- Instrukcje BHP i PPOŻ
pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Rolnictwo odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko w polskiej gospodarce, ale przede wszystkim w naszym życiu codziennym. Jako rolnik uprawiasz rośliny (warzywa, zboża itp.), które później przekazujesz do dalszej obróbki lub bezpośrednio sprzedajesz klientowi. Finalnie twoje uprawy i trafiają na nasze stoły. Praca na roli jest bardzo ciężka i często wymaga zatrudnienia pomocy. Zatrudniając osobę do swojego gospodarstwa rolnego, również powinieneś zadbać o jego bezpieczeństwo. Wynika to z Kodeksu Pracy oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów BHP. Ze względu na to, że w gospodarstwie znajdują się różne maszyny rolnicze, to również powinieneś posiadać odpowiednie instrukcje BHP. Czym one są i co powinny zawierać? Dowiesz się z dalszej części tekstu.
Strona 1 z 1
Przestrzeganie podstawowych zasad BHP nie może ominąć również pracy na roli. Twoi pracownicy są narażeni na niebezpieczeństwa, których nie należy bagatelizować. Ze względu na to, że użytkowane są różne maszyny rolnicze i narzędzia, to ryzyko wypadków wzrasta. Dbając o bezpieczeństwo swoich podwładnych, zobowiązany jesteś przewidzieć wszystkie ryzyka, jakie mogą ich spotkać. Do zagrożeń można zaliczyć:
Jest to tylko namiastka zagrożeń, jakie mogą spotkać twojego pracownika. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Zadbaj o to, żeby je wszystkie przewidzieć. Dzięki temu będziesz w stanie je zminimalizować.
Instrukcje BHP to niezbędne dokumenty w każdej firmie, również w gospodarstwie rolnym. Zawierają one szereg wytycznych i procedur, które należy wykonać w danej pracy lub przy danym urządzeniu, lub maszynie. Dzięki nim zyskujesz pewność, że dana czynność jest wykonywana należycie i zgodnie z zasadami BHP. Pamiętaj, że nie każdy człowiek jest znawcą języka specjalistycznego, dlatego też dokumentacja ta powinna być sporządzona językiem prostym. Powinna ona również, być łatwo dostępna dla pracownika. Nie musisz jej rozkładać przy każdej maszynie, czy urządzeniu. Jednakże powinieneś umieścić ją tak, żeby pracownik miał do niej dostęp.
Dobrze sporządzona instrukcja to taka, która zawiera następujące elementy:
W gospodarstwie rolnym możesz następujące instrukcje:
Jest to oczywiście tylko część z instrukcji, jakie możesz zastosować. Wszystko zależy od rodzaju stosowanego sprzętu, wielkości gospodarstwa oraz charakteru wykonywanych prac. Bezpieczeństwo pracy powinno być dla ciebie priorytetem, gdyż nie tylko unikniesz nieszczęśliwych wypadków, ale przede wszystkim będziesz wiedział, że prace rolne będą wykonane prawidłowo.