pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Utrzymywanie odpowiedniego stanu higienicznego w zakładzie jest istotne dla zdrowia i życia Twoich pracowników i klientów. Jednakże należy pamiętać, że wszelkie czynności związane z pracami higienicznymi muszą być wykonywane zgodnie z zachowaniem zasad BHP. O tym, jak daną czynność wykonać, ukazywać powinny odpowiednie instrukcje. Dokumentacja ta sprawi, że prace będą wykonywane poprawnie, ale uchronią Cię również przed wysokimi karami wynikłymi w niezapowiedzianych kontroli.
Strona 1 z 1
Instrukcje BHP to obowiązkowa dokumentacja, która musi znaleźć się w każdym zakładzie pracy i przy każdym stanowisku. Stanowi ona zespół procedur, które musi wykonać pracownik, aby praca była wykonana poprawnie i zgodnie z zasadami BHP. Pamiętaj, że instrukcje te muszą być zrozumiałe dla personelu oraz ogólnodostępne. Nie masz w obowiązku wieszania ich przy każdym stanowisku, jednakże muszą znaleźć się w miejscu, do którego pracownik ma dostęp i w każdym momencie może po nie sięgnąć.
Każda instrukcja, zarówno BHP, jak i stanowiskowa, aby spełniała swoją funkcję, musi być sporządzona według ściśle określonych reguł. Po pierwsze, nie może być zawiła i napisana “trudnym” językiem. Po drugie, musi odzwierciedlać rzeczywistość. Po trzecie, musi zawierać następujące elementy:
Przy tworzeniu instrukcji ważne jest, aby uwzględnić informacje wynikłe z: dokumentacji techniczno- eksploatacyjnej maszyn i urządzeń, ocen ryzyka zawodowego oraz obowiązujących aktów prawnych. Ze względu na to, że dokumentacja ta jest obligatoryjna dla każdego zakładu i stanowiska pracy, przy jej tworzeniu zaleca się skorzystanie z usług specjalistów. Będziesz miał wtedy pewność, że spełniać będą wymogi.
Sprzątanie i czyszczenie to czynności, które wykonuje się, aby zapanował ład i porządek. Dzięki tym pracom Twoi pracownicy będą wiedzieć co i gdzie się znajduje, warunki pracy będą higieniczne a jakość produktów lub usług zostanie zachowana. Jednakże musisz zapewnić również bezpieczną i higieniczną pracę osobom, które te zadania wykonują, gdyż i na nich czyhają zagrożenia. Na przykład sprzątacza myjąca okna, może spaść z drabiny. Pracownik obsługujący śmieciarkę może zostać przez nią przygnieciony. Natomiast osoba zajmująca się dezynfekcją różnych pomieszczeń lub urządzeń, może zatruć się środkami chemicznymi.
Instrukcje to dokumenty, które w znacznym stopniu mogą ograniczyć wystąpienie wypadków. Można je podzielić na następujące rodzaje:
Dobór odpowiednich instrukcji powinien być uzależniony od tego, jaki rodzaj prac jest wykonywanych w Twojej firmie, rodzaju środków chemicznych stosowanych przy sprzątaniu i czyszczeniu oraz od tego, jakie maszyny i urządzenia są stosowane.
BHP zawsze było traktowane jako zło konieczne “utrudniające” wykonanie powierzonego zadania. Jednakże poprzez regularne uświadamianie bezpiecznej i higienicznej pracy oraz wymaganie stosowania się do zasad BHP, sprawiło, iż stosowanie instrukcji weszło pracownikom w krew. Dzięki temu ilość wypadków związana z pracami higienicznymi się znacznie zmniejszyła, Ty zyskałeś spokojny sen, a kontrole z PIP-u są rzadsze. Odpowiednio sporządzona instrukcja, to również gwarancja tego, że prace wykonywane są poprawne, a warunki higieniczne nie wpływają na jakość produktów lub usług. Jako przedsiębiorca z pewnością wiesz, że dbanie o jakość, wpływa na zadowolenie i zaufanie klienta. Jak widzisz, odpowiedni poziom BHP w Twojej firmie, pozwoli Ci już nie tylko wegetować, ale przede wszystkim skutecznie funkcjonować na rynku.