Jak wygląda ocena ryzyka zawodowego - przykładowa dokumentacja
Ostatnio coraz częściej spotykamy się z prośbami o przedstawienie jak wygląda oferowana dokumentacja oceny ryzyka zawodowego.
Wielu klientów przed zakupem naszej dokumentacji ma obawy czy nasza ocena ryzyka zawodowego spełni jego oczekiwania, czy przejdzie kontrole inspekcji pracy, czy "ma ręce i nogi", czy "to nie jest jakaś ściema" itp.. Pewna część twierdzi, że to kupowanie kota w worku i nie ma sensu zawracać sobie tym głowy. Jak jest w rzeczywistości?
Niestety ze względu na fakt, iż treść dokumentacji jest docelowo naszym produktem, nie możemy jej udostępnić przed zakupem bo ostatecznie wyjdzie na to, że przekażemy produkt za darmo. Aby rozwiać nieco wątpliwości zamieszczam informacje jakie dane zawiera nasza ocena ryzyka zawodowego.
Na początek strona tytułowa zawierająca informacje co to za dokumentacja oraz jakiego stanowiska dotyczy
Karta stanowiska pracy, którą musi wypełnić pracodawca (dane zakładu pracy, informacja o ilości zatrudnionych pracowników itp.
Dalsza cześć karty stanowiska pracy zawierająca informacje dokładniejsze o wykonywanej pracy (jej charakter, wykaz obowiązków itp.)
Opis metody użytej w ocenie ryzyka zawodowego. W tym przykładzie użyliśmy metody PN-N-18002.
Szczegółowy wykaz zagrożeń (czynników szkodliwych i niebezpiecznych) z odpowiednim ich podziałem
Karty zagrożeń (ilość kart jest zgodna z ilością zagrożeń dla danego stanowiska) - poniżej przykładowych 6 kart.
Karta ograniczania ryzyka zawodowego
Podsumowująca tabela zawierająca zagrożenia, ocenę ryzyka zawodowego oraz podział odpowiedzialności za redukcję zagrożeń.
Karta potwierdzająca zapoznanie się pracownika z oceną ryzyka zawodowego.