Logowanie

Podaj prawidłowy login oraz hasło!
Logowanie przebiegło pomyślnie!

Nie masz jeszcze konta?

Drwal - mity VS. fakty

Drwal - mity VS. fakty

Stosunkowo niedawno podczas jednej (jak zawsze) spontanicznej wizyty w pewnej znanej restauracji serwującej burgery zapytałem swoją lubą o coś w stylu "jak Twoim zdaniem wygląda typowy drwal?". Pytanie na pozór normalne i nic nie kryjące ale czy na pewno?

Odpowiedź jaką usłyszałem wcale mnie nie zdziwiła i brzmiała następująco:

Wysoki i dobrze zbudowany. Ubrany w czerwoną koszulę w czarną kratę, spodnie jeansowe lekko przybrudzone i przetarte, buty w stylu służb mundurowych (oficerki) - takie ciężkie i konkrene. Oczywiście posiada bujny zarost.

Kogoś mocno poniosły wodze fantazji co oczywiście ma swoje podłoże w przedstawianym wizerunku drwala w amerykańskich filmach i reklamach. Dokładnie tak jak powyżej swoimi oczami wyobraźni widzi drwala większość Kowalskich i Nowaków. Ile ten obraz ma wspólnego z rzeczywistością? Za chwileczkę to sprawdzimy.

Zanim omówimy realny obraz naszego brodacza warto przeanalizować wszystkie wspomniane w cytacie elementy.

#1 Budowa ciała

Rosły, silny i proporcjonalnie dobrze zbudowany. Mięśnie jak ze stali! Jego siła pozwala na podnoszenie konarów powalonych drzew i łamanie niemałych gałęzi. Faktem jest, że nie wyobrażam sobie w takiej pracy człowieka o wzroście do 160 cm i budowie ciała niczym Adam Małysz (którego wielbię i szanuję) w szczytowej formie jako skoczek.

#2 Czerwona koszula w kratę

To chyba najważniejszy wyznacznik. Krata i ten czerwony kolor koszuli. Najlepiej jakby od razu miała trzy górne guziki rozpięte tak, aby wspomniane w poprzednim punkcie mięsnie były dobrze widoczne. Rękawy podwinięte aby podkreślić jak ciężka jest to praca. Tak jak drwale noszą czerwone koszule w krate, tak samo czerwone samochody są szybsze.

#3 Spodnie jeansowe

Lekko przetarte i przybrudzone. Przetarte dlatego że chroniły naszego drwala od zewnętrznyczh czynników i się zwyczajnie zniszczyły. Możnaby pomyśleć, że te przetarcia to czysty zabieg umożliwiający odpowiednią wentylację, aby nie dostać udaru. Spodnie przybrudzone nie oznaczają umorusanych jak po kąpieli w pobliskim bagnie z dzikami.

#4 Buty oficerki

Solidny but ma tu pewne zastosowanie. Podwyższona cholewka buta chroni brodacza przed wszelkiej maści otarciami, a także usztywnia kostkę i stabilizuje postawę podczas poruszania się po lesie. Pod warunkiem, że dobrze te buty zawiązał, a cholewka nie sięga do kolan.

#5 Zarost

Istny mit, który jest co najmniej tak popularny, jak to że chinski mur widać z kosmosu. Owszem widać go, ale w google maps przy solidnym powiększeniu obrazu. Rzutując całą kulę ziemską możemy pooglądać oceany i zachmurzenie nad polską.

#Podsumowanie

Dokładnie tak przedstawiony drwal nadaje się jedynie do reklamy w TV. Niby cześć tych elementów składa się w jakąś logiczną całośc, ale aby nasz drwal był prawdziwym drwalem musi coś jeszcze posiadać. O czym zapomniała wspomnieć moja luba? Narzędzie pracy czyli w wersji minimum to będzie toporek lub siekiera. Przecież tak ubrany człowiek bez narzędzia pracy i w dodatku w centrum dużego miasta to nie drwal, tylko zbuntowany hipster, któremu brakuje jedynie roweru na ostrym kole.

 

Jak drwal pracuje i wygląda na prawdę?

Dla osób ściśle związanych z tego typu pracami nie trzeba tego wyjaśniać. Ile mówi teoria o tym zawodzie można zobaczyć poniżej.

Charakterystyka zawodu:

Wykonuje prace z zakresu ścinki drzew (na zrębach, trzebieżach, w młodnikach), okrzesuje i przerzyna obalone drzewa przy użyciu pilarki łańcuchowej.

Wykaz zadań zawodowych:

 • Ostrzenie i konserwacja łańcuchów tnących oraz dokonywanie drobnych napraw pilarek
 • Wykonywanie prac załadowczych sortymentów drzewnych
 • Wypełnianie raportów pracy
 • Przestrzeganie przepisów i dbałość o bezpieczeństwo i higienę pracy na stanowisku drwala-operatora pilarki
 • Udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach
 • Kierowanie zespołem robotników pracujących przy mechanicznym pozyskiwaniu drewna
 • Wykonywanie zadań operatora pilarek
 • Przygotowanie pilarki do pracy i utrzymanie właściwego stanu technicznego
 • Ścinanie, obalanie i okrzesywanie drzew
 • Obsługiwanie korowarek i rębaków
 • Wyrzynka i manipulacja sortymentów handlowych
 • Układanie, pomiar i znakowanie wyrobionych sortymentów
 • Wycinanie i podkrzesywanie drzew w młodnikach i uprawach (prace pielęgnacyjne)
 • Ścinka drzew trudnych oraz usuwanie złomów i wywrotów
 • Przerzynki kłód i dłużyc
 • Wycinanie i klasyfikowanie choinek
 • Przecinanie szlaków zrywkowych
 • Porządkowanie powierzchni zrębowych

W tym przypadku zgodnie z obowiązującą w polsce klasyfikacją zawodów nasz drwal został połączony z zawodem pilarza drzew, który jest potocznym językiem mówiąc bardziej zmechanizowany. Zamist siekiery nasz bohater posiada pilarkę łańcuchową do cięcia drzewa. Co jeszcze powinien posiadać drwal?

#1 Odzież robocza

Nie chodzi wcale o zwykłą odzież przeznaczoną do pracy lub podstawową odzież roboczą. Drwal czy też pilarz drzew powinie stosować specjalistyczną odzież roboczą o odpowiednich własciwościach (antyprzecięciowe). Istnieje taka seria odzieży, która w solidny sposób zabezpieczy drwala przed zrobieniem sobie krzywdy i pozwoli uniknąc wypadku przy bliższym spotkaniu rozpędzonej pilarki z nogą lub inną częścią ciała. Odzież czywiście dobieramy zgodnie z panującymi warunkami atmosferycznymi aby nie doprowadzić do przegrzania ani wychłodzenia organizmu. W zimniejsze dni pomocna będzie bielizna oddychająca, któa pozwoli uniknąć nadmiernego pocenia się organizmu.

#2 Obuwie

Wybierając obuwie dla drwala warto skierować swoją uwagę w stronę obuwia specjalistycznego tak jak w przypadku odzieży. Takie buty posiadają dodatkowo odpowiednie zabezpieczenie od wilgoci przez co zwiększa się komfort pracy naszego bohatera.

#3 Środki ochrony indywidualnej

Najważniejsza cześc tego artykułu i oczywiście niedostrzegana przez przeciętnych Kowalskich i Nowaków. Jak zapewne zauważyliście nasz stereotypowy bohater nie miał najmniejszego zabezpieczenia siebie od czynników zewnętrznych i zagrożeń wypadkowych. Środki ochrony indywidualnej należy dobierać odpowiednio do wykonywanych zadań.

#3.1 Ochrona głowy

Niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów zabezpieczenia drwala. Warto dobrać taki hełm ochronny, aby umożliwiał nam połączenie go z innymi środkami ochrony.

#3.2 Ochrona twarzy/oczu

Przyłbica z siadki pozwoli na komfortową pracę oraz zabezpiecza pracownika przed mechanicznymi urazami twarzy, które moga powstać przez odpryskujące kawałki drewna.

#3.3 Ochrona dróg oddechowych

W skrajnych przypadkach dużego zapylenia warto wziać pod uwagę półmaski przeciwpyłowe.

#3.4 Ochrona rąk

Rękawice ochronne nie tylko stabilizują chwyt i zabezpieczają przed czynnikami zewnętrznymi. Warto zastosować rękawice antywibracyjne poprawiające komfort podczas pracy z narzędziami, które te wibracje wywołują.

#3.5 Ochrona słuchu

Nadmierna ilość decybeli utrudnia pracę dlatego nasz drwal powinien posiadać odpowiednio dobrane nauszniki przeciwhałasowe. Wybierajc nauszniki warto wziać pod uwagę fakt, że nasz dreal musi mieć kontakt z otoczeniem oraz współpracownikami.

 

W ten sposób dotarliśmy do końca materiału, a obraz przyjemniaczka w czerwonej koszuli z zarostem został zatarty przez nowoczesnego pilarza drzew. Pilarza odzianego w szereg zabezpieczeń mających na celu dbać o jego życie i zdrowie. Pilarza, który już nie działa tak na wyobraźnię kobiet. Pilarza, który wygląda inaczej niż drwal z reklamy czy hipster ze śródmieścia stolicy. Kto wie ... może pod tą skorupą kryje się ten stereotypowy drwal?

 

Jeżeli chcesz poznać zagrożenia związane z pracą drwala/pilarza drzew oraz pobrać ocenę ryzyka zawodowego kliknij tutaj.


Grzegorz Wrzeszcz
Piątek, 3 Marca 2017

Czytaj inne wpisy

Ochrona BHP w Twojej firmie

Ochrona BHP w Twojej firmie

Jeśli jesteś pracodawcą to z pewnością rozumiesz jaki ciężar odpowiedzialności spoczywa na Tobie w związku z zapeniwniem bezpiecznych warunków pracy swoim pracowikom. 


2 Grudzień 2021

Temperatury przechowywania środków spożywczych

Temperatury przechowywania środków spożywczych

Środki nietrwałe mikrobiologiczne są dostępne niemal w każdym obiekcie z tzw. sektora spożywczego, a co za tym idzie niemal każdy obiekt typu sklep czy restauracja musi przechowywać je w odpowiednich warunkach. Jakich? Tego dowiesz się z tego artykułu.


8 Październik 2021

Słownik pojęć HACCP

Słownik pojęć HACCP

Nadszedł w Twoim życiu moment, że zaczynasz interesować się tematyką HACCP i GHP/GMP, ale podczas rozmowy z nami lub innymi firmami słyszysz jakiś dziwny bełkot i niecodzienne nazewnictwo? Jesteś w idealnym miejscu aby to zmienić.


8 Październik 2021

Co to jest system HACCP?

Co to jest system HACCP?

W sanepidzie powiedzieli Ci, że musisz mieć drożony system HACCP, ale nie wiesz co to jest? Ten artykuł Ci wszystko wyjaśni.


8 Październik 2021

Czym jest ocena ryzyka zawodowego?

Czym jest ocena ryzyka zawodowego?

Ty, jako pracodawca, jesteś zmuszony do informowania personelu o ryzykach, jakie mogą wystąpić w pracy. O tym, że twój pracownik został przeszkolony i zna wszelkie zagrożenia, powinna dowodzić dokumentacja ocena ryzyka zawodowego (art. 226 Kodeks Pracy oraz par. 39a 8 ust. 1 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki społecznej w sprawie ogólnych przepisów BHP).


19 Maj 2020
19
Klientów złożyło zamówienie w naszym sklepie
W ciągu ostatnich 24 godzin
Anna (Płock)
Zamówił/a 1 szt.
Obsługa apteczki - instrukcja obsługi apteczki
facebook sklep alleBHP.pl
Zamów rozmowę
×
Zamów rozmowę z ekspertem
Grzegorz Wrzeszcz
Inspektor ds. BHP

Oddzwaniamy pon - pt
w godzinach 8:30-15:30.
ZAMÓW ROZMOWĘ
Podaj imię i nazwisko!
Podaj numer telefonu!
Zaznacz zgodę na przetwarzanie danych!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą w najszybszym mozliwym czasie!
Twoje imię i nazwisko
Twój numer telefonu

Nasz sklep internetowy korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z regulaminem oraz polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Lubię ciastka!
×
Darmowa instrukcja BHP
Instrukcja BHP przy obsłudze komputera z monitorem ekranowym
INSTRUKCJA BHP ZA DARMO!
Podaj prawidłowy adres e-mail!
Zaznacz zgodę na przetwarzanie danych!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Na podany adres e-mail wysłaliśmy Ci darmową instrukcję BHP!

Zostaw nam swój adres e-mail
i pobierz darmową instrukcję w wersji elektronicznej!

Dodaj do koszyka
Dodano do koszyka: 1 szt.
×
Dodaj do koszyka
-
+
wybierz opcję produktu cena
×
Nieoczekiwany błąd! Powiadom nas o tym :-)
×
Dodaj do koszyka
Przykro nam, ale produkt jest niedostępny ;-(