Logowanie

Podaj prawidłowy login oraz hasło!
Logowanie przebiegło pomyślnie!

Nie masz jeszcze konta?

Drwal - mity VS. fakty

Drwal - mity VS. fakty

Stosunkowo niedawno podczas jednej (jak zawsze) spontanicznej wizyty w pewnej znanej restauracji serwującej burgery zapytałem swoją lubą o coś w stylu "jak Twoim zdaniem wygląda typowy drwal?". Pytanie na pozór normalne i nic nie kryjące ale czy na pewno?

Odpowiedź jaką usłyszałem wcale mnie nie zdziwiła i brzmiała następująco:

Wysoki i dobrze zbudowany. Ubrany w czerwoną koszulę w czarną kratę, spodnie jeansowe lekko przybrudzone i przetarte, buty w stylu służb mundurowych (oficerki) - takie ciężkie i konkrene. Oczywiście posiada bujny zarost.

Kogoś mocno poniosły wodze fantazji co oczywiście ma swoje podłoże w przedstawianym wizerunku drwala w amerykańskich filmach i reklamach. Dokładnie tak jak powyżej swoimi oczami wyobraźni widzi drwala większość Kowalskich i Nowaków. Ile ten obraz ma wspólnego z rzeczywistością? Za chwileczkę to sprawdzimy.

Zanim omówimy realny obraz naszego brodacza warto przeanalizować wszystkie wspomniane w cytacie elementy.

#1 Budowa ciała

Rosły, silny i proporcjonalnie dobrze zbudowany. Mięśnie jak ze stali! Jego siła pozwala na podnoszenie konarów powalonych drzew i łamanie niemałych gałęzi. Faktem jest, że nie wyobrażam sobie w takiej pracy człowieka o wzroście do 160 cm i budowie ciała niczym Adam Małysz (którego wielbię i szanuję) w szczytowej formie jako skoczek.

#2 Czerwona koszula w kratę

To chyba najważniejszy wyznacznik. Krata i ten czerwony kolor koszuli. Najlepiej jakby od razu miała trzy górne guziki rozpięte tak, aby wspomniane w poprzednim punkcie mięsnie były dobrze widoczne. Rękawy podwinięte aby podkreślić jak ciężka jest to praca. Tak jak drwale noszą czerwone koszule w krate, tak samo czerwone samochody są szybsze.

#3 Spodnie jeansowe

Lekko przetarte i przybrudzone. Przetarte dlatego że chroniły naszego drwala od zewnętrznyczh czynników i się zwyczajnie zniszczyły. Możnaby pomyśleć, że te przetarcia to czysty zabieg umożliwiający odpowiednią wentylację, aby nie dostać udaru. Spodnie przybrudzone nie oznaczają umorusanych jak po kąpieli w pobliskim bagnie z dzikami.

#4 Buty oficerki

Solidny but ma tu pewne zastosowanie. Podwyższona cholewka buta chroni brodacza przed wszelkiej maści otarciami, a także usztywnia kostkę i stabilizuje postawę podczas poruszania się po lesie. Pod warunkiem, że dobrze te buty zawiązał, a cholewka nie sięga do kolan.

#5 Zarost

Istny mit, który jest co najmniej tak popularny, jak to że chinski mur widać z kosmosu. Owszem widać go, ale w google maps przy solidnym powiększeniu obrazu. Rzutując całą kulę ziemską możemy pooglądać oceany i zachmurzenie nad polską.

#Podsumowanie

Dokładnie tak przedstawiony drwal nadaje się jedynie do reklamy w TV. Niby cześć tych elementów składa się w jakąś logiczną całośc, ale aby nasz drwal był prawdziwym drwalem musi coś jeszcze posiadać. O czym zapomniała wspomnieć moja luba? Narzędzie pracy czyli w wersji minimum to będzie toporek lub siekiera. Przecież tak ubrany człowiek bez narzędzia pracy i w dodatku w centrum dużego miasta to nie drwal, tylko zbuntowany hipster, któremu brakuje jedynie roweru na ostrym kole.

 

Jak drwal pracuje i wygląda na prawdę?

Dla osób ściśle związanych z tego typu pracami nie trzeba tego wyjaśniać. Ile mówi teoria o tym zawodzie można zobaczyć poniżej.

Charakterystyka zawodu:

Wykonuje prace z zakresu ścinki drzew (na zrębach, trzebieżach, w młodnikach), okrzesuje i przerzyna obalone drzewa przy użyciu pilarki łańcuchowej.

Wykaz zadań zawodowych:

 • Ostrzenie i konserwacja łańcuchów tnących oraz dokonywanie drobnych napraw pilarek
 • Wykonywanie prac załadowczych sortymentów drzewnych
 • Wypełnianie raportów pracy
 • Przestrzeganie przepisów i dbałość o bezpieczeństwo i higienę pracy na stanowisku drwala-operatora pilarki
 • Udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach
 • Kierowanie zespołem robotników pracujących przy mechanicznym pozyskiwaniu drewna
 • Wykonywanie zadań operatora pilarek
 • Przygotowanie pilarki do pracy i utrzymanie właściwego stanu technicznego
 • Ścinanie, obalanie i okrzesywanie drzew
 • Obsługiwanie korowarek i rębaków
 • Wyrzynka i manipulacja sortymentów handlowych
 • Układanie, pomiar i znakowanie wyrobionych sortymentów
 • Wycinanie i podkrzesywanie drzew w młodnikach i uprawach (prace pielęgnacyjne)
 • Ścinka drzew trudnych oraz usuwanie złomów i wywrotów
 • Przerzynki kłód i dłużyc
 • Wycinanie i klasyfikowanie choinek
 • Przecinanie szlaków zrywkowych
 • Porządkowanie powierzchni zrębowych

W tym przypadku zgodnie z obowiązującą w polsce klasyfikacją zawodów nasz drwal został połączony z zawodem pilarza drzew, który jest potocznym językiem mówiąc bardziej zmechanizowany. Zamist siekiery nasz bohater posiada pilarkę łańcuchową do cięcia drzewa. Co jeszcze powinien posiadać drwal?

#1 Odzież robocza

Nie chodzi wcale o zwykłą odzież przeznaczoną do pracy lub podstawową odzież roboczą. Drwal czy też pilarz drzew powinie stosować specjalistyczną odzież roboczą o odpowiednich własciwościach (antyprzecięciowe). Istnieje taka seria odzieży, która w solidny sposób zabezpieczy drwala przed zrobieniem sobie krzywdy i pozwoli uniknąc wypadku przy bliższym spotkaniu rozpędzonej pilarki z nogą lub inną częścią ciała. Odzież czywiście dobieramy zgodnie z panującymi warunkami atmosferycznymi aby nie doprowadzić do przegrzania ani wychłodzenia organizmu. W zimniejsze dni pomocna będzie bielizna oddychająca, któa pozwoli uniknąć nadmiernego pocenia się organizmu.

#2 Obuwie

Wybierając obuwie dla drwala warto skierować swoją uwagę w stronę obuwia specjalistycznego tak jak w przypadku odzieży. Takie buty posiadają dodatkowo odpowiednie zabezpieczenie od wilgoci przez co zwiększa się komfort pracy naszego bohatera.

#3 Środki ochrony indywidualnej

Najważniejsza cześc tego artykułu i oczywiście niedostrzegana przez przeciętnych Kowalskich i Nowaków. Jak zapewne zauważyliście nasz stereotypowy bohater nie miał najmniejszego zabezpieczenia siebie od czynników zewnętrznych i zagrożeń wypadkowych. Środki ochrony indywidualnej należy dobierać odpowiednio do wykonywanych zadań.

#3.1 Ochrona głowy

Niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów zabezpieczenia drwala. Warto dobrać taki hełm ochronny, aby umożliwiał nam połączenie go z innymi środkami ochrony.

#3.2 Ochrona twarzy/oczu

Przyłbica z siadki pozwoli na komfortową pracę oraz zabezpiecza pracownika przed mechanicznymi urazami twarzy, które moga powstać przez odpryskujące kawałki drewna.

#3.3 Ochrona dróg oddechowych

W skrajnych przypadkach dużego zapylenia warto wziać pod uwagę półmaski przeciwpyłowe.

#3.4 Ochrona rąk

Rękawice ochronne nie tylko stabilizują chwyt i zabezpieczają przed czynnikami zewnętrznymi. Warto zastosować rękawice antywibracyjne poprawiające komfort podczas pracy z narzędziami, które te wibracje wywołują.

#3.5 Ochrona słuchu

Nadmierna ilość decybeli utrudnia pracę dlatego nasz drwal powinien posiadać odpowiednio dobrane nauszniki przeciwhałasowe. Wybierajc nauszniki warto wziać pod uwagę fakt, że nasz dreal musi mieć kontakt z otoczeniem oraz współpracownikami.

 

W ten sposób dotarliśmy do końca materiału, a obraz przyjemniaczka w czerwonej koszuli z zarostem został zatarty przez nowoczesnego pilarza drzew. Pilarza odzianego w szereg zabezpieczeń mających na celu dbać o jego życie i zdrowie. Pilarza, który już nie działa tak na wyobraźnię kobiet. Pilarza, który wygląda inaczej niż drwal z reklamy czy hipster ze śródmieścia stolicy. Kto wie ... może pod tą skorupą kryje się ten stereotypowy drwal?

 

Jeżeli chcesz poznać zagrożenia związane z pracą drwala/pilarza drzew oraz pobrać ocenę ryzyka zawodowego kliknij tutaj.


Grzegorz Wrzeszcz
Piątek, 3 Marca 2017

Czytaj inne wpisy

Temperatury przechowywania środków spożywczych

Temperatury przechowywania środków spożywczych

Środki nietrwałe mikrobiologiczne są dostępne niemal w każdym obiekcie z tzw. sektora spożywczego, a co za tym idzie niemal każdy obiekt typu sklep czy restauracja musi przechowywać je w odpowiednich warunkach. Jakich? Tego dowiesz się z tego artykułu.


8 Październik 2021

Słownik pojęć HACCP

Słownik pojęć HACCP

Nadszedł w Twoim życiu moment, że zaczynasz interesować się tematyką HACCP i GHP/GMP, ale podczas rozmowy z nami lub innymi firmami słyszysz jakiś dziwny bełkot i niecodzienne nazewnictwo? Jesteś w idealnym miejscu aby to zmienić.


8 Październik 2021

Co to jest system HACCP?

Co to jest system HACCP?

W sanepidzie powiedzieli Ci, że musisz mieć drożony system HACCP, ale nie wiesz co to jest? Ten artykuł Ci wszystko wyjaśni.


8 Październik 2021

Czym jest ocena ryzyka zawodowego?

Czym jest ocena ryzyka zawodowego?

Ty, jako pracodawca, jesteś zmuszony do informowania personelu o ryzykach, jakie mogą wystąpić w pracy. O tym, że twój pracownik został przeszkolony i zna wszelkie zagrożenia, powinna dowodzić dokumentacja ocena ryzyka zawodowego (art. 226 Kodeks Pracy oraz par. 39a 8 ust. 1 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki społecznej w sprawie ogólnych przepisów BHP).


19 Maj 2020

Wzorowa ocena ryzyka zawodowego

Wzorowa ocena ryzyka zawodowego

Na początku warto zaznaczyć, że nie istnieje jeden wzór oceny ryzyka zawodowego, nawet dla takiego samego stanowiska. Sekretarka sekretarce niewówna! Jest natomiast szereg informacji, które musi zawierać KAŻDA ocena ryzyka zawodowego.


27 Kwiecień 2017
facebook sklep alleBHP.pl
Zamów rozmowę
×
Zamów rozmowę z ekspertem
Grzegorz Wrzeszcz
Inspektor ds. BHP

Oddzwaniamy pon - pt
w godzinach 8:30-15:30.
ZAMÓW ROZMOWĘ
Podaj imię i nazwisko!
Podaj numer telefonu!
Zaznacz zgodę na przetwarzanie danych!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą w najszybszym mozliwym czasie!
Twoje imię i nazwisko
Twój numer telefonu

Nasz sklep internetowy korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z regulaminem oraz polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Lubię ciastka!
×
Darmowa instrukcja BHP
Instrukcja BHP przy obsłudze komputera z monitorem ekranowym
INSTRUKCJA BHP ZA DARMO!
Podaj prawidłowy adres e-mail!
Zaznacz zgodę na przetwarzanie danych!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Na podany adres e-mail wysłaliśmy Ci darmową instrukcję BHP!

Zostaw nam swój adres e-mail
i pobierz darmową instrukcję w wersji elektronicznej!

Dodaj do koszyka
Dodano do koszyka: 1 szt.
×
Dodaj do koszyka
-
+
wybierz opcję produktu cena
×
Nieoczekiwany błąd! Powiadom nas o tym :-)
×
Dodaj do koszyka
Przykro nam, ale produkt jest niedostępny ;-(