- Instrukcje BHP i PPOŻ
pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Polskie prawo nakłada na pracodawcę obowiązek poinformowania pracownika o panujących w lokalu zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy. Niezależnie więc od tego, czy prowadzimy mały osiedlowy sklepik, czy supermarket naszym obowiązkiem jest poinstruować pracownika na temat wszelkich potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.
Strona 1 z 1
Tak samo w sklep wyspecjalizowanym w dostarczaniu klientom tylko jednego rodzaju towaru (np. mięsny) czy ogólnospożywczy. Właściciel ma obowiązek poinstruować pracownika na temat wszelkich potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.
Choć wydawać się może, że w dzisiejszych czasach pracownicy są już zaznajomieni z najnowszymi technologiami, również tymi związanymi z wykonywaniem przez nich codziennych czynności. Odpowiednie przeszkolenie w dziedzinie BHP jest wciąż kluczowe, by zapewnić im bezpieczeństwo.
Niestety, ograniczenie się do krótkiego szkolenia, z którego tak naprawdę pracownik wyniesie tyle, co nic, to zdecydowanie za mało. Bardzo ważne jest, by miał on stały wgląd w instrukcje BHP, dzięki czemu zyska on niezwykle potrzebną wiedzę, którą będzie mógł zastosować w dowolnej chwili.
Trzeba jasno podkreślić, że szkolenia BHP w żadnej sytuacji nie są przelewkami. Bezpieczeństwo i Higiena pracy to jedna z najważniejszych dziedzin, której wiedzę powinien posiąść każdy człowiek. Niestety, w ostatnich latach wydaje się, że jest ona coraz bardziej lekceważona, i nawet w miejscach, w których takie szkolenie jest obowiązkowe (np. na uczelniach, gdzie zajęcia z BHP są częścią programu), szkolenia takie są często traktowane po macoszemu, z myślą „odbyć i zapomnieć”.
Tymczasem gdzie jak gdzie, ale jeśli chodzi o przemysł spożywczy, przepisy BHP są arcyważną sprawą, ponieważ odpowiednio wprowadzone instrukcje BHP pozwalają na chronienie zdrowia, a nawet i życia nie tylko pracowników, ale i klientów kupujących od naszej firmy towary.
Musimy zdać sobie sprawę z tego, że przemysł spożywczy należy do gałęzi przemysłu wysokiego ryzyka. Może to rzecz jasna dziwić, bo przecież słysząc o wysokim ryzyku w pracy myślimy raczej o górnikach czy hutnikach, niż o pani sprzedającej w lokalnym sklepie spożywczym czy właścicielu lokalnej piekarni, ale jest to jedna z tych sytuacji, w której pozory mylą. Nie bez powodu państwowa inspekcja sanitarna ma tak wysoko wyrobione standardy, jeśli chodzi o jakość produktów, które dopuszcza do sprzedaży, jak również o poziom lokali, w których ta sprzedaż ma miejsce.
Każdy lokal, w którym sprzedaje lub produkuje się żywność, jest zobowiązany do posiadania tabliczek, na których wypisane są instrukcje BHP, z jednego, bardzo prostego powodu: Wszyscy korzystamy z jego usług. Nie ważne, czy prowadzisz sklep spożywczy, czy punkt przetwórstwa mięsnego, jeśli działasz w biznesie spożywczym, to prędzej czy później Twoje produkty wylądują na stołach. A nie przestrzeganie, ignorowanie tego, jak ważne są zasady BHP, może prowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji.
Przypomnij sobie, ile razy słyszałeś o wykryciu bakterii salmonelli w jajkach czy lodach? Ile razy w radiu czy telewizji alarmowano, by nie kupować określonej partii wody bądź soku, bo producent wycofuje je z rynku? Taka sytuacja to dla firmy, która zajmuje się produkcją, olbrzymi cios wizerunkowy, a na domiar złego sklepy, które najczęściej zupełnie nieświadomie zakupiły trefną partię produktu, nierzadko muszą się liczyć z tym, że nie odzyskają swoich pieniędzy. Jest to sytuacja szczególnie kłopotliwa dla małych sklepikarzy ze wsi i niewielkich miasteczek, których nie stać na wymianę towaru, a teraz dodatkowo muszą zmierzyć się z falą hejtu skierowaną także w ich stronę, a także różnego rodzaju oskarżeniami.
Teraz widzisz więc, że przemysł spożywczy działa na zasadzie łańcucha: producent → sprzedawca → kupujący. Gdy na którymś z dwóch pierwszych etapów dojdzie np. do uszkodzenia towaru, wina automatycznie, często całkiem niesłusznie przechodzi na kolejne. Ale zasady BHP, jeśli chodzi o tego rodzaju działalność nie dotyczą jedynie kontroli stanu żywności.
Przepisy BHP w biznesie spożywczym to także szereg zasad, które mają za zadanie doprowadzić do tego, by życie pracownika nie było zagrożone. To właśnie na nie musi zwracać uwagę np. supermarket, gdy jego zarząd decyduje o rozmieszczeniu palet z towarem w magazynie. Niestety, wciąż dość często zdarza się, że słyszymy o pracowniku, którego palety przygniotły i zmarł lub doznał trwałych uszkodzeń kręgosłupa, lub o takim, który spadł z drabiny montując nowe oświetlenie w sklepie. Niestety, również tego typu sytuacje świadczą o niedopilnowaniu przestrzegania przynajmniej którejś zasady BHP .
A przecież z łatwością można im zapobiec – wystarczy w odpowiednich miejscach zamontować tabliczki zawierające przepisy BHP, by pracownicy mieli do nich dostęp. U nas znajdziesz naprawdę bardzo duży wybór przedmiotów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem – zapewnij sobie oraz swoim pracownikom bezpieczeństwo i uniknij przykrych wypadków już dziś.