- Instrukcje BHP i PPOŻ
pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Instrukcje BHP w przemyśle spożywczym Zawierają podstawowe informacje o specyfice i warunkach pracy w danym zakładzie, takich jak sklep spożywczy. Stanowią obowiązkowy element wyposażenia każdego miejsca pracy, co regulują przepisy (art. dotyczące higieny osobistej pracowników) oraz bezpieczeństwa w przemyśle gastronomicznym. Dotyczące instrukcji BHP przy obsłudze pieców w sklepach gastronomicznych. 237 4 Kodeksu pracy oraz § 41 ust.1 rozporządzenia MPiPS z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów BHP dotyczących gastronomii i przemysłu spożywczego, które są istotne dla sklepów. Bezpieczeństwo w przemyśle gastronomicznym jest ściśle związane z przestrzeganiem zasad higieny osobistej pracowników oraz odpowiednim użytkowaniem sprzętu, takiego jak patelnia elektryczna w sklepach. - Dlaczego stanowi tak istotną kwestię?
Niezależnie od wielkości i rodzaju zakładu gastronomicznego czy sklepu, każdy pracownik oraz właściciel muszą spełniać wymagania, jakie nakładają na nich przepisy. Dotyczy to bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przestrzegania zasad higieniczno-sanitarnych w przypadku zakładów, które wprowadzają środki spożywcze do obrotu, zgodnie z instrukcją BHP dla gastronomii i przemysłu.
Wymogów jest wiele a najważniejsze z nich odnoszą się do właściwego stanu technicznego lokalów i punktów gastronomicznych, w tym odpowiedniego wyposażenia w szaf chłodniczych. Istotne znacznie ma także wyposażenie i stan pomieszczeń, zachowany w nich na co dzień ład i higiena, a także kwestie takie jak: właściwe oświetlenie, odpowiednia temperatura i wentylacja w pomieszczeniach. Konieczne jest też dbanie o dobry stan techniczny i czystość stanowisk pracy oraz miejsc do przechowywania i przygotowywania żywności.
Ponadto, w punktach gastronomicznych, podobnie jak w każdym innym zakładzie pracy, niezbędne jest wyposażenie w formie gaśnic i apteczek, zgodnie z przepisami ppoż. Ważną funkcję pełnią też instrukcje BHP w przemyśle spożywczym, które powinny znajdować się w widocznym miejscu, np. na korytarzach, gdzie ma do nich dostęp każdy pracownik.
BHP w gastronomii oraz w sklepach spożywczych. Stanowi obszerny zakres przepisów, które odnoszą się do właściwej pracy i troski o bezpieczeństwo pracowników w sklepach.
Najważniejsze z nich odnoszą się do takich kwestii jak:
Bezpieczeństwo w przemyśle gastronomicznym - prawa i obowiązki pracodawców i pracowników.
Każdy pracodawca posiada obowiązek opracowania (samodzielnie lub na zlecenie) aktualnej instrukcji BHP, której przepisy dotyczą takich kwestii jak: sanitarny nadzór w miejscu pracy oraz higiena osobista pracowników.
Pracodawcy w sklepach są zobowiązani posiadać instrukcje BHP, co podlega kontroli w branży gastronomicznej. Brak ich może powodować karę pieniężną. Dla pracowników podpisana instrukcja BHP stanowi ważny dokument wewnętrzny w firmie. Powinien on znajdować się w powszechnie dostępnym miejscu, tak, by w każdej chwili był do niego dostęp, np. na korytarzu.
Pracownicy mają obowiązek zaznajomić się z zasadami zawartymi w instrukcjach BHP, ponieważ niestosowanie się do nich może powodować negatywne konsekwencje dla zdrowia i życia w czasie codziennej pracy. Za nieprzestrzeganie zasad przewidziana jest też kara porządkowa, która określa art. 108 § 1 i 2 Kodeksu pracy, które również dotyczą pracowników sklepów.
Znajomość zasad BHP - istotna kwestia w przemyśle gastronomicznym i spożywczym, zwłaszcza w kontekście obróbki żywności.
Art. 237 4 Kodeksu pracy wskazuje, że będąc pracownikiem posiadasz obowiązek potwierdzenia, że zapoznałeś się z treścią instrukcji BHP dotyczących higieny osobistej pracowników. Zawsze odbywa się to na piśmie - w formie podpisu każdej osoby pracującej w danym zakładzie pracy. Tym samym oświadcza się, że znane są zasady przestrzegania norm bezpieczeństwa pracy, zachowania się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia itp.
Przepisy bezpieczeństwa pracy w przypadku zakładów gastronomicznych i spożywczych są wymagające, a znajomość instrukcji sanitarnej jest kluczowa. Nie zwalnia to jednak pracowników od zapoznania się z treścią ustaw i wewnątrzzakładowych przepisów oraz stosowania się do nich. Dzięki temu możliwe jest stosowanie się na bieżąco do norm przepisów prawa oraz zachowanie bezpieczeństwa podczas codziennej pracy w branży gastronomicznej.