Logowanie

Podaj prawidłowy login oraz hasło!
Logowanie przebiegło pomyślnie!

Nie masz jeszcze konta?

Drwal - mity VS. fakty

Drwal - mity VS. fakty

Stosunkowo niedawno podczas jednej (jak zawsze) spontanicznej wizyty w pewnej znanej restauracji serwującej burgery zapytałem swoją lubą o coś w stylu "jak Twoim zdaniem wygląda typowy drwal?". Pytanie na pozór normalne i nic nie kryjące ale czy na pewno?

Odpowiedź jaką usłyszałem wcale mnie nie zdziwiła i brzmiała następująco:

Wysoki i dobrze zbudowany. Ubrany w czerwoną koszulę w czarną kratę, spodnie jeansowe lekko przybrudzone i przetarte, buty w stylu służb mundurowych (oficerki) - takie ciężkie i konkrene. Oczywiście posiada bujny zarost.

Kogoś mocno poniosły wodze fantazji co oczywiście ma swoje podłoże w przedstawianym wizerunku drwala w amerykańskich filmach i reklamach. Dokładnie tak jak powyżej swoimi oczami wyobraźni widzi drwala większość Kowalskich i Nowaków. Ile ten obraz ma wspólnego z rzeczywistością? Za chwileczkę to sprawdzimy.

Zanim omówimy realny obraz naszego brodacza warto przeanalizować wszystkie wspomniane w cytacie elementy.

#1 Budowa ciała

Rosły, silny i proporcjonalnie dobrze zbudowany. Mięśnie jak ze stali! Jego siła pozwala na podnoszenie konarów powalonych drzew i łamanie niemałych gałęzi. Faktem jest, że nie wyobrażam sobie w takiej pracy człowieka o wzroście do 160 cm i budowie ciała niczym Adam Małysz (którego wielbię i szanuję) w szczytowej formie jako skoczek.

#2 Czerwona koszula w kratę

To chyba najważniejszy wyznacznik. Krata i ten czerwony kolor koszuli. Najlepiej jakby od razu miała trzy górne guziki rozpięte tak, aby wspomniane w poprzednim punkcie mięsnie były dobrze widoczne. Rękawy podwinięte aby podkreślić jak ciężka jest to praca. Tak jak drwale noszą czerwone koszule w krate, tak samo czerwone samochody są szybsze.

#3 Spodnie jeansowe

Lekko przetarte i przybrudzone. Przetarte dlatego że chroniły naszego drwala od zewnętrznyczh czynników i się zwyczajnie zniszczyły. Możnaby pomyśleć, że te przetarcia to czysty zabieg umożliwiający odpowiednią wentylację, aby nie dostać udaru. Spodnie przybrudzone nie oznaczają umorusanych jak po kąpieli w pobliskim bagnie z dzikami.

#4 Buty oficerki

Solidny but ma tu pewne zastosowanie. Podwyższona cholewka buta chroni brodacza przed wszelkiej maści otarciami, a także usztywnia kostkę i stabilizuje postawę podczas poruszania się po lesie. Pod warunkiem, że dobrze te buty zawiązał, a cholewka nie sięga do kolan.

#5 Zarost

Istny mit, który jest co najmniej tak popularny, jak to że chinski mur widać z kosmosu. Owszem widać go, ale w google maps przy solidnym powiększeniu obrazu. Rzutując całą kulę ziemską możemy pooglądać oceany i zachmurzenie nad polską.

#Podsumowanie

Dokładnie tak przedstawiony drwal nadaje się jedynie do reklamy w TV. Niby cześć tych elementów składa się w jakąś logiczną całośc, ale aby nasz drwal był prawdziwym drwalem musi coś jeszcze posiadać. O czym zapomniała wspomnieć moja luba? Narzędzie pracy czyli w wersji minimum to będzie toporek lub siekiera. Przecież tak ubrany człowiek bez narzędzia pracy i w dodatku w centrum dużego miasta to nie drwal, tylko zbuntowany hipster, któremu brakuje jedynie roweru na ostrym kole.

 

Jak drwal pracuje i wygląda na prawdę?

Dla osób ściśle związanych z tego typu pracami nie trzeba tego wyjaśniać. Ile mówi teoria o tym zawodzie można zobaczyć poniżej.

Charakterystyka zawodu:

Wykonuje prace z zakresu ścinki drzew (na zrębach, trzebieżach, w młodnikach), okrzesuje i przerzyna obalone drzewa przy użyciu pilarki łańcuchowej.

Wykaz zadań zawodowych:

  • Ostrzenie i konserwacja łańcuchów tnących oraz dokonywanie drobnych napraw pilarek
  • Wykonywanie prac załadowczych sortymentów drzewnych
  • Wypełnianie raportów pracy
  • Przestrzeganie przepisów i dbałość o bezpieczeństwo i higienę pracy na stanowisku drwala-operatora pilarki
  • Udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach
  • Kierowanie zespołem robotników pracujących przy mechanicznym pozyskiwaniu drewna
  • Wykonywanie zadań operatora pilarek
  • Przygotowanie pilarki do pracy i utrzymanie właściwego stanu technicznego
  • Ścinanie, obalanie i okrzesywanie drzew
  • Obsługiwanie korowarek i rębaków
  • Wyrzynka i manipulacja sortymentów handlowych
  • Układanie, pomiar i znakowanie wyrobionych sortymentów
  • Wycinanie i podkrzesywanie drzew w młodnikach i uprawach (prace pielęgnacyjne)
  • Ścinka drzew trudnych oraz usuwanie złomów i wywrotów
  • Przerzynki kłód i dłużyc
  • Wycinanie i klasyfikowanie choinek
  • Przecinanie szlaków zrywkowych
  • Porządkowanie powierzchni zrębowych

W tym przypadku zgodnie z obowiązującą w polsce klasyfikacją zawodów nasz drwal został połączony z zawodem pilarza drzew, który jest potocznym językiem mówiąc bardziej zmechanizowany. Zamist siekiery nasz bohater posiada pilarkę łańcuchową do cięcia drzewa. Co jeszcze powinien posiadać drwal?

#1 Odzież robocza

Nie chodzi wcale o zwykłą odzież przeznaczoną do pracy lub podstawową odzież roboczą. Drwal czy też pilarz drzew powinie stosować specjalistyczną odzież roboczą o odpowiednich własciwościach (antyprzecięciowe). Istnieje taka seria odzieży, która w solidny sposób zabezpieczy drwala przed zrobieniem sobie krzywdy i pozwoli uniknąc wypadku przy bliższym spotkaniu rozpędzonej pilarki z nogą lub inną częścią ciała. Odzież czywiście dobieramy zgodnie z panującymi warunkami atmosferycznymi aby nie doprowadzić do przegrzania ani wychłodzenia organizmu. W zimniejsze dni pomocna będzie bielizna oddychająca, któa pozwoli uniknąć nadmiernego pocenia się organizmu.

#2 Obuwie

Wybierając obuwie dla drwala warto skierować swoją uwagę w stronę obuwia specjalistycznego tak jak w przypadku odzieży. Takie buty posiadają dodatkowo odpowiednie zabezpieczenie od wilgoci przez co zwiększa się komfort pracy naszego bohatera.

#3 Środki ochrony indywidualnej

Najważniejsza cześc tego artykułu i oczywiście niedostrzegana przez przeciętnych Kowalskich i Nowaków. Jak zapewne zauważyliście nasz stereotypowy bohater nie miał najmniejszego zabezpieczenia siebie od czynników zewnętrznych i zagrożeń wypadkowych. Środki ochrony indywidualnej należy dobierać odpowiednio do wykonywanych zadań.

#3.1 Ochrona głowy

Niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów zabezpieczenia drwala. Warto dobrać taki hełm ochronny, aby umożliwiał nam połączenie go z innymi środkami ochrony.

#3.2 Ochrona twarzy/oczu

Przyłbica z siadki pozwoli na komfortową pracę oraz zabezpiecza pracownika przed mechanicznymi urazami twarzy, które moga powstać przez odpryskujące kawałki drewna.

#3.3 Ochrona dróg oddechowych

W skrajnych przypadkach dużego zapylenia warto wziać pod uwagę półmaski przeciwpyłowe.

#3.4 Ochrona rąk

Rękawice ochronne nie tylko stabilizują chwyt i zabezpieczają przed czynnikami zewnętrznymi. Warto zastosować rękawice antywibracyjne poprawiające komfort podczas pracy z narzędziami, które te wibracje wywołują.

#3.5 Ochrona słuchu

Nadmierna ilość decybeli utrudnia pracę dlatego nasz drwal powinien posiadać odpowiednio dobrane nauszniki przeciwhałasowe. Wybierajc nauszniki warto wziać pod uwagę fakt, że nasz dreal musi mieć kontakt z otoczeniem oraz współpracownikami.

W ten sposób dotarliśmy do końca materiału, a obraz przyjemniaczka w czerwonej koszuli z zarostem został zatarty przez nowoczesnego pilarza drzew. Pilarza odzianego w szereg zabezpieczeń mających na celu dbać o jego życie i zdrowie. Pilarza, który już nie działa tak na wyobraźnię kobiet. Pilarza, który wygląda inaczej niż drwal z reklamy czy hipster ze śródmieścia stolicy. Kto wie ... może pod tą skorupą kryje się ten stereotypowy drwal?

 

Jeżeli chcesz poznać zagrożenia związane z pracą drwala/pilarza drzew oraz pobrać ocenę ryzyka zawodowego kliknij tutaj.

Czytaj inne wpisy

Jak przekonać pracowników do przestrzegania zasad BHP? Bez straszenia i nakazów

Jak przekonać pracowników do przestrzegania zasad BHP?  Bez straszenia i nakazów

Zasady BHP obowiązują wszystkich – ale nie wszyscy chętnie ich przestrzegają, co może prowadzić do potencjalnych zagrożeń. Pracodawcy często narzekają, że pracownicy ignorują procedury, nie zakładają środków ochrony, a szkolenia BHP traktują jak formalność.

Tymczasem, w kontekście bezpieczeństwa pracowników, bezpieczeństwo pracy nie powinno być tylko obowiązkiem – powinno stać się częścią kultury organizacyjnej w zakresie BHP.

W tym artykule pokażemy, jak zachęcić pracowników do przestrzegania zasad BHP, bez gróźb, nakazów i postraszeń.

czytaj więcej

Środki ochrony indywidualnej – co musisz zapewnić pracownikowi?

Środki ochrony indywidualnej – co musisz zapewnić pracownikowi?

Środki ochrony indywidualnej (ŚOI) obejmują m.in. odzież i obuwie oraz środki ochrony słuchu. To nie tylko kaski i rękawice. To wszystko, co chroni, w tym środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych czynników. Obowiązek ich zapewnienia spoczywa na pracodawcy, a jego niedopełnienie może prowadzić do poważnych konsekwencji – zarówno prawnych, jak i wypadków przy pracy.

czytaj więcej

Czy muszę mieć instrukcje BHP, jeśli jestem sam w firmie?

Czy muszę mieć instrukcje BHP, jeśli jestem sam w firmie?

Wielu właścicieli jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) zadaje sobie pytanie, jak zwiększyć bezpieczeństwo w miejscu pracy? Jakie są ich obowiązki w zakresie BHP?

„Czy muszę mieć instrukcje BHP, skoro nie zatrudniam pracowników?”

To rozsądne pytanie – nikt nie chce tworzyć zbędnych dokumentów. Ale jednocześnie niewiedza może prowadzić do nieszczęsliwych wypadków.

W tym artykule wyjaśniamy, czy jednoosobowa firma musi mieć instrukcje BHP, w jakich przypadkach są one obowiązkowe i co warto przygotować, nawet jeśli działasz sam.

czytaj więcej

5 najczęstszych błędów początkujących firm w zakresie BHP i jak ich uniknąć.

5 najczęstszych błędów początkujących firm w zakresie BHP i jak ich uniknąć.

Prowadzisz nową firmę i zastanawiasz się, jakie obowiązki z zakresu BHP musisz spełnić? To jedno z najczęstszych pytań wśród początkujących przedsiębiorców. W natłoku formalności łatwo przeoczyć kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, co może prowadzić do poważnych konsekwencji.

W tym artykule przedstawiamy, jakich błędów unikać przy planowaniu dokumentacji BHP korzystając z gotowej dokumentacji dostępnej w naszym sklepie internetowym.

czytaj więcej

Co to jest system HACCP? Kto nadzoruje podmioty zobowiązane do wdrożenia HACCP?

Co to jest system HACCP? Kto nadzoruje podmioty zobowiązane do wdrożenia HACCP?

System HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points) to kluczowa metoda zarządzania bezpieczeństwem żywności. Jego głównym celem jest identyfikacja, ocena i kontrola zagrożeń, które mogą pojawić się w procesie produkcji, przechowywania i dystrybucji żywności. Dzięki temu systemowi można skutecznie zapobiegać zanieczyszczeniom żywności oraz minimalizować ryzyko zagrożeń biologicznych, chemicznych i fizycznych.

czytaj więcej

Jakie są wymagania sanitarne dla kawiarni/lodziarni?

Jakie są wymagania sanitarne dla kawiarni/lodziarni?

Marzysz o własnej kawiarni lub lodziarni? To wspaniały pomysł! Jednak zanim zaprosisz pierwszych gości na aromatyczne espresso lub gałkę lodów, musisz upewnić się, że Twój lokal spełnia wszystkie wymagania sanitarne dla kawiarni. Higiena i bezpieczeństwo to podstawa w branży gastronomicznej, dlatego warto odpowiednio przygotować się do prowadzenia działalności. Oto najważniejsze aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę.

czytaj więcej

Jakie są wymagania sanitarne dla FOOD-TRUCK/przyczepy gastronomicznej?

Jakie są wymagania sanitarne dla FOOD-TRUCK/przyczepy gastronomicznej?

Prowadzenie food trucka to świetny pomysł na własny biznes gastronomiczny. Możesz serwować jedzenie w plenerze, na festiwalach czy w centrum miasta. Jednak zanim wyruszysz na kulinarną trasę, musisz zadbać o spełnienie wymagań sanitarnych. Przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa jest kluczowe nie tylko dla zdrowia klientów, ale także dla legalnego prowadzenia działalności. Jakie wymagania musisz spełnić? Sprawdź najważniejsze przepisy sanitarne dla food trucka!

czytaj więcej

Jakie są wymagania sanitarne dla sklepu spożywczego?

Jakie są wymagania sanitarne dla sklepu spożywczego?

Planujesz otworzyć sklep spożywczy? To świetna decyzja! Jednak zanim powiesisz szyld i zaprosisz pierwszych klientów, musisz zadbać o spełnienie określonych wymagań sanitarnych dla sklepu spożywczego. Przepisy w tym zakresie regulowane są przez ustawę o bezpieczeństwie żywności i żywienia, prawo budowlane oraz wytyczne Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Odpowiednie przygotowanie sklepu to klucz do sukcesu – zarówno pod kątem bezpieczeństwa klientów, jak i zgodności z obowiązującymi przepisami.

czytaj więcej
Produkt dodany do koszyka
Dodano do koszyka: 1 szt.
×
Produkt dodano do koszyka
(brutto)
(netto)
  • Format znaku / rozmiar

  • Materiał / podłoże

  • Wykonanie / typ

wybierz opcję produktu netto brutto
-
+
×
Nieoczekiwany błąd! Powiadom nas o tym :-)
×
Produkt niedostępny
Przykro nam, ale produkt jest niedostępny ;-(
audio