Ocena ryzyka zawodowego i zagrożenia w pracy, to kwestie usankcjonowane w wielu aktach prawnych, przede wszystkim w Kodeksie pracy z dnia 25 czerwca 1974 roku i Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 26 września 1997 roku.
Zgodnie z powyższymi aktami prawnymi, pracodawca powinien regularnie dokonywać oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach w zakładzie pracy, określać prawdopodobieństwa ich wystąpienia, oraz sporządzać dokumentacje i podejmować środki ostrożności związane z ochroną zdrowia pracowników.
Szczegółowe obowiązki pracodawcy w tym zakresie precyzują: art. 226, art. 1041, art. 222&2 Kodeksu Pracy. Powyższe przepisy potwierdza Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Istotne kwestie o przygotowaniu odpowiedniego środowiska pracy i bezpiecznych stanowisk pracy chroniących zdrowie przed ewentualnymi zagrożeniami porusza art. 227&1.
Inne regulacje prawne podejmujące zagadnienia ryzyka zawodowego, które wynikają z czynników chemicznych, biologicznych, mechanicznych, uwzględniają szczegółowo: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2005 roku i z dnia 30 grudnia 2004 roku, Rozporządzenie Ministra Gospodarki Pracy z dnia 5 sierpnia 2005 roku, Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 roku.
Ryzyko zawodowe, oraz zagrożenia w pracy w odniesieniu do sprzedawcy i pokrewnych zawodów jest zagadnieniem, które dotyczy także Ciebie, niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem, czy tez właścicielem obiektu handlowego. Musisz albo zapoznać się z dokumentacją oceny ryzyka zawodowego, albo też przedłożyć ją podwładnemu, którego zatrudniasz na stanowisku pracy w swojej firmie.
Ewentualne zagrożenia wynikają z charakteru wykonywanych czynności zatrudnionego.
Handlowiec - osoba, którą zatrudniłeś, wykonuje wiele różnorodnych czynności związanych z charakterem pracy sprzedawcy i zawodów pokrewnych, które mogą stanowić ewentualne zagrożenie zdrowia.
Zawód sprzedawcy - wymieniony w Wortalu Publicznym Służb Zdrowia, posiadający kod 522301- polega na sprzedaży produktów w punktach sprzedaży drobnodetalicznej, detalicznej i hurtowej, poprzez obsługę metodą tradycyjną, bądź samoobsługową i preselekcją. Sprzedający jest zobowiązany do wykonywania wielu zadań i czynności ustalonych i wyszczególnionych przez zatrudniającego, którym zazwyczaj jest właściciel sklepu, punktu, czy obiektu handlowego.
Zatrudniony handlowiec w zależności od potrzeb i szczegółowych ustaleń - organizuje zaopatrzenie, przyjmuje i sprawdza ilościowo i jakościowo towary, reguluje płatności za dostarczone produkty, przygotowuje towary do wysyłki, prowadzi negocjacje i informuje nabywców na temat sprzedawanych produktów, pomaga klientom przy wyborze produktów, realizuje zamówienia, demonstruje, waży, mierzy, paczkuje, także inkasuje należności za sprzedany towar, dba o czystość, estetykę miejsca pracy, załatwia reklamacje, przyjmuje i rejestruje, współpracuje w badaniu sytuacji rynkowej i określaniu potrzeb, przygotowuje oferty, informuje na temat warunków sprzedaży, zawiera transakcje sprzedaży, sporządza faktury, zachowuje wymagane warunki sanitarne sprzedaży, zabezpiecza punkty sprzedaży przed włamaniem, kradzieżą, również przygotowuje pokazy, demonstruje, jak użytkować oferowane produkty, spełnienia funkcję kierownika punktu, prowadzi rozliczenia ekonomiczno-finansowe.
Każde z wymienionych zadań i czynności mogą wiązać się z ewentualnymi zagrożeniami tj.:
- wypadki;
- choroby zawodowe;
- awarie;
W związku z czym rzetelna ocena ryzyka zawodowego jest niezbędna. Każda ze stron - zarówno sprzedawca jak i właściciel sklepu - jest więc zainteresowana dopełnieniem powyższej formalności.
Dokumentacja oceny ryzyka zawodowego dotycząca interesującej nas grupy zawodowej - sprzedawcy i zawodów pokrewnych - opracowana metodą PN-N-18002, obok Instrukcji BHP, Instrukcji PPOŻ, Instrukcji pierwszej pomocy, Instrukcji GHP-GMP stanowi pełny obraz zagrożeń w pracy i ryzyka zawodowego.
Pełna świadomość zagrożeń wynikających z charakteru wykonywanej pracy, oraz znajomość powyższych zagadnień jest warunkiem uniknięcia i radzenia sobie z napotkanymi w pracy trudnościami. Pracodawca z kolei, musi mieć pewność, że zatrudniony przez niego pracownik będzie wykonywał bezpiecznie swą pracę w pełnej świadomości.
Wszystkie te czynniki musisz więc uwzględnić zatrudniając w swojej firmie sprzedawcę, któremu jesteś zobowiązany zapewnić bezpieczeństwo. Kluczowym narzędziem w tym zakresie stanowi dokumentacja: "Dokumentacja Oceny Ryzyka Zawodowego Na Stanowisku Sprzedawcy".
Ryzyko zawodowe i jego ocena jest obecnie obowiązkowa dla wszystkich pracodawców we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Pracodawcy sami opracowują taki dokument, bądź zakupują gotowe opracowanie dostosowując je jedynie do własnych potrzeb.