Podstawowe błędy pracodawców z punktu widzenia BHP
Co roku na świecie dochodzi do ponad 270 milionów wypadków przy pracy, z których aż 350 tysięcy to wypadki śmiertelne. Zgodnie z trendem na światowym rynku pracy, międzynarodowe firmy wprowadzają kolejne procedury bezpieczeństwa, które mają chronić zatrudnionych, jednak nasz kraj pozostaje w tyle.
Daleko nie musimy szukać. Raptem kilka dni temu sąd skazał na 10 miesięcy więzienia właściciela firmy oraz kierownika robót, którzy naruszyli zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, a przez to doprowadzili do zagrożenia życia pracowników kopalni odkrywkowej w okolicach Lęborka. W grudniu 2015 roku doszło w tym miejscu do tragedii – jeden z robotników został przysypany piaskiem w wykonywanej studni, co doprowadziło do jego śmierci.
Po dokładnym przeanalizowaniu działania kopalni sąd wskazał wiele zaniedbań i naruszeń zasad BHP. Właściciel firmy stawiał kwestie ekonomiczne nad zasady bezpieczeństwa. Pracownicy schodzili na dno studni kopalnianej po prętach zbrojeniowych, nie posiadali odpowiedniego oświetlenia i zabezpieczeń.
Do podobnych zdarzeń dochodzi w naszym kraju co chwilę. Zdaniem Mieczysława Borowskiego, Szefa Urzędu Dozoru Technicznego, większości z nich można było uniknąć.
- Powodem 95 proc. wypadków przy pracy jest tzw. czynnik ludzki. Nie dochodziłoby do większości z nich, jeśli przestrzegano by zasad BHP i prawa pracy. Dlatego trzeba zastanowić się, co możemy zrobić, aby pracownicy z własnej woli, w poczuciu odpowiedzialności, świadomie i konsekwentnie przestrzegali zasad – powiedział Mieczysław Borowski podczas Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób.
Ostatnio pisałem o czterech największych błędach związanych z Bezpieczeństwem i Higieną Pracy popełnianych przez zatrudnionych, dziś chciałbym pokazać Wam drugą stronę medalu, czyli listę wpadek i uchybień, które najczęściej popełniają pracodawcy.
Czy wiesz, że… Dbanie o bezpieczeństwo pracy dotyczy wszystkich pracowników, również pracowników sezonowych. Od 17 V 2018 roku prawo nakłada na pracodawcę, zatrudniającego pomoc obowiązek dbania o higieniczne stanowiska pracy. Niezależnie od formy zatrudnienia to przedsiębiorca odpowiada za warunki zgodne z Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Wszystkie osoby pracujące w oparciu o umowy cywilnoprawne mają obowiązek znajomości i przestrzegania zasad BHP.
Brak aktualnych instrukcji BHP
Zupełnie pomijam sytuacje, gdzie – o zgrozo – instrukcji BHP nie ma wcale. Ale polskie przepisy wymagają od pracodawców szeregu odpowiednich dokumentów: instrukcji stanowiskowych, instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, instrukcji obsługi maszyn i urządzeń, instrukcji magazynowych, instrukcji stosowania w zakładzie pracy znaków i sygnałów bezpieczeństwa, instrukcji udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku…
Lista jest długa jak lista porażek polskiej reprezentacji piłki kopanej, więc trudno pilnować każdej instrukcji i jej aktualności. Jednak musimy pamiętać, że jest to totalny „must have” w każdej firmie.
Brak przeprowadzenia szkoleń BHP
Szkolenia BHP są w wielu firmach traktowane, jak pijany gość w knajpie, który obiecuje złote góry – nikt nie bierze ich na poważnie. Co prawda po ostatnich zmianach w prawie, okresowe szkolenia z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, nie są wymagane w niektórych grupach zawodowych. Jednak przezorny zawsze ubezpieczony – lepiej dmuchać na zimne.
Brak dokonanej oceny ryzyka zawodowego
Pracodawca ma obowiązek informować pracowników o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną przez nich pracą. Takie dokumenty nie są jedynie martwą podkładką dla inspektora BHP w przypadku kontroli. Pomagają także uświadamiać zatrudnionych o czyhających na nich ryzykach oraz budować kulturę bezpiecznej pracy w firmie.
Brak wymagania stosowania środków ochrony indywidualnej
To kolejny punkt, który w wielu firmach traktowany jest na po macoszemu. Buty robocze, rękawice, kaski czy odzież ochronna pomagają uchronić przed tragedią, bądź zmniejszyć jej potencjalne skutki. Świadomy pracodawca powinien egzekwować stosowanie środków ochrony indywidualnej przez zatrudnionych.
Oszczędzanie na Bezpieczeństwie i Higienie Pracy
Cofnijmy się do tragicznej historii z początku tego artykułu, w której sąd uznał za jedną z przyczyn wypadku stawianie kosztów ekonomicznych nad bezpieczeństwo. Oczywiście, w wielu firmach trudno o tak skrajne niedbalstwo, ale pamiętajmy, że oszczędzanie na BHP, w przypadku wypadków niesie za sobą ogromne koszty. Jak wynika z kontroli PIP, co trzeci środek ochrony indywidualnej nie spełnia wymaganych warunków bezpieczeństwa. Dlatego nie warto szukać najtańszych kasków, rękawic czy okularów roboczych.