BHP dla pracodawcy.
O czym musisz pamiętać zatrudniając pracownika obsługi?
Po pierwsze o tym, że zawód ten, podobnie jak każdy inny, wymaga oceny ryzyka przez pracodawcę – taki obowiązek wynika z art. 226 Kodeksu pracy oraz § 39 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów BHP. Celem tych przepisów jest stworzenie możliwie najbezpieczniejszych i najlepszych warunków do pracy na danym stanowisku.
Jak to zrobić?
Kryteria oceny zagrożeń w pracy oraz metody ich szacowania są zróżnicowane, a wybór między nimi musi być dostosowany do specyfiki zawodu, co dla mniej doświadczonych w tym zakresie pracodawców może okazać się wyzwaniem. W praktyce najwyższą skuteczność daje wykorzystanie metody Polskiej Normy PN-N-18002 Systemy zarządzania bezpieczeństwem higieną pracy – Ogólne wytyczne do oceny ryzyka zawodowego.
Dlaczego? Została stworzona w Polsce i dostosowana do naszych realiów, polecają ją eksperci z tej branży i organy nadzorcze (Państwowa Inspekcja Pracy, Państwowa Inspekcja Sanitarna), co daje gwarancję bezproblemowego przejścia inspekcji z zakresu BHP.
Kompleksowe opracowanie oceny zagrożeń występujących w pracy.
Jeśli nie jesteś pasjonatem wnikliwej analizy przepisów BHP i miewasz wątpliwości co do trafności własnej interpretacji regulacji prawno-administracyjnych, to lepiej postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w poradniku Pracownicy obsługi klienta ocena ryzyka zawodowego. Krok po kroku omówione są tam wszystkie czynniki potencjalnie zagrażające pracownikom obsługujących klientów wraz prawdopodobieństwem wystąpienia negatywnych następstw. Całość ilustrowana jest tabelkami ułatwiającymi zastosowanie wytycznych zgodnie z metodą PN-N-18002. Dzięki nim nie musisz tracić czasu głowiąc się nad tym, co potencjalnie może przytrafić się podczas utrzymywania relacji z klientem oraz kiedy należy podejmować kroki zapobiegawcze (np. przy rozpakowywaniu towaru ostrymi narzędziami wystarczy wzmożona uwaga, ale przy wielogodzinnej pracy w jednej pozycji powinno się pomyśleć o ergonomicznym stanowisku pracy).
Te systemowe opracowanie jest dostępne w wersji papierowej i elektronicznej (.doc, .docx, .odt, .pdf), w zależności od tego, czy wolisz plik edytować i samodzielnie wydrukować, czy też mieć gotowy egzemplarz w miękkiej oprawie.
Pracownik obsługi klienta to nie zawód wysokiego ryzyka, ale…
Zagrożenia w pracy z klientem istnieją i bynajmniej nie należy ich bagatelizować. Jako pracodawca na pewno zauważyłeś, że ustawowy kontakt z ludźmi stwarza zwiększone ryzyko zagrożeń w postaci m.in. stresu, różnego typu urazów, czy nawet agresji (werbalnej i fizycznej). Opisana w tym opracowaniu szczegółowa analiza ryzyka zawodowego z jakim może spotkać się osoba utrzymująca relacje z klientami pozwoli Ci je zidentyfikować i wypracować mechanizmy obrony przed nimi (bo lepiej zadbać o odstresowanie pracownika niż leczenie go z nerwicy czy depresji).
Dlaczego dużo łatwiej dokonać analizy ryzyka zawodowego w oparciu o metodę PN-N-18002? Sedno tkwi w czytelnym i przejrzystym układzie książki opierającym się na powiązaniu zakresu obowiązków pracownika z zagrożeniami, ich źródłami, ryzykiem ich wystąpienia oraz działaniami, jakie należy podjąć.
W ramach przypomnienia warto nadmienić, że zakres zadań pracowników obsługi jest dość szeroki, więc bez fachowego przygotowania trudno Ci będzie opracować ocenę ryzyka zawodowego. Osoby zatrudnione na tym stanowisku są odpowiedzialne m.in. za:
• budowanie i utrzymywanie relacji z klientem;
• sprzedawanie produktów/usług;
• prowadzenie dokumentacji posprzedażowej;
• udzielanie informacji dotyczących przebiegu i rezultatu reklamacji;
• udzielanie informacji o cechach produktów/usług;
• przyjmowanie zamówień od klientów i nadzorowanie ich realizacji;
Dlaczego powinieneś mieć książkę oceny ryzyka zawodowego?
Powodów jest kilka. Pomoże Ci ona uchronić się przed niekorzystnym przebiegiem kontroli Państwową Inspekcji Pracy, a także zmniejszyć poziom zagrożeń przy wykonywaniu obowiązków zawodowych i tym samym przyczynić się do podniesienia efektywności pracy.
O tym, że niemal każda działalność gospodarcza opiera się na kontaktach z klientem wie każdy przedsiębiorca. Jeżeli w swojej firmie zatrudniasz pracowników obsługi, to znaczy, że powinieneś zastanowić się nad nabyciem tej publikacji. Dzięki niej dowiesz się np., że pracodawca nie musi samodzielnie dokonywać oceny pracowników, ale może powierzyć to zadanie specjalnie do tego celu powołanemu zespołowi lub zewnętrznym specjalistom. Zawarte są tu także informacje o wymaganym poziomie kwalifikacji takich osób, dzięki czemu nie będziesz narażony na zarzut zaniedbania wymaganych procedur podczas kontroli organu nadzorczego.