- Instrukcje BHP i PPOŻ
pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Większość z nas jest mięsożerna i ceniąca smak dobrze sporządzonej wędliny, świeżego mięsa oraz ciekawych potraw z podrobów. Mijając chłodziarki z produktami mięsnymi bardzo często kusi nas ich zapach. Jednakże nie zawsze mamy pewność, że ta wędlina pochodzi z masarni lub ubojni, gdzie przestrzegane są podstawowe zasady higieniczne oraz przepisy BHP. Dlatego, jeżeli chcesz utrzymać dobre relacje z twoimi klientami oraz dbać o bezpieczeństwo swoich pracowników, powinieneś zadbać o to, żeby służba BHP w twoim zakładzie była jak na najwyższym poziomie, poprzez stosowanie odpowiednio sporządzonych instrukcji BHP. O tym, jakie powinny one być, przeczytasz niżej.
Strona 1 z 1
Jednakowo w produkcji mięsnej, jak i w innych działalnościach polskiej gospodarki, niezbędne jest przestrzeganie przepisów BHP narzuconych przez Kodeks Pracy i rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpiecznej i higienicznej pracy. Prawodawca określa w nich twój obowiązek (jako pracodawcy) zapewnienia pracownikom takich warunków, aby praca była bezpieczna. Jako przełożony zobowiązany jesteś również do identyfikacji wszystkich, możliwych do wystąpienia na danym stanowisku pracy zagrożeń i zaopatrzenie ich w środki, które całkowicie wyeliminują lub zminimalizują ryzyko.
Podczas produkcji wędlin, rozbioru tuszy na mięso i podroby, może dojść do nieszczęśliwego wypadku. Wynika to między innymi z faktu, że twoi pracownicy mają do czynienia z różnego rodzaju urządzeniami, maszynami i narzędziami. Do najczęściej występujących zagrożeń w masarni i ubojni należy zaliczyć:
czynniki fizyczne:
czynniki chemiczne i biologiczne:
czynniki mechaniczne i psychofizyczne:
Jednakże większość tych zagrożeń można uniknąć poprzez zaopatrzenie, każdego stanowiska pracy w instrukcje BHP oraz egzekwowanie od pracowników ich stosowania.
Instrukcje to dokumenty, które zawierają wytyczne, do tego, jak wykonywać określoną pracę, aby zachować maksimum bezpieczeństwa. W swojej treści powinny zawierać takie wytyczne jak:
Dobra instrukcja BHP to taka, która powstała w wyniku analizy takich elementów jak: przepisy prawne, dokumentacja techniczno- eksploatacyjna maszyn i urządzeń oraz ocen ryzyka zawodowego. Dlatego, jeżeli prowadzisz firmę zajmującą się produkcją mięsną, powinieneś zaopatrzyć się m.in. w następujące instrukcje BHP:
To, jakie instrukcje zastosujesz, zależy w dużej mierze od rodzaju maszyn stosowanych przez twój zakład. Instrukcje te to nie tylko mniej wypadków wśród pracowników, ale również dobrej jakości produkty.