracę) oraz pracodawców (podmiotów zatrudniających pracowników). Podmiot zatrudniający na podstawie umów cywilnoprawnych uregulowanych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121 z późn. zm.) – dalej k.c., np. umowy zlecenia z osobami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą nie ma obowiązku realizowania szeregu norm prawnych wynikających z k.p.
Sytuacja jednak diametralnie zmienia się w przypadku, kiedy właścicielowi firmy w prowadzeniu działalności pomaga ktoś inny niż jego najbliższa rodzina. Wraz z zatrudnieniem pierwszego pracownika, właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej staje się pracodawcą i zaczynają go obowiązywać przepisy z zakresu kodeksu pracy.
Oczywiście wraz z zatrudnieniem pierwszego pracownika, nie musimy od razu stwarzać drugiego etatu dla specjalisty od spraw BHP bądź zatrudniać specjalistycznej firmy. W wielu przypadkach możemy poradzić sobie z tym zagadnieniem w znacznie prostszy sposób.
Jeśli posiadamy odpowiednie szkolenia BHP oraz zatrudniamy do dwudziestu pracowników, a nasza działalność nie łapie się do kategorii zwiększonego ryzyka, możemy samodzielnie zadbać o Bezpieczeństwo i Higienę Pracy w prowadzonej przez nas firmie. Na co należy zwrócić uwagę w takim przypadku? Dziś przygotowałem dla Was niezbędnik BHP, który pomoże zadbać o odpowiednie dokumenty i narzędzia.
Aktualne instrukcje BHP
Wśród wielu pracowników oraz właścicieli firm, panuje przekonanie, że instrukcje BHP są im równie niezbędne, co grzebień łysemu i dotyczą raczej specjalistycznych maszyn w halach fabrycznych, a nie ich małych biur. Nic bardziej mylnego. O odpowiednim wyposażeniu każdej firmy w takie dokumenty pisałem ostatnio we wpisie TOP 7 niezbędnych instrukcji BHP w każdej firmie. Wszystkich zainteresowanych tematem, zachęcam do czytania.
Ocena ryzyka zawodowego
Zgodnie z art. 226 kodeksu pracy zatrudniający musi dokumentować i oceniać ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą, stosować niezbędne środki zmniejszające ryzyko oraz informować pracowników o niebezpieczeństwie i tym, jak chronić się przed potencjalnymi zagrożeniami. Służy do tego ocena ryzyka zawodowego, która powinna być poddawana okresowym przeglądom, aby zachować jej aktualność. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule Ocena ryzyka zawodowego - obowiązki pracodawcy.
Gaśnica
Chyba nikogo, kto ma przynajmniej odrobinę wyobraźni, nie muszę przekonywać do zapewnienia odpowiednich środków ochrony pożarowej w firmie. Jednak temat jest równie rozległy, jak morze. Na sklepowych półkach znajdziecie ponad czterdzieści (sic!) rodzajów gaśnic. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na ten temat, to zapraszam Was do jednego z najnowszych wpisów na moim blogu - O gaśnicach słów kilka - jak wybrać gaśnicę do firmy.
Apteczka pierwszej pomocy
Znajdziecie ją w każdym samochodzie i każdej firmie. Apteczka pierwszej pomocy nie tylko jest niezbędna z punktu litery prawa. Ta niewielka z punktu widzenia firmy inwestycja, może w niektórych przypadkach uratować komuś życie. Skład apteczki pierwszej pomocy oraz ich ilość i usytuowanie zależne są od kilku czynników, takich jak: liczba zatrudnionych pracowników, charakter i specyfika firmy oraz wytyczne lekarza sprawującego opiekę nad pracownikami.
Oznakowanie ewakuacyjne
Każdy budynek musi zawierać oznakowanie ewakuacyjne i znaki przeciwpożarowe, które będą stanowić cenne wskazówki w przypadku każdego zagrożenia i umożliwić sprawną ewakuację i gaszenie budynku. O Odpowiednie oznakowanie powinniśmy zadbać nie tylko w przypadku dróg, wyjść i kierunków ewakuacji. Musimy również odpowiednio oznaczyć urządzenia przeciwpożarowe oraz zawory gazowe, czy wyłączniki prądu.
Tabliczki i znaki BHP (inaczej może być piktogramy)
Skoro już wspomniałem o znakach bezpieczeństwa pomocnych przy ewakuacji oraz ochronie przeciwpożarowej budynku, to muszę opowiedzieć również o piktogramach; tabliczkach i znakach związanych z Bezpieczeństwem i Higieną pracy. W zależności od prowadzonej działalności oraz charakterystycznych dla niej zagrożeń znaki BHP mogą być różne, jednak z uwagi na ich typ możemy podzielić je na cztery główne kategorie: