Logowanie

Podaj prawidłowy login oraz hasło!
Logowanie przebiegło pomyślnie!

Nie masz jeszcze konta?

Instrukcje BHP dla biura

Instrukcje BHP dla biura

Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy i wynika on przede wszystkim z Kodeksu pracy.

Pracodawca zobligowany jest nie tylko do zapewnienia odpowiednich szkoleń BHP, czy też przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego, ale również do wdrażania i udostępniania instrukcji BHP wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie zdrowia i życia pracownika, niezbędne jest udzielenie wszelkich wskazówek dotyczących stanowiska, czy też tam, gdzie stosowane są różne urządzenia np. niszczarki. O tym, dlaczego instrukcje BHP dla biura są ważne, dowiesz się z tego tekstu.  

Czym są instrukcje BHP?

Instrukcje to dokumenty BHP, które można znaleźć praktycznie w każdym przedsiębiorstwie. Zawierają one zbiór zasad BHP, wskazówek oraz sposobów postępowania, które mają na celu dostarczenie pracownikowi informacji, jak ma postępować wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zagrożenia zdrowia i życia. Należy również dodać, że dokument ten jest obowiązkowy i powinien być dla pracownika łatwodostępny. 

Rodzaje instrukcji BHP

Jak już zostało stwierdzone, dokument ten jest niezwykle ważny pod względem BHP w każdym zakładzie pracy i praktycznie na każdym stanowisku, nawet wśród pracowników biurowych. Dzięki niemu wiadomo, jak postępować w określonych sytuacjach lub bezpiecznie obsługiwać urządzenie. Wyróżnia się kilka rodzajów instrukcji. Są one następujące:

  • Instrukcje ogólne- dotyczą one praktycznie każdego pracownika w firmie i stanowią one podstawową dokumentację BHP w zakładzie pracy. Zawierają one podstawowe zasady BHP oraz stanowią wstęp do bardziej szczegółowych instrukcji.

  • Instrukcje przy obsłudze konkretnego sprzętu, maszyny i urządzenia- zawierające wszelkie wytyczne, zakazy oraz sposoby postępowania w przypadku awarii dotyczące konkretnego urządzenia np. instrukcja obsługi kserokopiarki. 

  • Instrukcje przy wykonywaniu określonych pracy lub czynności- określająca to, jak określoną czynność wykonać, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zagrożenia dla zdrowia i życia pracownika, np. instrukcja przy pracach administracyjno- biurowych.

  • Instrukcje stanowiskowe- dotyczące konkretnego stanowiska, np. instrukcja bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku kierownika ds. obsługi klienta. 

Jakie elementy powinny zawierać instrukcje BHP?

Głównym celem prawidłowo sporządzonej instrukcji jest, podniesie bezpieczeństwa w danym zakładzie, poprzez ukierunkowanie pracowników na prawidłowe zachowania. Jednakże, aby ten cel osiągnąć, musi ona zawierać następujące elementy:

Uwagi ogólne- w punkcie tym mogą się znaleźć takie informacje, jak: kogo instrukcja dotyczy, informacje dotyczące badań profilaktycznych, czy też kto jest uprawniony do obsługi danego urządzenia.

Podstawowe warunki bezpiecznej pracy- np. informacje dotyczące organizacji stanowiska pracy pod względem bezpieczeństwa.

Czynności do wykonania przed rozpoczęciem pracy- np. kontrola techniczna stosowanych urządzeń tj. komputer, drukarka, czy też niszczarka. 

Czynności w trakcie trwania pracy, które zapewnią bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków np. stosowanie środków ochrony indywidualnej, czy też niepalenie tytoniu przy stanowisku pracy.

Wykaz czynności zabronionych- np. zakaz samodzielnego naprawiania urządzenia podczas jego awarii, zakaz spożywania posiłków w miejscu do tego nieprzeznaczonym i inne. 

Czynności do wykonania po wykonaniu pracy- np. uporządkowanie stanowiska pracy, wyłączenie z sieci urządzeń i inne.

Uwagi końcowe- np. informacje dotyczące sposobów postępowania w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej np. pożaru, napadu rabunkowego. 

Należy pamiętać, że każda instrukcja powinna opierać się na uwarunkowaniach prawnych i normach. Jednakże nie ma obowiązku powoływania się na te przepisy, gdyż i tak pracownikowi niewiele one mówią. 

Cechy dobrej instrukcji BHP

Każda instrukcja kierowana jest przede wszystkim do pracowników. To na jej podstawie wykonują oni szereg czynności związanych z pracą. Aby uznać taki dokument BHP za dobry, musi on spełnić kilka kryteriów. 

Przede wszystkim instrukcja musi być krótka. Zbyt duża ilość informacji może zniechęcić pracownika do jej przeczytania. Musi być ona również rzetelna i zgodna z rzeczywistością. Zakłamywanie lub pominięcie istotnych informacji może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo pracownika. Instrukcja musi być czytelna oraz na bieżąco aktualizowana. Wszelkie zmiany np. zakup nowego sprzętu biurowego może wygenerować nowe zagrożenia. 

Gdzie powinny znajdować się instrukcje BHP?

Kolejną kwestią spędzającą sen z powiek pracodawcom, jest to, gdzie takie dokumenty powinny się znaleźć. Błędnym myśleniem jest to, że powinny być porozwieszane w pobliżu stanowiska. Owszem, nie jest to zabronione, aczkolwiek powieszenie wszystkich instrukcji w jednym miejscu może wprowadzić zamęt i bałagan. 

Nie ma przepisów, które by jasno określały, gdzie taka dokumentacja BHP ma się znaleźć. Istotne jest, aby była ona łatwodostępna dla każdego pracownika. Z powodzeniem możesz umieścić je w segregatorze lub teczce, założyć odpowiednią szafkę, a te najczęściej używane powiesić przy danym urządzeniu. Pamiętaj, żeby nie znajdowały się one w pomieszczeniach (np. biura kierownika, dyrektora itp.), które są zamykane, ponieważ każdy pracownik musi mieć do nich swobodny dostęp.

Jakie instrukcje BHP powinny znaleźć się w biurze?

Mylne jest stwierdzenie, że w biurze nie ma wypadków. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak często do nich dochodzi. Mimo iż na pierwszy rzut oka nie widać zagrożeń, to jednak istnieją. Jednym z nich jest porażenie prądem wynikłe przy błędnym użytkowaniu urządzenia lub obsługi sprzętu biurowego, które nie do końca jest sprawne. Dlatego też również i w biurach niezbędne jest stosowanie instrukcji.

Wśród dokumentacji BHP dla biura, która zawiera wszelkie wytyczne i procedury, nie może zabraknąć m.in. następujących instrukcji.:

  • przy pracach administracyjno- biurowych

  • praca przy monitorze ekranowym

  • praca przy urządzeniach do kopiowania- kserokopiarka, skaner, faks

  • praca przy niszczarce do dokumentów

  • postępowanie w przypadku pożaru

  • udzielanie pierwszej pomocy.

Oczywiście jest to tylko część z instrukcji, które powinny znaleźć się w biurach. To, jakie wybierzesz, uzależnione jest od specyfiki pracy w danym pomieszczeniu biurowym, stosowanych urządzeniach oraz czasu spędzanego przed monitorem. Nie może również zabraknąć instrukcji, które dotyczą każdego pracownika. 

Korzyści z dobrze sporządzonych instrukcji

Jeżeli nie wiesz, jakie instrukcje powinny znaleźć się w danym miejscu pracy, to powinieneś skorzystać z usług specjalistycznych firm zewnętrznych. Wadliwie sporządzone instrukcje mogą wprowadzić pracowników w błąd, a on może przyczynić się do wypadku, w wyniku którego pracownik biurowy dozna uszczerbku na zdrowiu. 

Czy wiesz, że…w 2019 roku najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy, było nieprawidłowe zachowanie się pracownika? Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego udział procentowy tej przyczyny wynosił ponad 60% wśród pozostałych. Zdecydowanie do nieprawidłowych zachowań pracownika należy nieprzestrzeganie instrukcji BHP. Dlatego też należy pilnować, aby pracownik stosował się do tych dokumentów oraz dopilnować, żeby były one sporządzone w sposób dla nich zrozumiały.Do wypadków dochodziło również wtedy, gdy pracodawca wdrożył na stanowisko pracy, wadliwe instrukcje. 

Rzetelnie sporządzone instrukcje niosą ze sobą szereg korzyści. Jednym z nich i zarazem najważniejszą jest zwiększenie bezpieczeństwa w pracy. Prawidłowe instrukcje nie generują również dodatkowych dla pracodawców kosztów, ponieważ nie jest on zobowiązany do wypłaty odszkodowań, czy też kosztów procesów. Dodatkowo praca wykonywana zgodnie z instrukcjami jest lepsza jakościowo. 

Podsumowanie

Instrukcje BHP to nie tylko obowiązek, ale jednakowe korzyści dla pracowników oraz ich pracodawców. Zwiększają one świadomość tego, jak ważne jest bezpieczne wykonywanie obowiązków. Zaleca się, aby sporządzane one były przez specjalistów, którzy rzetelnie i kompletnie wyznaczą odpowiednie zasady BHP i procedury. Gotowe instrukcje można również zakupić w sklepie. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, iż spełniają one wszelkie normy prawne.

Czytaj inne wpisy

Jak przekonać pracowników do przestrzegania zasad BHP? Bez straszenia i nakazów

Jak przekonać pracowników do przestrzegania zasad BHP?  Bez straszenia i nakazów

Zasady BHP obowiązują wszystkich – ale nie wszyscy chętnie ich przestrzegają, co może prowadzić do potencjalnych zagrożeń. Pracodawcy często narzekają, że pracownicy ignorują procedury, nie zakładają środków ochrony, a szkolenia BHP traktują jak formalność.

Tymczasem, w kontekście bezpieczeństwa pracowników, bezpieczeństwo pracy nie powinno być tylko obowiązkiem – powinno stać się częścią kultury organizacyjnej w zakresie BHP.

W tym artykule pokażemy, jak zachęcić pracowników do przestrzegania zasad BHP, bez gróźb, nakazów i postraszeń.

czytaj więcej

Środki ochrony indywidualnej – co musisz zapewnić pracownikowi?

Środki ochrony indywidualnej – co musisz zapewnić pracownikowi?

Środki ochrony indywidualnej (ŚOI) obejmują m.in. odzież i obuwie oraz środki ochrony słuchu. To nie tylko kaski i rękawice. To wszystko, co chroni, w tym środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych czynników. Obowiązek ich zapewnienia spoczywa na pracodawcy, a jego niedopełnienie może prowadzić do poważnych konsekwencji – zarówno prawnych, jak i wypadków przy pracy.

czytaj więcej

Czy muszę mieć instrukcje BHP, jeśli jestem sam w firmie?

Czy muszę mieć instrukcje BHP, jeśli jestem sam w firmie?

Wielu właścicieli jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) zadaje sobie pytanie, jak zwiększyć bezpieczeństwo w miejscu pracy? Jakie są ich obowiązki w zakresie BHP?

„Czy muszę mieć instrukcje BHP, skoro nie zatrudniam pracowników?”

To rozsądne pytanie – nikt nie chce tworzyć zbędnych dokumentów. Ale jednocześnie niewiedza może prowadzić do nieszczęsliwych wypadków.

W tym artykule wyjaśniamy, czy jednoosobowa firma musi mieć instrukcje BHP, w jakich przypadkach są one obowiązkowe i co warto przygotować, nawet jeśli działasz sam.

czytaj więcej

5 najczęstszych błędów początkujących firm w zakresie BHP i jak ich uniknąć.

5 najczęstszych błędów początkujących firm w zakresie BHP i jak ich uniknąć.

Prowadzisz nową firmę i zastanawiasz się, jakie obowiązki z zakresu BHP musisz spełnić? To jedno z najczęstszych pytań wśród początkujących przedsiębiorców. W natłoku formalności łatwo przeoczyć kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, co może prowadzić do poważnych konsekwencji.

W tym artykule przedstawiamy, jakich błędów unikać przy planowaniu dokumentacji BHP korzystając z gotowej dokumentacji dostępnej w naszym sklepie internetowym.

czytaj więcej

Co to jest system HACCP? Kto nadzoruje podmioty zobowiązane do wdrożenia HACCP?

Co to jest system HACCP? Kto nadzoruje podmioty zobowiązane do wdrożenia HACCP?

System HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points) to kluczowa metoda zarządzania bezpieczeństwem żywności. Jego głównym celem jest identyfikacja, ocena i kontrola zagrożeń, które mogą pojawić się w procesie produkcji, przechowywania i dystrybucji żywności. Dzięki temu systemowi można skutecznie zapobiegać zanieczyszczeniom żywności oraz minimalizować ryzyko zagrożeń biologicznych, chemicznych i fizycznych.

czytaj więcej

Jakie są wymagania sanitarne dla kawiarni/lodziarni?

Jakie są wymagania sanitarne dla kawiarni/lodziarni?

Marzysz o własnej kawiarni lub lodziarni? To wspaniały pomysł! Jednak zanim zaprosisz pierwszych gości na aromatyczne espresso lub gałkę lodów, musisz upewnić się, że Twój lokal spełnia wszystkie wymagania sanitarne dla kawiarni. Higiena i bezpieczeństwo to podstawa w branży gastronomicznej, dlatego warto odpowiednio przygotować się do prowadzenia działalności. Oto najważniejsze aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę.

czytaj więcej

Jakie są wymagania sanitarne dla FOOD-TRUCK/przyczepy gastronomicznej?

Jakie są wymagania sanitarne dla FOOD-TRUCK/przyczepy gastronomicznej?

Prowadzenie food trucka to świetny pomysł na własny biznes gastronomiczny. Możesz serwować jedzenie w plenerze, na festiwalach czy w centrum miasta. Jednak zanim wyruszysz na kulinarną trasę, musisz zadbać o spełnienie wymagań sanitarnych. Przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa jest kluczowe nie tylko dla zdrowia klientów, ale także dla legalnego prowadzenia działalności. Jakie wymagania musisz spełnić? Sprawdź najważniejsze przepisy sanitarne dla food trucka!

czytaj więcej

Jakie są wymagania sanitarne dla sklepu spożywczego?

Jakie są wymagania sanitarne dla sklepu spożywczego?

Planujesz otworzyć sklep spożywczy? To świetna decyzja! Jednak zanim powiesisz szyld i zaprosisz pierwszych klientów, musisz zadbać o spełnienie określonych wymagań sanitarnych dla sklepu spożywczego. Przepisy w tym zakresie regulowane są przez ustawę o bezpieczeństwie żywności i żywienia, prawo budowlane oraz wytyczne Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Odpowiednie przygotowanie sklepu to klucz do sukcesu – zarówno pod kątem bezpieczeństwa klientów, jak i zgodności z obowiązującymi przepisami.

czytaj więcej
Produkt dodany do koszyka
Dodano do koszyka: 1 szt.
×
Produkt dodano do koszyka
(brutto)
(netto)
  • Format znaku / rozmiar

  • Materiał / podłoże

  • Wykonanie / typ

wybierz opcję produktu netto brutto
-
+
×
Nieoczekiwany błąd! Powiadom nas o tym :-)
×
Produkt niedostępny
Przykro nam, ale produkt jest niedostępny ;-(
audio