+48 533 988 811    biuro@allebhp.pl

NASZ SKLEP

Darmowa dostawa


Dla zamówień powyżej 150 zł!

O szczegóły zapytaj sprzedawcę!

Szybki kontakt


biuro@allebhp.pl


+48 533 988 811

pon - pt
8:30 - 15:30

Drwal - mity VS. fakty

Drwal - mity VS. fakty

Stosunkowo niedawno podczas jednej (jak zawsze) spontanicznej wizyty w pewnej znanej restauracji serwującej burgery zapytałem swoją lubą o coś w stylu "jak Twoim zdaniem wygląda typowy drwal?". Pytanie na pozór normalne i nic nie kryjące ale czy na pewno?

Odpowiedź jaką usłyszałem wcale mnie nie zdziwiła i brzmiała następująco:

Wysoki i dobrze zbudowany. Ubrany w czerwoną koszulę w czarną kratę, spodnie jeansowe lekko przybrudzone i przetarte, buty w stylu służb mundurowych (oficerki) - takie ciężkie i konkrene. Oczywiście posiada bujny zarost.

Kogoś mocno poniosły wodze fantazji co oczywiście ma swoje podłoże w przedstawianym wizerunku drwala w amerykańskich filmach i reklamach. Dokładnie tak jak powyżej swoimi oczami wyobraźni widzi drwala większość Kowalskich i Nowaków. Ile ten obraz ma wspólnego z rzeczywistością? Za chwileczkę to sprawdzimy.

Zanim omówimy realny obraz naszego brodacza warto przeanalizować wszystkie wspomniane w cytacie elementy.

#1 Budowa ciała

Rosły, silny i proporcjonalnie dobrze zbudowany. Mięśnie jak ze stali! Jego siła pozwala na podnoszenie konarów powalonych drzew i łamanie niemałych gałęzi. Faktem jest, że nie wyobrażam sobie w takiej pracy człowieka o wzroście do 160 cm i budowie ciała niczym Adam Małysz (którego wielbię i szanuję) w szczytowej formie jako skoczek.

#2 Czerwona koszula w kratę

To chyba najważniejszy wyznacznik. Krata i ten czerwony kolor koszuli. Najlepiej jakby od razu miała trzy górne guziki rozpięte tak, aby wspomniane w poprzednim punkcie mięsnie były dobrze widoczne. Rękawy podwinięte aby podkreślić jak ciężka jest to praca. Tak jak drwale noszą czerwone koszule w krate, tak samo czerwone samochody są szybsze.

#3 Spodnie jeansowe

Lekko przetarte i przybrudzone. Przetarte dlatego że chroniły naszego drwala od zewnętrznyczh czynników i się zwyczajnie zniszczyły. Możnaby pomyśleć, że te przetarcia to czysty zabieg umożliwiający odpowiednią wentylację, aby nie dostać udaru. Spodnie przybrudzone nie oznaczają umorusanych jak po kąpieli w pobliskim bagnie z dzikami.

#4 Buty oficerki

Solidny but ma tu pewne zastosowanie. Podwyższona cholewka buta chroni brodacza przed wszelkiej maści otarciami, a także usztywnia kostkę i stabilizuje postawę podczas poruszania się po lesie. Pod warunkiem, że dobrze te buty zawiązał, a cholewka nie sięga do kolan.

#5 Zarost

Istny mit, który jest co najmniej tak popularny, jak to że chinski mur widać z kosmosu. Owszem widać go, ale w google maps przy solidnym powiększeniu obrazu. Rzutując całą kulę ziemską możemy pooglądać oceany i zachmurzenie nad polską.

#Podsumowanie

Dokładnie tak przedstawiony drwal nadaje się jedynie do reklamy w TV. Niby cześć tych elementów składa się w jakąś logiczną całośc, ale aby nasz drwal był prawdziwym drwalem musi coś jeszcze posiadać. O czym zapomniała wspomnieć moja luba? Narzędzie pracy czyli w wersji minimum to będzie toporek lub siekiera. Przecież tak ubrany człowiek bez narzędzia pracy i w dodatku w centrum dużego miasta to nie drwal, tylko zbuntowany hipster, któremu brakuje jedynie roweru na ostrym kole.

 

Jak drwal pracuje i wygląda na prawdę?

Dla osób ściśle związanych z tego typu pracami nie trzeba tego wyjaśniać. Ile mówi teoria o tym zawodzie można zobaczyć poniżej.

Charakterystyka zawodu:

Wykonuje prace z zakresu ścinki drzew (na zrębach, trzebieżach, w młodnikach), okrzesuje i przerzyna obalone drzewa przy użyciu pilarki łańcuchowej.

Wykaz zadań zawodowych:

 • Ostrzenie i konserwacja łańcuchów tnących oraz dokonywanie drobnych napraw pilarek
 • Wykonywanie prac załadowczych sortymentów drzewnych
 • Wypełnianie raportów pracy
 • Przestrzeganie przepisów i dbałość o bezpieczeństwo i higienę pracy na stanowisku drwala-operatora pilarki
 • Udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach
 • Kierowanie zespołem robotników pracujących przy mechanicznym pozyskiwaniu drewna
 • Wykonywanie zadań operatora pilarek
 • Przygotowanie pilarki do pracy i utrzymanie właściwego stanu technicznego
 • Ścinanie, obalanie i okrzesywanie drzew
 • Obsługiwanie korowarek i rębaków
 • Wyrzynka i manipulacja sortymentów handlowych
 • Układanie, pomiar i znakowanie wyrobionych sortymentów
 • Wycinanie i podkrzesywanie drzew w młodnikach i uprawach (prace pielęgnacyjne)
 • Ścinka drzew trudnych oraz usuwanie złomów i wywrotów
 • Przerzynki kłód i dłużyc
 • Wycinanie i klasyfikowanie choinek
 • Przecinanie szlaków zrywkowych
 • Porządkowanie powierzchni zrębowych

W tym przypadku zgodnie z obowiązującą w polsce klasyfikacją zawodów nasz drwal został połączony z zawodem pilarza drzew, który jest potocznym językiem mówiąc bardziej zmechanizowany. Zamist siekiery nasz bohater posiada pilarkę łańcuchową do cięcia drzewa. Co jeszcze powinien posiadać drwal?

#1 Odzież robocza

Nie chodzi wcale o zwykłą odzież przeznaczoną do pracy lub podstawową odzież roboczą. Drwal czy też pilarz drzew powinie stosować specjalistyczną odzież roboczą o odpowiednich własciwościach (antyprzecięciowe). Istnieje taka seria odzieży, która w solidny sposób zabezpieczy drwala przed zrobieniem sobie krzywdy i pozwoli uniknąc wypadku przy bliższym spotkaniu rozpędzonej pilarki z nogą lub inną częścią ciała. Odzież czywiście dobieramy zgodnie z panującymi warunkami atmosferycznymi aby nie doprowadzić do przegrzania ani wychłodzenia organizmu. W zimniejsze dni pomocna będzie bielizna oddychająca, któa pozwoli uniknąć nadmiernego pocenia się organizmu.

#2 Obuwie

Wybierając obuwie dla drwala warto skierować swoją uwagę w stronę obuwia specjalistycznego tak jak w przypadku odzieży. Takie buty posiadają dodatkowo odpowiednie zabezpieczenie od wilgoci przez co zwiększa się komfort pracy naszego bohatera.

#3 Środki ochrony indywidualnej

Najważniejsza cześc tego artykułu i oczywiście niedostrzegana przez przeciętnych Kowalskich i Nowaków. Jak zapewne zauważyliście nasz stereotypowy bohater nie miał najmniejszego zabezpieczenia siebie od czynników zewnętrznych i zagrożeń wypadkowych. Środki ochrony indywidualnej należy dobierać odpowiednio do wykonywanych zadań.

#3.1 Ochrona głowy

Niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów zabezpieczenia drwala. Warto dobrać taki hełm ochronny, aby umożliwiał nam połączenie go z innymi środkami ochrony.

#3.2 Ochrona twarzy/oczu

Przyłbica z siadki pozwoli na komfortową pracę oraz zabezpiecza pracownika przed mechanicznymi urazami twarzy, które moga powstać przez odpryskujące kawałki drewna.

#3.3 Ochrona dróg oddechowych

W skrajnych przypadkach dużego zapylenia warto wziać pod uwagę półmaski przeciwpyłowe.

#3.4 Ochrona rąk

Rękawice ochronne nie tylko stabilizują chwyt i zabezpieczają przed czynnikami zewnętrznymi. Warto zastosować rękawice antywibracyjne poprawiające komfort podczas pracy z narzędziami, które te wibracje wywołują.

#3.5 Ochrona słuchu

Nadmierna ilość decybeli utrudnia pracę dlatego nasz drwal powinien posiadać odpowiednio dobrane nauszniki przeciwhałasowe. Wybierajc nauszniki warto wziać pod uwagę fakt, że nasz dreal musi mieć kontakt z otoczeniem oraz współpracownikami.

 

W ten sposób dotarliśmy do końca materiału, a obraz przyjemniaczka w czerwonej koszuli z zarostem został zatarty przez nowoczesnego pilarza drzew. Pilarza odzianego w szereg zabezpieczeń mających na celu dbać o jego życie i zdrowie. Pilarza, który już nie działa tak na wyobraźnię kobiet. Pilarza, który wygląda inaczej niż drwaal z reklamy czy hipster ze śródmieścia stolicy. Kto wie ... może pod tą skorupą kryje się ten stereotypowy drwal?

 

Jeżeli chcesz poznać zagrożenia związane z pracą drwala/pilarza drzew oraz pobrać ocenę ryzyka zawodowego kliknij tutaj.


Grzegorz Wrzeszcz
Piątek, 3 Marca 2017

Zobacz także

Czym jest ocena ryzyka zawodowego?

Czym jest ocena ryzyka zawodowego?

Ty, jako pracodawca, jesteś zmuszony do informowania personelu o ryzykach, jakie mogą wystąpić w pracy. O tym, że twój pracownik został przeszkolony i zna wszelkie zagrożenia, powinna dowodzić dokumentacja ocena ryzyka zawodowego (art. 226 Kodeks Pracy oraz par. 39a 8 ust. 1 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki społecznej w sprawie ogólnych przepisów BHP).

BHP na wakacjach - jak dbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich podczas urlopu?

BHP na wakacjach - jak dbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich podczas urlopu?

Każdy z nas z upragnieniem czeka na wakacje, aby wreszcie opuścić biurową tyrkę, porzucić nudę sal wykładowych, pożegnać duchotę panującą w fabrykach i wyruszyć na poszukiwanie przygody. Z racji nadchodzących wakacji, chciałbym opowiedzieć Wam, co zrobić, żeby urlop nie okazał się koszmarem.

Instrukcje BHP stanowiskowe

Instrukcje BHP stanowiskowe

W całym wachlarzu dokumentacji i procedur BHP widnieje również zapomniana w ostatnim czasie instrukcja stanowiskowa. Co to jest? Kogo dotyczy?

Wzorowa ocena ryzyka zawodowego

Wzorowa ocena ryzyka zawodowego

Na początku warto zaznaczyć, że nie istnieje jeden wzór oceny ryzyka zawodowego, nawet dla takiego samego stanowiska. Sekretarka sekretarce niewówna! Jest natomiast szereg informacji, które musi zawierać KAŻDA ocena ryzyka zawodowego.

O gaśnicach słów kilka - jak wybrać gaśnicę do firmy

O gaśnicach słów kilka - jak wybrać gaśnicę do firmy

Gaśnica to bez wątpienia jeden z najważniejszych i nieodzownych elementów wyposażenia każdego biura, zakładu produkcyjnego czy magazynu. Jednak wiedza na temat rodzajów środków ochrony przeciwpożarowej i sposobu ich obsługi nie jest niestety powszechna. Jak w gąszczu ponad czterdziestu rodzajów gaśnic wybrać tę odpowiednią? Dziś postaram się odpowiedzieć na to pytanie!

Pobierz darmową instrukcję BHP

przy obsłudze komputera z monitorem ekranowym

Wiadomość została wysłana na podany adres e-mail.
Sprawdź swoją skrzynkę pocztową i pobierz darmową instrukcję BHP!
facebook sklep alleBHP.pl
Zamów rozmowę
×
Zamów rozmowę z ekspertem Grzegorz Wrzeszcz
Inspektor ds. BHP

Oddzwaniamy pon - pt
w godzinach 8:30-15:30.

ZAMÓW ROZMOWĘ

Podaj imię i nazwisko!
Podaj numer telefonu!
Zaznacz zgodę na przetwarzanie danych!
Dziękujemy za wysłanie formularza.

Nasz Inspektor ds. BHP skontaktuje się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe.
 • Twoje imię i nazwisko
 • Twój numer telefonu

Nasz sklep internetowy korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z regulaminem oraz polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Akceptuję ciasteczka!
×
Darmowa instrukcja BHP
Instrukcja BHP przy obsłudze komputera z monitorem ekranowym
INSTRUKCJA BHP ZA DARMO!

Zostaw nam swój adres e-mail i pobierz darmową instrukcję w wersji elektronicznej!

×
Dodaj do koszyka
WARIANT PRODUKTU CENA
×
Nieoczekiwany błąd! Powiadom nas o tym :-)
×
Dodaj do koszyka
Przykro nam, ale produkt jest niedostępny ;-(