pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
BHP jest niezwykle ważnym elementem w każdym zakładzie pracy, który polega na wyznaczeniu zasad bezpiecznego wykonywania pracy w określonym środowisku. Zasady te zawarte są w licznych regulacjach prawnych, jednakże Ty poprzez identyfikację zagrożeń oraz ich analizę, decydujesz, jakie środki zastosować, aby wypadków było jak najmniej, mając na uwadze przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednym ze sposobów ograniczania ryzyka, jest wdrożenie niezbędnych instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ogólnych przepisów bezpieczeństwa, w tym sposobów bezpiecznego wykonywania pracy oraz instrukcji dotyczących prac. instrukcji BHP.
Dokumentację tą powinien znać każdy Twój pracownik, gdyż zawiera wytyczne i procedury wykonywania poszczególnych czynności, obsługi konkretnych maszyn i urządzeń oraz postępowanie w przypadku, gdy wystąpi ryzyko powstania zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników. Instrukcje muszą być sporządzone językiem jak najprostszym, czyli językiem zrozumiałym dla pracownika, aby przestrzeganie zasad postępowania było łatwiejsze. Jest to istotne ze względu na fakt, że nie każdy zna specjalistyczny język, dlatego ważne są aktualne instrukcje bezpieczeństwa. Ważne jest również, żeby były kompletne i zgodne z rzeczywistością. Nie kompletna instrukcja lub nieprzeznaczona do danej czynności, może nie tylko zakłócić proces produkcyjny, ale również wpłynąć na bezpieczeństwo pracowników, w tym stosowanie zasad bezpieczeństwa oraz instrukcji przeciwpożarowych.
Aby instrukcje bezpieczeństwa spełniały swoją funkcję, muszą być sporządzone według ściśle określonych zasad postępowania. Należy w nich uwzględnić m.in. instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ogólne przepisy bezpieczeństwa.: uwagi ogólne (czyli np. instrukcje dotyczące zasad postępowania, w tym instrukcja stanowiskowa dla pracowników. kto jest uprawniony do wykonywania określonych czynności), czynności przed rozpoczęciem pracy, zasady bezpiecznego wykonywania pracy, czynności po zakończeniu pracy, czynności zabronione oraz sposoby postępowania w sytuacjach awaryjnych. Dodatkowo w instrukcjach ogólnych powinny znaleźć się dodatkowo następujące informacje: aktualne instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy.
Oczywiście to, jakie instrukcje zastosujesz w swoim zakładzie, zależy w dużej mierze od specyfiki prowadzonej przez Ciebie działalności, osób, jakie zatrudniasz (np. w kontekście bhp w zakładzie). młodociani, niepełnosprawni itp., a także osoby pracujące w miejscach pracy o podwyższonym ryzyku. muszą być zawsze informowani o zasadach postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz aktualnych instrukcjach bezpieczeństwa. oraz stosowanych maszyn i urządzeń.
Istotnymi kwestiami w zakresie instrukcji bezpieczeństwa jest ich dostępność oraz bieżące ich aktualizowanie, aby były zgodne z ogólnymi przepisami bezpieczeństwa i higieny. Wynika to faktu, iż głównie z nich korzystają Twoi pracownicy w kontekście instrukcji bezpieczeństwa. Pamiętaj, że nie musisz wieszać instrukcji bezpieczeństwa przy każdym stanowisku, czy też maszynie, jednakże muszą znajdować się w miejscu łatwo dostępnym dla pracownika, zwłaszcza przed rozpoczęciem danej pracy. Jeżeli trzymasz je w osobnym pomieszczeniu lub w szafce, to nie możesz ich zamykać. Dokumentacja ta nie może znajdować się również w dużej odległości od pracownika (np. na drugim końcu hali), gdyż pozostawienie maszyny bez opieki, może stanowić zagrożenie dla zdrowia pracowników.
Prowadząc działalność gospodarczą, z pewnością dokonujesz różnych zmian w procesach produkcyjnych poprzez zakup nowych urządzeń, stwarzasz nowe stanowiska pracy, czy też poszerzasz teren zakładu, co jest zgodne z polityką socjalną z dnia 26 września 1997 r. Zmiany te powodują konieczność aktualizacji instrukcji bezpieczeństwa oraz instrukcji postępowania, aby zapewnić zgodność z przepisami. Dzięki temu nowe maszyny będą używane poprawnie i z zachowaniem odpowiednich zasad BHP, zgodnie z ogólnymi przepisami bezpieczeństwa i higieny oraz instrukcjami dotyczącymi prac.
Jako pracodawca zobowiązany jesteś do wdrożenia i udostępnienia pracownikom niezbędnych instrukcji bezpieczeństwa w swoim zakładzie, w tym instrukcji ogólnej bhp obowiązującej oraz instrukcji stanowiskowej. Ma to na celu ograniczenie wystąpienia różnych zagrożeń, zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Wynika to z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpiecznej i higienicznej pracy oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy. Według tych przepisów powinieneś posiadać instrukcje ogólne, dotyczące poszczególnych procesów pracy, stosowanych maszyn i urządzeń, instrukcje ppoż oraz pierwszej pomocy, a także instrukcję ogólną bhp obowiązującą w Twoim zakładzie.
Natomiast Twoi pracownicy są zobligowani do tego, aby się do nich stosować, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązek stosowania przez personel przepisów BHP oraz instrukcji przeciwpożarowych. został uregulowany w Kodeksie Pracy, w tym § 41 dotyczący bezpieczeństwa pracy.
Odpowiednie warunki pracy w Twojej firmie to nie tylko spełnienie wymagań prawnych, ale przede wszystkim korzyści dla Ciebie i Twoich pracowników, które wynikają z przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Po pierwsze, personel Twój zyskuje większą świadomość bezpiecznej i higienicznej pracy. Po drugie, osoby korzystające z instrukcji bezpieczeństwa wykonują pracę staranniej i dokładniej, a Ty unikasz zbędnych strat związanych z nieprzestrzeganiem zasad postępowania zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Po trzecie, unikasz kosztów związanych z ewentualną wypłatą odszkodowań oraz procesów sądowych, które mogą wynikać z naruszenia zasad bezpieczeństwa. Jak widzisz, instrukcje chronią nie tylko Twoich pracowników, ale również i Ciebie.